Tak ćwiczą stulatkowie z całego świata. Sekret długowieczności
Eksperci od lat niezmiennie powtarzają, że dla zdrowego i długiego życia niezbędne są dwa elementy: zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Wiele osób, zwłaszcza starszych, odstręcza jednak myśl żmudnych i męczących ćwiczeń. Okazuje się jednak, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Dan Buettner, amerykański ekspert od długowieczności i autor bestsellerowych książek o tej tematyce, odkrył aktywność fizyczną, która łączy mieszkańców tzw. niebieskich stref, czyli regionów świata, w których ludzie żyją najdłużej. Jaki jest sekret długowieczności?

Spis treści:
Uprawianie ogrodu - sekret długowieczności
Według Dana Buettnera najlepszą aktywnością fizyczną (zwłaszcza dla seniorów), która przedłuża życie, jest praca w ogrodzie. Wymaga ona sprawności fizycznej i angażuje niemal wszystkie partie mięśni. Plewienie, podlewanie czy sadzenie roślin zapewnia codzienną dawkę ruchu o różnej intensywności. Organizm jest dotleniony, a kontakt z naturą pozwala się wyciszyć, zrelaksować i odprężyć. Poprawia się krążenie, a spada poziom kortyzolu. Uprawa roślin wymaga też planowania i regularnego dbania o grządki. Dostarcza to satysfakcji i motywacji. Nie bez znaczenia jest również spożywanie własnych warzyw i owoców, które są zdrowsze niż te kupowane w sklepie.
Niebieskie strefy - gdzie ludzie żyją najdłużej?
Amerykański badacz odkrył, że zajmowanie się ogrodem i uprawa własnych roślin łączy wszystkie społeczności żyjące w tzw. niebieskich strefach. Zalicza się do nich Okinawę (Japonia), Ikarię (Grecja), Półwysep Nicoya (Kostaryka) czy Sardynię (Włochy). Żyjące tam osoby do późnej starości (nawet w wieku 80 czy 90 lat) zajmują się pracami rolniczymi lub ogrodniczymi. Taki sposób życia ewidentnie łączy się więc z długowiecznością.

Dziewięć wskazówek, by długo cieszyć się zdrowym życiem
Amerykański ekspert na podstawie wielu lat analiz wyodrębnił kilka kluczowych elementów, które znacznie zwiększają szanse na długowieczność. Oto one:
- ruch powinien stać się stałym elementem twojego życia;
- staraj się nie dojadać - jeśli w trakcie posiłku czujesz sytość na poziomie 80 proc., nie jedz więcej. Sygnał sytości dociera do mózgu z 20-minutowym opóźnieniem,
- jedz głównie warzywa i owoce;
- znajdź swój najlepszy sposób na walkę ze stresem, np. rozmowę z kimś bliskim, spacer, techniki oddychania;
- dbaj o dobre relacje z innymi ludźmi, udzielaj się towarzysko,
- staraj się myśleć pozytywnie,
- miej cel w życiu - powód, dla którego chce ci się rano wstać z łóżka.