Co się kryje w skórce - czyli dlaczego warto jeść obierki warzyw i owoców?
Sięgając po owoce lub warzywa, przeważnie bez większego zastanowienia pozbywamy się wierzchniej warstwy. Robimy to ze względów higienicznych, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia z powierzchni naszego jedzenia. Dlaczego nie powinniśmy tego robić?
Mimo że od lat mówi się o cennych właściwościach odżywczych skórek warzyw i owoców, wielu z nas wciąż z uporem maniaka usuwa je przed przygotowaniem koktajli. Większość z nich jest pryskana pestycydami i środkami ochrony roślin, stąd niektórzy zalecają usunięcie wierzchniej warstwy. Niestety, likwidując skórkę, pozbawiamy owoc najbardziej wartościowych składników odżywczych. Co tak naprawdę kryje się pod wierzchnią warstwą owoców i warzyw?
Witaminowa bomba
Naukowcy potwierdzają - skórki owoców i warzyw nie tylko są jadalne, ale również bardzo zdrowe. Dają nam energię i w przeciwieństwie do miąższu dostarczają większych ilości cennych składników, takich jak witaminy, minerały, a także błonnik, który reguluje pracę jelit i wspomaga odchudzanie. Jest to o tyle istotne, że zapotrzebowanie na włókno pokarmowe dorosłego człowieka wynosi od 25 do 40 gramów, a przeciętny Polak zjada go zaledwie 20 g. Tak niska podaż błonnika często jest przyczyną zaparć, wzdęć i problemów z wypróżnianiem. By temu zapobiec, wystarczy zjadać owoce i warzywa - wraz ze skórką.
Co równie ważne, w skórkach owoców kryje się nawet cztery razy więcej przeciwutleniaczy niż w ich miąższu. To sprawia, że jedząc je w całości, zmniejszamy ryzyko wystąpienia nowotworów oraz spowalniamy proces starzenia się. Alternatywą dla jedzenia surowych owoców czy warzyw wraz ze skórką może być przyrządzanie koktajli. Te mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie - zwłaszcza na nasze jelita - oczywiście pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniego sprzętu, który zapobiegnie utracie cennych składników odżywczych z przygotowanego posiłku. To zadanie spełnia doskonale na przykład Philips HR3752/00, blender próżniowy wysokoobrotowy, który zapobiega utlenianiu się mikro- i makroelementów, czyniąc koktajl zdrowym i pożywnym nawet przez kilka następnych godzin!
Coś, o czym powinniśmy pamiętać, to odpowiednie źródło produktów, które kupujemy. W Polsce warzywa i owoce pochodzące z upraw konwencjonalnych poddawane są regularnym kontrolom pod kątem stężenia pestycydów. Na wszelki wypadek jednak warto sięgać po produkty certyfikowane, a także każdorazowo pamiętać o dokładnym myciu warzyw i owoców. Za dobrą praktykę uważa się namaczanie ich w roztworze octu z wodą w stosunku 1:10. Taki zabieg pozwala usunąć znaczną część ewentualnych pestycydów i bakterii, jednocześnie nie pozbawiając owoców wartości odżywczych.
Koktajl owocowo-warzywny
Nie wszystkie skórki są jednak przyjemne w spożyciu. Część z nich może być trudna do przeżucia lub zwyczajnie mało atrakcyjna do jedzenia. Tak jest na przykład ze skórką banana czy kiwi. Ta pierwsza oprócz dużych rezerw potasu zawiera w sobie tryptofan - prekursor serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. W skórce kiwi za to mieści się mnóstwo witaminy C, odpowiedzialnej między innymi za naszą odporność.
Choć niektórzy jedzą te owoce w całości, większość z nas pozbywa się wierzchniej warstwy. Jak uniknąć tego błędu - bez zmuszania się do ich jedzenia? To bardzo proste - wystarczy, że zrobimy z nich koktajl!
W tym celu będziemy potrzebowali blendera próżniowego, takiego jak Philips HR3752/00. Dzięki unikalnej technologii, polegającej na wyssaniu powietrza z dzbanka przed rozpoczęciem blendowania, urządzenie redukuje proces utleniania wartości odżywczych do minimum. To sprawia, że koktajl ma jednolitą konsystencję, mniej piany i brak bąbelków na powierzchni. Dzięki wykorzystaniu próżni, napój dłużej utrzymuje świeżość, a po kilku godzinach wciąż ma wystarczająco dużo witamin i minerałów.
Ważna jest również prędkość, z jaką blendujemy owoce i warzywa. Duża moc silnika i szybkość, z jaką obraca się ostrze, pozwala na dokładne zmiksowanie wszystkich składników koktajlu - od tych miękkich, po te najtwardsze. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gładko zblendowane składniki są znacznie łatwiej przyswajalne, dzięki czemu czerpiemy z owoców i warzyw jeszcze więcej witamin i minerałów.
Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.