Wielkanocne przysmaki z Mazowsza
Wypróbuj je własnoręcznie!
Biały barszcz na zakwasie
Składniki:
2 litry wywaru z wędzonki (ugot. np. na chudym boczku lub wędz. kiełbasie), zakwas z mąki pszennej razowej, liść laurowy, ząbek czosnku, 3 ziarna ziela ang, 2 łyżki świeżo startego chrzanu, 150 g śmiet. 18 proc., marchewka, 25 dag białej kiełbasy, sól, spora szczypta majeranku
Przygotowanie:
Do wywaru z wędzonki dodaj do smaku zakwas i wymieszaj. Włóż listek laurowy, dodaj rozgnieciony ząbek czosnku, ziele ang., chrzan, pokrojoną w plasterki marchewkę i białą kiełbasę. Zagotuj. Zdejmij z ognia i wlej śmietanę, rozprowadzoną w kilku łyżkach gorącej zupy. Wymieszaj i dopraw solą i majerankiem. Możesz podać z jajkiem.
Mazurek lukrowany
Składniki:
2 szklanki mąki, 4 łyżki cukru pudru, 7 łyżek masła, 2 jajka, marmolada lub powidła, do dekoracji lukier i polewa czekoladowa oraz wisienki koktajlowe
Przygotowanie:
A Mąkę z masłem posiekaj nożem, dodaj cukier puder i jajka. Szybko zagnieć kruche ciasto i schłodź je godzinę w lodówce. Rozwałkuj na prostokątne placki: jeden gładki, drugi z ozdobnym rantem. Upiecz na złoty kolor. Ostudź. A Gładki placek posmaruj marmoladą lub powidłami, przykryj ozdobnym plackiem. Ponownie posmaruj marmoladą. Przygotuj lukier. Zalej wierzch mazurka. Gdy ostygnie, udekoruj wisienkami i polewą. Z resztki kruchego ciasta możesz zrobić ozdoby i osobno upiec, po czym przymocować polewą.
Smażone jajka faszerowane
Składniki:
6 jajek, 4 suszone prawdziwki, cebula, 1/2 pęczka natki (lub szczypiorku), łyżka masła, kilka łyżek bułki tartej do panierowania , sól, pieprz czarny mielony, olej do usmażenia jajek, koperek i ew. sałata do dekoracji
Przygotowanie:
Grzyby umyj, namocz. Ugotuj w tej samej wodzie, ostudź, drobno posiekaj. Cebulę obierz, pokrój w kosteczkę i zeszklij na maśle. Dodaj prawdziwki. Smaż razem kilka minut. Zdejmij z patelni, ostudź. Jajka ugotuj na twardo, ostudź. Ostrym nożem przekrój wzdłuż na pół. Ostrożnie wyjmij łyżeczką białko i żółtko, uważając, aby nie uszkodzić skorupek. Posiekaj natkę, żółtka i białka. Wymieszaj z grzybami i cebulą, dopraw, połącz z natką. Farszem napełnij skorupki. Bułkę wsyp na talerz. Lekko dociśnij do niej połówki jajek, aby przylgnęła do farszu. Jajka usmaż na złoto farszem do dołu na rozgrzanym oleju. Udekoruj.
Domowy pasztet mazowiecki
Składniki:
po 1 kg wieprzowiny i wołowiny, 1/2 kg boczku, 3 cebule, 1/2 dł. bułki, 5 dag wątróbki (niekoniecznie), 5 jajek, sól, pieprz, gałka muszkat., cienkie plastry słoniny, smalec, bułka tarta, 3 listki laur., 5 ziarnek ziela ang. i pieprzu
Przygotowanie:
Przyprawy gotuj przez ok. 7 minut w małej ilości wody, tak by pozostało tylko ok. szklanki aromatycznego wywaru.
Mięso pokrój na małe kawałki i włóż do dużego garnka. Boczek ułóż na spód, na nim wieprzowinę, wołowinę i grube plastry cebuli. Posól, dodaj przecedzony zimny wywar z przypraw. Zagotuj na dużym ogniu, następnie wymieszaj i duś na małym ogniu, aż mięso zmięknie, przez ok. 1,5 godziny. Pod koniec gotowania dodaj kromki bułki.
Wątróbkę sparz we wrzątku przez ok. 3 min. Po wystudzeniu mięsa, najlepiej na następny dzień, trzykrotnie zmiel mięso i wątróbkę w maszynce do mięsa. Następnie dodaj żółtka, wymieszaj, dodaj sól, pieprz i gałkę. Na koniec ostrożnie połącz z ubitymi białkami.
Dwie podłużne formy o długości 30 cm wysmaruj dokładnie smalcem. Ich boki oraz dno wyłóż plasterkami słoniny. Posyp obficie bułką tartą. Do przygotowanych form wyłóż masę mięsną i dość mocno ją dociśnij, aby nie pozostały wewnątrz pęcherze powietrza. Formy z pasztetem wstaw do nagrzanego do temperatury 200°C piekarnika. Piecz ok 1,5 godziny, aż wierzch się ładnie zrumieni.