Ksylitol: Słodki, ale zdrowy

Smakuje (niemal) tak samo, jak biały cukier, ale ma o 40 proc. mniej kalorii, więc mogą po niego sięgać osoby dbające o linię czy chorujące na cukrzycę. Ksylitol, bo o nim mowa, ma również właściwości prozdrowotne. Jakie? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Cukier brzozowy można z powodzeniem stosować podczas pieczenia, gotowania i przygotowywania przetworów
Cukier brzozowy można z powodzeniem stosować podczas pieczenia, gotowania i przygotowywania przetworów123RF/PICSEL

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, został po raz pierwszy wyprodukowany podczas II wojny światowej w Finlandii. Z powodu kryzysu ekonomicznego w sklepach panowały pustki - brakowało nawet podstawowych produktów spożywczych, m.in. cukru. Okazało się, że istnieje zamiennik, który ma podobne właściwości, ale można wyprodukować go na miejscu - cukier pozyskiwany z drewna brzozy (a nie, jak się czasami sądzi, z liści).

Podobny, ale zdrowszy

Sproszkowany ksylitol przypomina biały cukier - jest biały i podobnie słodki (chociaż w jego smaku można wyczuć delikatny aromat mięty). Czym różnią się oba produkty? Kalorycznością (cukier ma o 40 proc. kalorii więcej), indeksem glikemicznym (ksylitol ma niższy indeks) i właściwościami prozdrowotnymi.

Już w połowie lat 90. XX wieku WHO uznało, że nie ma górnej granicy dziennego spożycia ksylitolu. To znaczy, że jest całkowicie bezpieczny dla organizmu i mogą go spożywać wszyscy, bez względu na wiek. Zastąpienie cukru białego ksylitolem jest szczególnie polecane diabetykom, ponieważ ze względu na niski indeks glikemiczny nie powoduje szybkiego wzrostu stężenie glukozy we krwi (a co za ty idzie, gwałtownego wyrzutu insuliny i szybkiego spadku poziomu cukru, który może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia). Po produkty słodzone ksylitolem, ze względu na obniżoną kaloryczność, powinny również sięgać osoby dbające o linię lub zagrożone cukrzycą.

Zdrowy dla zębów

Ksylitol coraz częściej dodawany jest do słodyczy - gum do żucia, miętówek, cukierków. Dzieje się tak również dlatego, że cukier brzozowy nie powoduje próchnicy. Udowodniono nawet, że regularne przyjmowanie ksylitolu może pomóc w walce z płytką nazębną (osadem) i infekcjami jamy ustnej powodowanymi przez drożdżaki Candida. Z tego powodu żucie gumy z ksylitolem jest czasem rekomendowane przez lekarzy stomatologów.

Ksylitol w kuchni

Cukier brzozowy można z powodzeniem stosować jako zamiennik cukru do słodzenia herbaty i kawy, a także do deserówciast  i przygotowywania przetworów. Ze względu na swoje właściwości (które utrzymują się nawet po podgrzaniu ksylitolu) nie tylko konserwuje owoce, ale także ogranicza możliwość rozwinięcia się pleśni na przetworach.

Warto wiedzieć: Przygotowując przetwory (dżemy, konfitury, marmolady) z użyciem ksylitolu zastępujemy nim cukier w proporcjach 1:1.

Przepis na klasyczny dżem truskawkowy.

Składniki:

1 kg truskawek

½ kg ksylitolu

Przygotowanie:

Truskawki dokładnie myjemy i obcinamy szypułki. Następnie kroimy je na cztery części i lekko ugniatamy, żeby puściły sok. Do naczynia dodaj ksylitol, dokładnie wymieszaj go z truskawkami i gotuj całość aż truskawki zmiękną, a cukier w całości się rozpuści.

Następnie przygotuj słoiki - wygotuj je w gorącej wodzie i nakładaj do nich gorącego dżemu. Zakręć dokładnie słoiki. Żeby dżem się nie zepsuł, trzeba go poddać pasteryzacji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas