Narodowy przysmak wzbudza kontrowersje. Jada się go nawet z czekoladą
Kremowa konsystencja, wyraźnie wyczuwalny smak czosnku i ziół, idealnie pasuje w formie przystawki, ale dodawana jest również do wielu dań – tak w największym skrócie można opisać sało, czyli ukraińską słoninę. Jak przygotować ten charakterystyczny i dla niektórych osób kontrowersyjny przysmak?
Czym jest ukraińskie sało?
Sało to jedna z najpopularniejszych przekąsek serwowanych w Ukrainie i można śmiało powiedzieć, że taka słonina to już tradycyjna potrawa u naszych wschodnich sąsiadów. Sało gości na stołach w ukraińskich domach podczas najróżniejszych biesiad, uroczystości i świąt.
Sało może mieć kilka odmian - często spotyka się słoninę kiszoną, marynowaną, soloną, peklowaną lub wędzoną. Dobrze przygotowana słonina charakteryzuje się delikatną, wręcz kremową konsystencją.
Sało serwuje się w formie przekąski lub przystawki i zazwyczaj zajada się nią wraz z kromką świeżego chleba. Słonina z powodzeniem wykorzystywana jest także do innych dań - m.in. może stanowić składnik farszu, dodawana jest do zup, jajecznicy, kasz i ziemniaków.
Dla miłośników ekstremalnych przeżyć kulinarnych sało podaje się również w formie deseru, a mowa o czekoladkach wypełnionych słoniną.
Czytaj także: Danie, które podzieliło Polaków. Flaki z przepisu Magdy Gessler przekonają nawet sceptyków
Jak przygotować sało - przepis
Do przygotowania ukraińskiej słoniny potrzebujemy następujących składników:
- słonina,
- sól gruboziarnista,
- czosnek,
- przyprawy wedle uznania (opcjonalnie).
Słoninę kroimy w paski o szerokości ok. 15 cm. Pokrojoną słoninę nacieramy solą, dno brytfanki okraszamy sola i układamy w niej paski słoniny skórą do dołu, wypełniając całą powierzchnię brytfanki. Na ułożoną słoninę ponownie aplikujemy sól, utarty czosnek oraz ulubione przyprawy. Kolejną warstwę słoniny nakładamy skórą do góry i przyprawiamy.
Na słoninę kładziemy czystą deskę do krojenia i dociskamy ją cięższym przedmiotem. Całość przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do lodówki na siedem dni. Po tym czasie słonina jest gotowa do spożycia. Tak przygotowaną słoninę kroimy w cienkie plasterki.
Warto wiedzieć: Turyści wybrali najlepsze polskie dania. Zaskakujący ranking