Samolotem, samochodem, autobusem: jak najlepiej dotrzeć do Chorwacji?

W zeszłym roku Chorwację na cel wakacyjnych podróży wybrało ponad milion Polaków. Nic dziwnego – pewna pogoda, zapierające dech w piersiach krajobrazy, mnóstwo zabytków, piękne plaże i lazurowa woda stanowią gwarancję udanego urlopu. Pytanie więc brzmi nie „czy”, ale „jak wybrać się do Chorwacji”. Który środek transportu sprawdzi się najlepiej?

Podróżując samochodem do Chorwacji możemy zatrzymać się w atrakcyjnych miejscach
Podróżując samochodem do Chorwacji możemy zatrzymać się w atrakcyjnych miejscach Shutterstock

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Samochód: niezależność i piękne widoki

Trasę z Polski do Chorwacji pokonać można na kilka sposobów. Najchętniej wybieraną opcją przez kierowców pozostaje podróż przez Czechy, Austrię i Słowenię, ponieważ jest najszybsza i najwygodniejsza. Dokumentem, który umożliwia legalną jazdę po chorwackich drogach, jest polskie prawo jazdy. Oprócz niego kierowca zobowiązany jest do posiadania polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym.

Jeśli chodzi natomiast o obowiązkowe wyposażenie samochodu (w myśl konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, którą Chorwacja podpisała), musi ono być zgodne z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym auto jest zarejestrowane. Innymi słowy, chorwacka policja nie może nałożyć mandatu polskiemu kierowcy, którego samochód nie posiada wyposażenia wymaganego w Chorwacji.

Jazdę samochodem możemy urozmaicić słuchaniem audiobooka, w końcu tak rzadko mamy na to czas na co dzień, ale przede wszystkim taka forma podróżowania umożliwia zobaczenie wielu atrakcji, które napotkamy po drodze. Jeśli coś przykuje naszą uwagę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować postój czy wręcz zatrzymać się spontanicznie na kilka dni. Przykłady można mnożyć.

.

W miejscowości Trakošćan na północy kraju zwiedzimy jedną z najbardziej romantycznych i świetnie zachowanych siedzib rodowych chorwackiej arystokracji. Rodzina Drašković zostawiła w zamku całe swoje wyposażenie. Znajduje się on w otoczeniu malowniczej scenerii: stoi na wzgórzu wśród drzew, a u stóp zbocza rozpościera się jezioro, którego tafla odbija majestatyczną fortecę. Z kolei w Krapinie warto zatrzymać się, by zobaczyć nowoczesne Muzeum Neandertalczyka poświęcone ewolucji człowieka. To właśnie w okolicy tej miejscowości dokonano przełomowego odkrycia - odnaleziono szczątki około 70 neandertalczyków, a także ich narzędzia i pozostałości złowionej zwierzyny. Kolejny przystanek zróbmy w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu. Tam warto zatrzymać się nawet na kilka dni. Z pewnością będziemy chcieli ujrzeć na własne oczy takie zabytki jak: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest najwyższą budowlą sakralną w całym kraju, czy przejechać się Zagrebačką uspinjačą - jedną z najkrótszych w Europie kolei linowo-terenowych. Ale prócz tych oczywistych atrakcji warto również zwiedzić te mniej oblegane przez turystów - na przykład Muzeum Zerwanych Związków. W tym niebanalnym miejscu zebrano pamiątki, które zostały przekazane po zakończonych związkach. Każdy eksponat opatrzony jest krótką historią pary. Zobaczymy tam m.in. siekierę, która posłużyła do zniszczenia mebli byłej dziewczyny. Z Zagrzebia warto również wybrać się do Parku Krajobrazowego Lonjsko Polje, który nie tylko zachwyci naturalnie żyjącymi stadami koni, ale również niezwykłą drewnianą architekturą.
Jadąc dalej w kierunku Adriatyku, warto zatrzymać się w Karlovcu, by zobaczyć Aquatikę - zachwycające akwarium ryb słodkowodnych. Jeśli celem naszej podróży jest Dalmacja, po drodze koniecznie odwiedźmy Park Narodowy Jezior Plitwickich. To miejsce zachwyci nawet tych najmniej wrażliwych na piękno przyrody. Spacerując kładkami, możemy wsłuchiwać się w relaksujący szum wodospadów, podziwiać ryby pływające w przejrzystej wodzie jezior i zachwycać się żywą zielenią otaczającej nas roślinności. Z kolei tym, którzy są pewni, że w Chorwacji widzieli już wszystko, proponujemy Jeep safari w Velebicie, czyli przejażdżkę samochodami terenowymi po najwyższej górze w Chorwacji, z której rozpościera się piękny widok na Morze Adriatyckie.

Autokar: komfort i wypoczynek

/fot. Luka Esenko
/fot. Luka Esenkomateriały prasowe

Kolejnym środkiem transportu, którym dotrzemy do Chorwacji, jest autokar. Z roku na rok rośnie liczba przewoźników, którzy świadczą usługi transportowe z Polski do Chorwacji. Częstotliwość kursów rośnie zwłaszcza w sezonie urlopowym - między majem a wrześniem. A to oznacza, że stosunkowo łatwo dostosujemy czas wyjazdu do naszych prywatnych preferencji. Na miejsce dotrzemy wypoczęci i z pewnością nie zbłądzimy po drodze. To podróż w komfortowych warunkach (klimatyzacja już od dawna jest standardem) oraz bezpieczna, gdyż za kółkiem zasiadają doświadczeni kierowcy, doskonale znający trasę. Zaletą podróży tym środkiem transportu jest czas, który spędzimy w podróży z najbliższymi. Rozmowy, lektura przewodników czy książek, na które w codziennym zabieganiu nie mieliśmy czasu, oglądanie filmów - istnieje mnóstwo sposobów na umilenie sobie podróży.

Decydując się na podróż autokarem, możemy skorzystać z ofert biur podróży i wybrać się na wycieczkę objazdową. To propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć najpopularniejsze miejsca w kraju podczas jednych wakacji. Zazwyczaj w programie znajduje się zwiedzanie takich miast jak: Zagrzeb, Pula, Dubrownik czy Zadar. Wśród atrakcji znajdują się m.in: wyjazd nad Jeziora Plitwickie i wodospady Krka czy zwiedzanie winiarni na półwyspie Pelješac.

Samolot: szybkość i bezpieczeństwo

Samolot to najlepsza opcja dla osób, które chcą możliwie najszybciej i najbezpieczniej dotrzeć do celu podróży. W ostatnich latach Chorwacja stała się na wyciągnięcie ręki z uwagi na szeroką ofertę bezpośrednich lotów z Polski. Realizowanych w okresie wakacyjnym połączeń jest bardzo dużo i oferują je przewoźnicy niemal ze wszystkich miejsc w Polsce. Wyruszyć możemy m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska czy Wrocławia, ale również z wielu innych mniejszych miejscowości, jak np. Zielona Góra. Do najbardziej lubianych przez Polaków destynacji wakacyjnych - Dubrownika, Splitu, Zadaru i Rijeki - latają duzi przewoźnicy, ale nie brakuje również ofert od tanich linii lotniczych. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń Chorwacja stała się atrakcyjnym celem wypadów weekendowych również poza sezonem wakacyjnym.

Fot. M. Gasparovic
Fot. M. Gasparovicmateriały prasowe

Na każdym lotnisku można wypożyczyć samochód, dzięki czemu bez trudu dotrzemy do wszystkich atrakcji wybranego regionu. Do wynajęcia auta potrzebny nam będzie paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy oraz karta kredytowa lub debetowa (pamiętajmy o kaucji i ubezpieczeniu).

Warto również wiedzieć, że w Chorwacji jest bardzo dobrze rozwinięta sieć transportu autobusowego, więc nawet jeśli nie mamy ze sobą samochodu, bez trudu dotrzemy w te najciekawsze miejsca.

Nie sposób polecić jednego konkretnego środku transportu, który będzie optymalnym pomysłem dla każdego. W przypadku podróży do Chorwacji wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kosztów, które jesteśmy gotowi ponieść. Jeśli zależy nam na czasie, a niski koszt podróży nie jest priorytetem - zdecydujmy się na samolot. W przypadku, gdy chcemy nieco zaoszczędzić, tańszym od lotu rozwiązaniem pozostaje podróż autokarem. Gdy natomiast najważniejsza jest dla nas niezależność - lepszym wyborem będzie własny samochód.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas