Reklama

Reklama

​Jak dbać o powietrze w otoczeniu noworodka i matki w ciąży?

Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na nas wszystkich, jednak szczególnie niebezpieczne jest dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Jak zadbać o czyste powietrze w ich otoczeniu?

Smog i szkodliwe pyły mogą prowadzić do wielu chorób układu oddechowego, serca, a także wad rozwojowych płodu i noworodka. - Badania dowiodły, że niemowlęta z największą ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza były o 5 do 10 proc. częściej narażone na hospitalizację z powodu zapalenia oskrzeli niż dzieci narażone na najmniejsze zanieczyszczenia powietrza - wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog . W jaki sposób uchronić pociechy od szkodliwych pyłów?

Zakaz palenia

Zarówno w otoczeniu małych dzieci, jak i kobiet ciężarnych powinien obowiązywać całkowity zakaz palenia. Dotyczy to nie tylko mieszkania, w którym na co dzień przebywają, ale także tarasów i balkonów do niego przynależnych. Absolutną podstawą jest zasada, że nie wolno palić papierosów w mieszkaniu, w którym żyje dziecko. Dotyczy to również palenia na balkonie! Co ciekawe, podkreśla się również niekorzystny wpływ palenia drewnem w kominku na jakość powietrza w domu- tłumaczy dr Wojciech Feleszko.

Reklama

Zanieczyszczenia z zewnątrz w łatwy sposób mogą przedostać się do środka, dlatego warto całkowicie wyeliminować te czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ.

Niekorzystne skutki może przynieść także sposób ogrzewania domu. Zarówno stare piece węglowe, jak i pospolite kominki źle wpływają na czystość powietrza w mieszkaniu, dlatego w miarę możliwości należy zmienić metodę ogrzewania na bezpieczniejszą.

Groźne meble

Naszą uwagę powinny także zwrócić meble, które znajdują się w pokoju dziecięcym i sypialni mamy. Niektóre z nich mogą zawierać związki formaldehydu, które drażnią delikatne drogi oddechowe i mogą przyczyniać się do rozwoju różnych chorób. Przed zakupem mebli warto zwrócić na to uwagę.

Kolejnym alarmującym elementem w pokoju dziecięcym jest farba, którą zostały pokryte ściany w pokoju. Większość dostępnych na rynku zawiera lotne związki organiczne. Ulatniają się one w momencie, gdy farba wysycha i mogą być kancerogenne, dlatego lepiej wybrać puszkę, która nie zawiera szkodliwych związków.

Zielone otoczenie

Gdy już wyeliminujemy czynniki zewnętrzne, powinniśmy zadbać o roślinność w naszych czterech ścianach. Bez względu na nasze starania szkodliwe pyły będą docierały do wnętrza, między innymi przez otwierane drzwi. Tego nie da się uniknąć, możemy jednak zneutralizować zagrożenie. W jaki sposób?

Jedną z metod jest posadzenie kwiatów, które oczyszczą powietrze z toksyn. Do takich należą między innymi dracena, skrzydłokwiat czy chryzantema wielokwiatowa. Rośliny te doskonale filtrują powietrze pozbywając się wielu szkodliwych substancji. Niestety, większość z tych kwiatów może być silnie trująca dla zwierząt domowych, dlatego jeśli posiadamy kota, który lubi skubać rośliny, lepiej umieścić je w miejscu niedostępnym dla czworonoga.

Oczyszczacz powietrza

Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc [American Thoracic Society - ATS] podaje, że oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA są najbardziej efektywnymi filtrami w usuwaniu szkodliwych substancji drażniących z powietrza. Korzystanie z oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA w domu może być dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, a tym samym zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń powodujących podrażnienie dróg oddechowych. Przy wyborze warto wybierać oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA oraz dobrymi opiniami odpowiednich instytucji - na przykład atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego - mówi dr Wojciech Feleszko.

Dlatego najskuteczniejszym sposobem, który zapewni czyste powietrze w otoczeniu maluszka i ciężarnej mamy jest kupno oczyszczacza powietrza. Aby działał jak należy musi spełnić kilka wymagań.

Przede wszystkim wydajność naszego oczyszczacza powinna być dostosowana do pomieszczenia w którym się znajduje. Im wyższa, tym większą ilość powietrza jest w stanie oczyścić w ciągu godziny.

Drugą ważną kwestią jest metoda filtracji, jaką zastosowano w konkretnym modelu. Wiele produktów dostępnych na rynku nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami w powietrzu. Powinniśmy wybrać taki, który posiada potrójny system filtracji. Wówczas mamy pewność, że oczyści on mieszkanie ze wszystkich większych zanieczyszczeń, jak sierść czy fragmenty naskórka, zwiąże związki lotne pozbywając się dymu tytoniowego i innych zapachów, a dzięki filtrowi HEPA usunie najdrobniejsze zanieczyszczenia kryjące się w domowym powietrzu. Do takich oczyszczaczy należy między innymi oczyszczacz powietrza Philips AC3259 z aplikacją, który potrafi wyeliminować aż 99,97 procent alergenów i szkodliwych pyłów z powietrza. A jego dokładny czujnik monitoruje zanieczyszczenie, na bieżąco wskazując jego poziom poprzez wskaźnik PM2,5 i alergenów. Posiada również blokadę rodzicielską, która zapobiega zmianie ustawień oczyszczacza przez dzieci. Oczyszczacz ten jest polecany dla alergików, ponieważ rekomenduje go Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Trzecią, nie mniej istotną kwestią jest miejsce, w którym postawimy nasz oczyszczacz. Nie może on stać w kącie lub za drzwiami. Wówczas jego wydajność znacznie spadnie. Powinniśmy ustawić go tak, by jego praca była jak najbardziej efektywna.

W czasach, gdy smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, powinniśmy zrobić wszystko, by ochronić przed nim przede wszystkim dzieci. Dbając o czyste powietrze w otoczeniu maluszków i kobiet ciężarnych, zapewniamy pociechom możliwość prawidłowego rozwoju.

Materiał powstał przy współpracy z marką Philips.

Czytaj więcej!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje