Jak prasować różne tkaniny
Zakup pięknego ubrania nie stanowi dziś żadnego problemu. Sprawić, by po praniu wyglądało ono równie dobrze jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Co zatem robić, by nasz ubiór zachował swój świetny wygląd?
Często zdarza się przecież tak, że po wyjęciu z prania nowo zakupiona rzecz traci bezpowrotnie swój pierwotny fason i nie nadaje się już do niczego. Najczęściej przyczyną tego są błędy popełniane podczas prasowania. Każda tkanina ma swoje wymagania, a metka na której umieszczona jest informacja albo nie wystarcza, albo jest ignorowana. Jeśli więc zależy ci na eleganckim wyglądzie swoich ubrań, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Chyba że posiadasz żelazko z technologią Optimal temp. Optymalne ustawienie temperatury i pary gwarantujące skuteczną, a jednocześnie delikatną pielęgnację wszystkich rodzajów tkanin. Nie musisz już więcej segregować ubrań przed prasowaniem ani czekać aż urządzenie osiągnie właściwą temperaturę.
W przypadku urządzeń z linii PerfectCare pozostawienie nawet na pięć minut stopy żelazka na powierzchni tkaniny nie grozi jej przypaleniem, dzięki czemu w trakcie prasowania możesz bez obaw otworzyć drzwi domownikom lub odebrać telefon, nie obawiając się, że ryzykujesz zniszczenie ulubionych ubrań.
Jeśli jednak nie jesteś w posiadaniu takiego żelazka, zapraszamy do poniższej lektury:
Bawełna
Nawet zwykłą, zdawałoby się, bawełnę należy umiejętnie wyprasować. To co możesz zrobić, by ułatwić sobie zadanie, to przede wszystkim wybierać bawełnę, która jest najwyższej jakości.
A dobre bawełny, na przykład koszulowe, są sprężyste i po zgięciu palcami nie pozostają na nich trwałe zagniecenia. Najlepiej kupując zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach takie jak: "easy care" (łatwa w prasowaniu), "two ply", czyli podwójnie skręcone włókna, bardziej sprężyste, czy "bawełna egipska".
Jeśli chodzi już o samą czynność prasowania pamiętaj - ciemne bawełny prasuj zawsze po lewej stronie i przykrywaj je płócienną lub lnianą ściereczką. Unikniesz w ten sposób efektu błyszczenia się materiału. Na prawej stronie możesz prasować jasne bawełny, zarówno te gładkie, jak i te wzorzyste. Bawełnę należy prasować w temperaturze pomiędzy 150 a 180 st. C.
Len
Podobnie jak bawełnę, nie zaszkodzi prasować lnu jeszcze lekko wilgotnego i to na prawej stronie. Materiał ten jest zwykle dość odporny na działanie pary z żelazka. Nie bój się prasować tej tkaniny w wysokiej temperaturze. Dozwolone jest nawet 180 - 220 st. C. Warto też zaraz po prasowaniu rozwiesić wyprasowaną rzecz na wieszaku. Czynność ta utrwali efekt prasowania.
Jedwab
Nigdy nie wyżymaj i nie odwirowuj jedwabnych ubrań. Najlepiej pierz je ręcznie. Po upraniu powieś je nad miską. Ułatwisz sobie pracę, bo w ten sposób zmniejszy się ilość zagnieceń na materiale. Zawsze prasuj już suchą tkaninę i zawsze na lewej stronie, dzięki temu unikniesz wybłyszczenia. Jeżeli jedwab ma trudne do usunięcia zagniecenia lub połysk, należy miejsca te zwilżyć, potrzymać przez pewien czas nad parą i następnie prasować.
Pamiętaj, że jedwab jest bardzo delikatny i ulega uszkodzeniu w temperaturze już 140 stopni, dlatego prasuj go - bez względu na to czy jest sztuczny czy naturalny, w niskiej temperaturze, pomiędzy 90 a 120 st. C. Sztuczny jedwab prasuj zawsze na lewej stronie. Pod żadnym pozorem nie skraplaj go wodą, ponieważ pozostaną na nim nieestetyczne plamy.
Prasowanie zaczynaj zawsze od falbanek, haftów. Jedwabne rzeczy na wszelki wypadek najlepiej jest prasować przez mokrą ściereczkę.
Wełna
Prasowanie tkanin wełnianych należy rozpocząć najpierw od lewej strony, rozprasowując szwy, obręby, podszycia, a następnie na prawej stronie prasując przez wilgotną zaparzaczkę, czyli płat lnianego płótna, który cały moczy się w wodzie i mocno wyżyma. Wilgotną zaparzaczkę układa się na ubraniu i prasuje aż do wysuszenia. To właśnie pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury włókna wełny miękną, stają się elastyczne i dzięki temu można tkaninie nadawać różne kształty.
Unikaj jednak zbyt intensywnego dosuszania, gdyż może to doprowadzić do wyświecenia się tkaniny. Jeżeli wyświecenie już powstało, można je usunąć nakładając mokrą zaparzaczkę, a następnie suchą na miejsce wyświecone. W następnym kroku prasuje się dane miejsce przykładając gorące żelazko i natychmiast je zabierając. Wytworzona w ten sposób para usuwa wyświecenia. Przez mokrą lnianą ścierkę prasuj wełnę w temperaturze 180 - 220 st. C.
Tafta, krepa satynowa, wiskoza
Te materiały należy prasować na lewej stronie, tylko przez suchą ściereczkę i w średniej temperaturze. Jeśli na ubraniu pojawią się małe zagniecenia, można je zmoczyć i delikatnie przeprasować te miejsca.
Szyfon
Ta tkanina również wymaga prasowania w średniej temperaturze. Pamiętaj, by zawsze prasować ją na sucho. W kontakcie z wodą materiał ten ma skłonność do marszczenia się. Postępuj więc z nim bardzo ostrożnie.