Na obfite i bolesne miesiączki

Idealnie byłoby, gdyby miesiączka trwała trzy dni, była bezbolesna i dość skąpa. Jednak większość z nas narzeka zarówno na bolesne, jak i obfite miesiączki.

miesiączka
miesiączka123RF/PICSEL
Jeśli masz bolesne miesiączki, staraj się więcej odpoczywać
Jeśli masz bolesne miesiączki, staraj się więcej odpoczywać123RF/PICSEL

Po konsultacji z ginekologiem można je regulować farmakologicznie, ale można też postawić na naturalne sposoby łagodzenia tych dolegliwości. Oto nasze podpowiedzi.

Bolesne miesiączki

Silne bóle menstruacyjne pojawiają się zwykle na samym początku menstruacji, w pierwszym bądź drugim dniu miesiączki. Objawiają się skurczami w dolnej części brzucha, ale ból może promieniować na całe podbrzusze, także w okolice lędźwiowe. "Normalny" ból odczuwany jest jako ciężar w podbrzuszu, jednak czasami może być tak intensywny, że skutecznie eliminuje kobietę z codziennego życia. Jeśli bolesne miesiączki nie są tobie obce, wypróbuj naturalne sposoby na ich złagodzenie, które polecają inne kobiety.

Ciepłe okłady - napełnij termofor ciepłą wodą (tylko nie gorącą!), połóż go na podbrzuszu i trzymaj kilka minut. Ciepło działa rozkurczowo i zmniejsza napięcie mięśniowe. Jeśli nadal nie czujesz poprawy,  termofor ponownie napełnij ciepłą wodą i ponownie go połóż - wykonaj to kilka razy. Jeśli nie masz termoforu pod ręką, wykorzystaj do tego plastikową butelkę.

Ciepły prysznic - działa podobnie jak termofor z ciepłą wodą, rozluźnia napięcie mięśniowe.

Masaż podbrzusza - połóż się na plecach i ręką delikatnie masuj podbrzusze wykonując okrężne ruchy.

Odpręż się przy relaksacyjnej muzyce - spróbuj się wyciszyć i skupić na dźwiękach ulubionej muzyki.

Ogranicz intensywne ćwiczenia fizyczne - takie nie są polecane w czasie trwania miesiączki, jednak umiarkowany, lekki sport może okazać się zbawienny przy bolesnych miesiączkach. Wybierz się np. na basen. Pływanie działa uspokajająco, a dzięki nowoczesnym tamponom jest to teraz możliwe.

Zastosuj ćwiczenia rozluźniające - stań przy ścianie w rozkroku, ugnij kolana do kąta prostego i poruszaj miednicą w przód i w tył - takie ćwiczenie wpływają rozluźniająco. Polecamy też przez okres całego cyklu jogę lub callanetics - te ćwiczenia wzmacniają mięśnie miednicy i działają rozprężająco.

Pij zioła - picie naparów z  korzenia kozłka lekarskiego, białej pokrzywy, nagietka lekarskiego czy rumianku potrafi zdziałać cuda. Zioła te zmniejszają skurcze naczyń, a co za tym idzie, zmniejszają ból.

Stosuj lekkostrawną dietę - już na kilka dni przed zbliżającą się miesiączką ogranicz wszelkie węglowodany na rzecz wysokobiałkowych produktów. Wykorzystaj do przygotowania potraw kurkumę i pij dwie łyżeczki dziennie oleju lnianego.

Zrezygnuj z kawy i herbaty - gdy cierpisz na silne ból menstruacyjne, wybierz do picia wodę i soki. Kofeina i teina mogą być przyczyną zwiększenia intensywności skurczów.

Obfite krwawienie

Pojawia się w pierwszych dniach miesiączki i powoduje duży dyskomfort. Warto w tych dniach zastosować naturalne metody, które spowodują, że krwawienie będzie mniejsze.

Pij zioła - napar z liścia jeżyny lub białej pokrzywy spowodują, że krwawienie będzie bardziej skąpe.

Odpoczywaj - regularny odpoczynek jest bardzo ważny, codziennie wyznacz sobie 15 minut na czynność, która cię odpręża. Postaraj się ograniczyć sytuacje stresowe, na które organizm kobiety może reagować właśnie bardziej obfitym krwawieniem w trakcie miesiączki. Również ćwiczenia bardzo intensywnie mogą wywoływać obfite miesiączki.

Odpowiednia dieta - wprowadź do jadłospisu produkty zawierające wapń, który zmniejsza częstotliwość skurczów macicy, a co za tym idzie także ilość krwi menstruacyjnej.  Wapń znajdziesz w mleku i produktach mlecznych, ale także w produktach roślinnych takich jak: brokuły, kapusta, zielony groszek, kapusta, nać pietruszki, groch, fasola, soczewica, suszone owoce, migdały i orzechy. Także witamina B6 jest bardzo ważna przy takich dolegliwościach, a ją znajdziesz w rybach i mięsie z indyka.

Chłodny prysznic - weź kilkuminutowy prysznic, po którym poczujesz się znacznie lepiej. Pamiętaj, aby woda była chłodna, zbyt gorąca spowoduje zwiększenie krwawienia.

Uwaga! Nadmierne krwawienia mogą prowadzić do utraty żelaza, więc jeśli należysz do grupy kobiet, które co miesiąc mają takie miesiączki, zwracaj uwagę na to, żeby w codziennej diecie spożywać zwiększoną dawkę żelaza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas