Miesiączka bez plamy
Ból, podrażnienia, odparzenia, niepokój o plamy i nieprzyjemny zapach – jeżeli na myśl o miesiączce myślisz tylko o tym, przeczytaj nasz poradnik. Dzięki wprowadzeniu w życie kilku prostych rad możesz sprawić, że "te dni" staną się przyjemniejsze.
Skóra okolic intymnych jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych infekcji. Dlatego właśnie ginekolodzy nie polecają stosowania mydła, które ma odczyn zasadowy i niszczy naturalną barierę ochronną skóry.
Po pierwsze: higiena, ale nie mydło
Najlepiej sięgnąć po płyny do higieny intymnej, szczególnie takie, które posiadają odpowiednie rekomendacje (np. Instytutu Matki i Dziecka). Płyny mają taki sam odczyn jak nasza skóra (kwaśny), co sprawia, że nie tylko nie niszczą bariery ochronnej, ale także ją wzmacniają. Specjalne dodatki (np. ekstrakty z kory dębu, kwas mlekowy, a nawet probiotyki) pomagają również zwalczyć podrażnienia, odparzenia, a nawet początki infekcji (jeżeli choroba się nasila skontaktuj się ze specjalistą).
Właśnie ze względu na florę bakteryjną, która chroni przez infekcjami, nie powinno się stosować dezodorantów intymnych. Paniom, szczególnie w okresie menstruacji, może wydawać się, że ich naturalny zapach jest zbyt wyczuwalny. Nie warto jednak maskować go aerozolami, a zadbać o higienę. Oprócz regularnego podmywania się (przynajmniej rano i wieczorem), można korzystać z chusteczek do higieny intymnej, które świetnie sprawdzą się tam, gdzie podmycie jest niemożliwe. Warto stosować je po każdej zmianie podpaski lub tamponu, dzięki czemu bakterie rozkładające krew (sama krew nie ma nieprzyjemnego zapachu - ten pojawia się w momencie jej rozkładu) zostaną usunięte.
Po drugie: tampony i podpaski, ale nie te zawierające lateks
Do powstawania podrażnień, odparzeń, a nawet infekcji mogą przyczynić się podpaski, które zawierają lateks i nie powalają skórze oddychać. Od niedawna w Polsce można kupić podpaski wielorazowego użytku szyte z bawełny, która pozwala na swobodny przepływ powietrza. Jednak ich stosowania wiąże się z koniecznością namaczania i prania, a także noszenia zużytych podpasek w torbie, co może być uciążliwe i męczące (szczególnie kłopotliwe jest przechowywanie zakrwawionych podpasek w torebce).
Idealnym rozwiązaniem będą więc podpaski, które połączą zalety ekologicznych podpasek przepuszczających powietrze z nowoczesnymi, które doskonale wchłaniają płyny, zapobiegają przeciekaniu i nie przemieszczają się podczas ruchu. Wybierając podpaski higieniczne, wybieraj te, które zostały wykonane z oddychającego laminatu, który umożliwia swobodny przepływ pary wodnej przez folię paraprzepuszczalną - a co za tym idzie - eliminuje ryzyko wystąpienia podrażnień, zapewniając poczucie czystości i naturalności.
Odparzenia i podrażnienia skóry nie grożą żadnej z nas, pod warunkiem, że wybierzemy oddychającą (najlepiej bawełnianą) bieliznę i zrezygnujemy z bardzo obcisłych spodni. Podczas menstruacji najlepiej sprawdzają się luźne spódniczki i sukienki, które pozwalają na stały dostęp powietrza do okolic intymnych oraz nie uciskają nabrzmiałego i obolałego brzucha.
Decydując się na tampony warto pamiętać o tym, by regularnie je zmieniać. Nawet kiedy krwawienie jest bardzo skąpe, nie należy przekraczać 4 godzin - dłuższe pozostawienie tamponu w ciele może doprowadzić do poważnej infekcji.
Po trzecie: walcz z bólem, ale łagodnie
Niemal każda miesiączkująca kobieta odczuwa dolegliwości związane z krwawieniem: czasem są to niewielkie bóle, czasem trudne do wytrzymania bolesne skurcze i bóle krzyża połączone z zaburzeniami trawienia (biegunką, zaparciem, wzdęciem). Jeśli bóle nie są szczególnie dokuczliwe, można próbować łagodzić je przykładając na kilka minut do podbrzusza ciepły termofor (nie na długo i nie gorący, bo to może zaostrzyć krwawienie), idąc na spacer lub wykonując proste, rozciągające ćwiczenia (na bóle krzyża polecany jest m.in. koci grzbiet). Kiedy bóle są mocniejsze warto zainteresować się bogatą ofertą dobrych sklepów zielarskich, które oferują łagodne mieszkanki "menstruacyjne" m.in. usprawniające trawienie i łagodzące skurcze.
Jeśli bóle są tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie (niektóre kobiety cierpią tak bardzo, że mdleją), a naturalne metody nie pomagają, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe. Zanim jednak zażyjesz lek zawierający paracetamol lub ibuprofen (a więc leki łagodzące wiele dolegliwości), sięgnij po leki rozkurczowe. Bóle miesiączkowe brzucha są bowiem najczęściej powodowane przez skurcze macicy, które pozwalają na usunięcie martwych tkanek wraz z krwią z jej wnętrza. Dopiero jeśli takie środki nie przyniosą ulgi - zastosuj mocniejsze tabletki przeciwbólowe.
Po czwarte: miesiączkuj z... głową
Jeżeli podczas miesiączki nadmiernie krwawisz, nie bagatelizuj sprawy, ale zgłoś się do ginekologa. Miesiączkowanie jest zjawiskiem fizjologicznym, które nie powinno prowadzić do nadmiernej utraty krwi, a w konsekwencji - osłabienia, a nawet anemii.
Zbyt obfite krwawienie może być objawem szeregu schorzeń, m.in. mięśniaków, policystycznych jajników, a nawet nowotworów.