Dieta podczas menstruacji

Sprawdź co jeść, aby czuć się lepiej podczas miesiączki i uniknąć niedoborów niezbędnych pierwiastków.

dieta
dieta123RF/PICSEL
Zdrowe odżywianie podczas menstruacji jest bardzo ważne
Zdrowe odżywianie podczas menstruacji jest bardzo ważne123RF/PICSEL

Jedz produkty bogate w mangan i wapń

Dieta bogata w mangan i wapń sprawi, że podczas miesiączki twoje samopoczucie będzie znacznie lepsze. Badania naukowe (Penland JG, Johnson PE., 1993) dowiodły, że  zwiększone ilości wapnia w pożywieniu redukują złe samopoczucie, poprawiają koncentrację i minimalizują inne symptomy związane z napięciem przedmiesiączkowym, a także redukują ból i ograniczają zatrzymywanie wody w organizmie tuż przed miesiączką. Ci sami naukowcy dowiedli, że niedobory manganu przyczyniają się do bolesnych  miesiączek i zaostrzają symptomy.

Jedz kiełki, kaszę gryczaną, fasolę, ananasy i kaszę bulglur, aby wzbogacić swoją dietę w mangan.

Wapń znajdziesz w mleku i nabiale, a także w fasoli, migdałach, orzechach laskowych, zielonych warzywach (pietruszka, jarmuż), rybach konserwowych (z ościami).

Magnez uspokaja

Magnez pomoże ci na dwa sposoby: po pierwsze łagodzi napięcie mięśniowe usuwając skurcze, a po drugie ułatwia przyswajanie wapnia - pierwiastka kluczowego w walce z dolegliwościami podczas miesiączki. Skutecznie łagodzi także migreny.

Magnez znajdziesz  w migdałach, pestkach dyni, orzechach włoskich, fasoli i zielonych warzywach.

Najlepsze witaminy

Kiedy miesiączka się zbliża, sięgnij po produkty zawierające witaminę D. Badania (Antonino L., Antonino C., Salvatore B. 2012) wykazały, że nawet jedna duża dawka witaminy D kilka dni przed menstruacją redukuje ból oraz powoduje poprawę nastroju i łagodzi objawy PMS (Murphy P, Wagner C., 2008)

Witaminę D znajdziesz w: rybach, wątróbce, żółtkach jaj.

Z syndromem napięcia przedmiesiączkowego pomagają sobie również radzić witaminy z grupy B (B1 i B2). Potwierdziły to  badania prowadzone aż przez 10 lat (Chocano-Bedoya P, 2011)!

Źródłem Witaminy B1 są produkty zbożowe grubego przemiału, drożdże, orzechy, groch, fasola, ryby, owoce i warzywa.

Aby uzupełnić witaminę B2 jedz wątróbkę, sery, produkty zbożowe, warzywa i owoce.

Jeśli w czasie miesiączki twoje piersi są obolałe, pomoże ci witamina E (Parsay S., Olfati F., Nahidi S., 2009).

Zawierają ją: zboża, orzechy, awokado oraz oleje roślinne.

Imbir - twoja tajna broń

Jeśli dokuczają ci bolesne skurcze, sięgnij po imbir. Badania wykazały, że poradzi on sobie z nimi lepiej niż ibuprofen (Ozgoli G., Goli M., Moattar F. 2009).

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać, że nienasycone kwasy tłuszczowe maja korzystny wpływ na nasze zdrowie? Do długiej listy ich zalet można dopisać i to, że zmniejszają bolesność miesiączek i redukują PMS (Harel Z., Biro F.M.,1996).

Jedz tłuste ryby: halibuta, tuńczyka, sardynki, a także siemię lniane, pestki dyni, nasiona słonecznika.

Aby przekonać się o dobroczynnym działaniu kwasów tłuszczowych, musisz na stałe wprowadzić je do swojej diety. Nie wystarczy porcja tuńczyka przed miesiączką.

Czego unikać?

Na czele listy zakazanych produktów znajdują się: alkohol i kofeina. Niekorzystne objawy może też nasilić spożycie cukrów prostych, soli, sodu i tłuszczu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas