Codziennie gromadzą kurz i tłuszcz. Często zapominamy o ich czyszczeniu

W ferworze porządków często umyka nam czyszczenie kratek wentylacyjnych. Nie zwracamy na nie uwagi, ignorując fakt, że każdego dnia gromadzą się na nich brud oraz tłuszcz. Być może nie zerkamy w ich stronę zbyt często, ale efekty tych niedociągnięć prędzej czy później zauważymy w innych obszarach. Zaparowane szyby w oknach czy zapach stęchlizny w mieszkaniu… Nie warto doprowadzać do zaniedbań, tym bardziej że czyszczenie kratek wentylacyjnych nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalistycznych detergentów.

Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Domowy sposób rozpuści tłuszcz i brud
Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Domowy sposób rozpuści tłuszcz i brud123RF/PICSEL

Czyste kratki wentylacyjne mają ogromne znaczenie dla zdrowia domowników i wydajności całego systemu wentylacji. Regularne usuwanie tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń zapobiega spadkowi jakości powietrza i rozwojowi pleśni. Należy pamiętać, że czyste kratki to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim komfort i zdrowie dla wszystkich mieszkańców domu.

Wielu z nas pomija je podczas porządków. Nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji

Regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych to podstawa utrzymania zdrowego środowiska w domu. Często ich stan bywa ignorowany, przez co zarastają kurzem i tłuszczem. Szczególnie problematyczne warunki dotyczą kuchni, ale też łazienek.

Do tego dochodzą pyłki, sierść zwierząt i inne alergeny, które gromadzą się na kratkach wentylacyjnych i doprowadzają do spadku jakości powietrza. Przebywanie w takich warunkach na dłuższą metę może objawiać się bólami głowy i problemami na tle układu oddechowego, co jest szczególnie dotkliwe dla alergików.

Tłuszcz i inne zanieczyszczenia organiczne, które osiadają na kratkach, mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Obniżone zostaje efektywne działanie wentylacji. Wilgoć i nagromadzony brud tworzą również świetne warunki do rozwoju pleśni i bakterii, które z czasem rozprzestrzeniają się po całym domu. Zjawiskami, które powinny nas zaalarmować, są też: skraplanie się wody w oknach zimą, zaparowane szyby w oknach i woń stęchlizny w pomieszczeniach.

Brudna kratka wentylacyjna fatalnie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu
Brudna kratka wentylacyjna fatalnie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu123RF/PICSEL

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną bez zdejmowania?

O ile z porządkami nie jesteśmy bardzo na bakier, umycie kratek wentylacyjnych nie będzie musiało wiązać się z ich  demontażem. Zawsze zacznijmy sprzątanie od odkurzenia — pozbędziemy się w ten sposób wierzchniej warstwy brudu. Działanie zintensyfikujmy, przygotowując domowy środek do czyszczenia kratek wentylacyjnych. Dwie łyżki sody oczyszczonej rozpuść w dwóch szklankach wody. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj brudną powierzchnię. Wyczyść miękką gąbką lub ściereczką, nie pomijając żadnych zakamarków.

Jeśli boisz się o powstanie zacieków na ścianie, czyszczącą mieszankę możesz wykorzystać inaczej. Przygotuj ją w miseczce. Mały nożyk owiń bawełnianą szmatką i namocz w domowym specyfiku. Użyj do czyszczenia wszystkich części kratek, zaczynając od góry. Na koniec wytrzyj do sucha.

Zatłuszczone kratki wentylacyjne przestaną być problemem

Jeśli z czyszczeniem przez długi czas było nam nie po drodze, konieczne może być zastosowanie sposobu do zadań specjalnych. Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną z tłuszczu? Po jej ściągnięciu zanurz w misce z ciepłą wodą. Na powierzchni kratki umieść tabletkę do zmywarki. Poczekaj, aż się rozpuści i przetrzyj dokładnie miękką szczoteczką lub pędzlem malarskim. Wypłucz i osusz. Czysta kratka wentylacyjna nadaje się do powrotu na ścianę.

Regularne czyszczenie kratki wentylacyjnej pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza
Regularne czyszczenie kratki wentylacyjnej pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza123RF/PICSEL

Jak często czyścić kratki wentylacyjne?

Częstotliwość czyszczenia kratek wentylacyjnych zależy od kilku czynników. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku rodzaj pomieszczenia.

  • W kuchni zaleca się przeprowadzać czyszczenie raz na miesiąc. Wszystko przez nagromadzenie pary wodnej oraz tłuszczu.
  • W łazience — raz na dwa lub trzy miesiące. Tutaj największym zagrożeniem jest wilgoć przyczyniająca się do rozwoju pleśni.
  • W innych pomieszczeniach — co 6 miesięcy, jeśli domownicy nie borykają się z chorobami dróg oddechowych. Alergikom zaleca się przeprowadzać czyszczenie nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas