Jak spędzać czas z dziećmi, żeby się nie nudzić

Zabawa to niezwykle ważny element życia każdego dziecka, w ciągu dnia zabawa zajmuje kilkulatkowi większość czasu, dziecko w wieku szkolnym musi obok zabawy w plan dnia wpisać zajęcia w szkole. Zabawa nigdy jednak nie jest jakakolwiek - dzieci szybko tracą zainteresowanie zajęciami, a kilkulatki nie potrafią jeszcze, tak jak dorośli, udawać, że nudne jest interesujące.

Wspólne granie to jedna z najbardziej emocjonujących form spędzania wolnego czasu
Wspólne granie to jedna z najbardziej emocjonujących form spędzania wolnego czasumateriały prasowe

Najłatwiej oczywiście włączyć dziecku kanał z bajkami, ale to pułapka, która chwilowo daje rodzicom upragnioną chwilę spokoju, na dłuższą metę jednak nie jest dla dziecka ani rozwijająca, ani zdrowa. Dzieci - te malutkie i te troszkę większe lubią, gdy w zabawie uczestniczą opiekunowie, zwłaszcza, jeśli nie mają do zabawy dziecięcych towarzyszy. Wspólna zabawa z dzieckiem nie tylko wzmacnia rodzinne więzi, ale także wpływa na pozytywny rozwój dziecka - emocjonalny, intelektualny i ruchowy, nie tylko w najwcześniejszym etapie życia. Sposób spędzania wolnego czasu, gry i zabawy oprócz tego, że muszą być dostosowane do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka, powinny być także atrakcyjne dla obu stron - dziecka i dorosłego.

W parku, w lesie i na łące

Zabawy na świeżym powietrzu wyjdą na zdrowie i dzieciom i dorosłym, przy okazji dając sporo frajdy jednym i drugim. Wspólne wycieczki rowerowe, spacery w lesie lub parku, zabawa w podchody, chowanego, detektywów  czy tropienie śladów zwierząt na śniegu pozwolą ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas za miastem.

Zabawą dla dzieci może być także... pomaganie dorosłym, np. wspólne sadzenie kwiatów w ogródku, podlewanie roślin czy robienie porządków. To, co dorosłym kojarzy się z obowiązkiem, często niezbyt miłym, dla dzieci jest nie lada atrakcją.

W zabawy ruchowe możemy się bawić nie tylko w piękną pogodę za miastem, ale także w deszczowe popołudnie w domu - wystarczy do tego konsola PlayStation 3 i kontroler ruchu PlayStation Move, dzięki którym najmłodsi w mgnieniu oka mogą faktycznie stać się bohaterami swoich ulubionych gier - i to dosłownie. Nowoczesna technologia umożliwia przenoszenie ruchów wykonywanych przed telewizorem do świata wirtualnego, przez co najnowsze tytuły zachęcają grających do aktywności fizycznej.

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą

Zabawy edukacyjne rozwijają umiejętność logicznego i kreatywnego myślenia, stymulując intelektualny rozwój od malucha aż po staruszka. Wspólne gry planszowe, strategiczne lub te wirtualne mogą być świetną rozrywką dla całej rodziny - ich warunkiem jest przynajmniej dwóch graczy. Czas poświęcony zabawie z dzieckiem zaprocentuje przyszłości.

Z kilkuletnim maluchem można się bawić w dom lub Indian - wystarczy koc i krzesła, z których zbudujemy namiot lub domek, taka zabawa może być trudna dla dorosłego - przemieszczanie się w mikroskopijnych przestrzeniach indiańskich namiotów, ale maluchowi nie powinna się szybko znudzić. Świetną zabawą będzie także teatrzyk z własnoręcznie wykonanymi kukiełkami.

Jeśli dziecko - przedszkolak lub młodszy uczeń - ma zdolności manualne, możemy pobawić się z nim w lepienie z modeliny lub robienie biżuterii z makaronu (różne kształty makaronu malujemy farbami a potem lakierem i nawlekamy na sznureczki).

Rozwijające może być także układanie puzzli - jeśli nie macie kupionych w sklepie, można zrobić własne: zdjęcie, rysunek, starą pocztówkę można nakleić na karton i pociąć w różne kształty. To świetna zabawa na długie deszczowe popołudnia.

Pograj ze mną!

Starszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu gry planszowe: monopol, scrabble i inne - do wyboru jest wiele rodzajów gier w zależności od wieku graczy, ich liczby i zainteresowań. Młodsze dzieci lubią zabawy typu memory, w których muszą odnaleźć takie same obrazki rozmieszczone w różnych częściach planszy. Frajdę sprawi graczom także gra w państwa-miasta czy kalambury - to zabawy, które uczą dając przy okazji sporo radości.

Z pomocą przyjdzie także wirtualny świat - gry strategiczne, zręcznościowe czy przygodowe to także ciekawa forma wspólnego spędzania czasu. Dzieci mogą spotkać w wirtualnej rzeczywistości swoich ulubionych bohaterów z "Epoki lodowcowej", "Angry Birds", "Piratów z Karaibów" czy "Harry’ego Pottera" lub zagrać mecz z ulubioną drużyną piłkarską.

Gry konsolowe uczą nie tylko przewidywania, budowania strategii, ale także, podobnie jak gry zespołowe, uczą współdziałania. Ważne, by przed konsolą nie pozostawiać dziecka samemu sobie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas