Ślub i wesele

Fascynujący świat biżuterii

Trudno znaleźć osobę, która nie nosi żadnej biżuterii. Nawet jeśli nie jest miłośnikiem noszenia jubilerskich wyrobów, zazwyczaj ma na sobie choćby obrączkę, łańcuszek z wisiorkiem, dyskretne kolczyki lub zegarek z bransoletą. Biżuterię nosimy w zasadzie od zawsze.

Już nasi praprzodkowie ozdabiali swoje odzienie muszlami, kamieniami czy zębami upolowanych zwierząt. Te naturalne ozdoby miały znaczenie nie tylko rytualne, ale również estetyczne. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie stroju, który nie byłby dopełniony biżuteryjnym dodatkiem. Jest on dla ubioru tym, czy przysłowiowe postawienie kropki nad "i".

Szlachetna klasyka

Reklama

Dla miłośników klasycznego szyku i elegancji nie ma lepszego uzupełnienia stroju niż biżuteria najwyższej jakości wykonana z tradycyjnych kruszców: złota, srebra czy platyny. Dla wielu są one oznaką dobrego smaku, dobrze pojętego snobizmu, czasem świadectwem zamożności właściciela. Często takie klejnoty są przekazywane z pokolenia na pokolenie lub robione na specjalne zamówienie u mistrzów jubilerskiego rękodzieła. Nierzadko takie arcydzieła osiągają zawrotne ceny.

W szlachetny kruszec oprawiane są bowiem równie szlachetne klejnoty: brylanty, szafiry, szmaragdy, rubiny czy tanzanity. Niesłabnącą popularnością cieszą się również perły. Nie są dziś kojarzone wyłącznie z długimi sznurami nanizanych jeden przy drugim klejnotów. Perły oprawia się w szlachetne kruszce, nadając im nowoczesną formę, łączy się je z dużym powodzeniem w kompozycje z kamieniami szlachetnymi. Klasyka bowiem wcale nie musi być nudna.

Tradycyjnym kruszcom i kamieniom jubilerscy mistrzowie nadają nierzadko nowoczesne, wyrafinowane, niebanalne formy. Jubilerzy bezustannie poszukują nowych technik i możliwości obróbki kruszcu i kamieni, by stale zaskakiwać kolejne pokolenia wymagających klientów. Od jakiegoś czasu popularną formą spotykaną w wielu salonach jubilerskich są tzw. charmsy - niewielkich rozmiarów zawieszki w rozmaitych kształtach i kolorach, które doczepia się do łańcuszków i bransolet. Można w ten sposób stworzyć własną niepowtarzalną kompozycję. Niezwykłym zainteresowaniem od kilku sezonów cieszą się także wszelkiego rodzaju ozdoby z kryształami Swarovskiego.

W przyjaźni z naturą

Wielu artystów tworzących biżuterię poszukuje inspiracji w świecie przyrody. Szukają nie tylko nowatorskich pomysłów, ale również pełnymi garściami czerpią z materiałów, które ofiaruje nam Matka Natura. Coraz częściej i pewniej w świat biżuterii wkraczają takie surowce, jak drewno, nasiona roślin, muszle czy naturalne korale.

Do łask wraca bursztyn - w odświeżonym wydaniu, w nowoczesnej oprawie, łączony z innymi materiałami. Autorzy biżuterii chętnie sięgają też po ceramikę i szkło - materiały, które w procesie tworzenia pozwalają osiągnąć niepowtarzalne formy i faktury. Hitem są także korale z zatopionych w żywicy fragmentów sznurka, skorupek jaj, nasion czy kawałków tkanin. Taka biżuteria z pewnością przypadnie do gustu fanom stylu "eko". Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie strojów w stylistyce safari - jest idealnym dopełnieniem naturalnych tkanin w kolorach ziemi. To trend, który znów cieszy się naszymi względami.

Dowiedz się więcej na temat: ozdoby | biżuteria | świat
Najlepsze tematy