Kaszel – zwalcz go skutecznie!

Suchy lub mokry, poranny, nocny, dziwnie brzmiący... Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny kaszlu i co mu zaradzi.

Nie lekceważ objawów
Nie lekceważ objawów123RF/PICSEL

Każdy z nas od czasu do czasu pokasłuje dla... zdrowia. To pożyteczny odruch, dzięki któremu oczyszczają się nasze drogi oddechowe. Kaszląc, prowokujemy ruch tzw. rzęsek, które przesuwają wydzielinę na zewnątrz.

Gdy zaczyna się infekcja, nasila się też kaszel. Organizm chce szybko pozbyć się drobnoustrojów, które wtargnęły do dróg oddechowych. Dlatego kaszlu nie należy blokować. Możemy sprawić, by był np. mniej suchy (i bardziej produktywny) lub ograniczyć nadmiar wydzieliny, pijąc różne napary i kleiki.

Czasem jednak kaszel ostrzega nas przed poważniejszą chorobą.

Zgłoś się do lekarza, jeśli jest: bardzo nasilony, bolesny, połączony z innymi objawami (np. wysoką gorączką, osłabieniem, dusznościami), nietypowy (np. głównie rano lub wieczorem, po wysiłku), przewlekły. W tabeli poniżej znajdziesz informacje, jaka terapia ci pomoże.

Przykazania dla zdrowych płuc

1. Nie lekceważ zwykłego przeziębienia, bo zaniedbane może przerodzić się w coś poważniejszego. Oszczędzaj organizm – zostań w domu, nie przepracowuj się, unikaj stresów, chodź wcześnie spać. Będzie mu łatwiej pokonać chorobotwórcze drobnoustroje.

2. Pamiętaj o szczepieniach. Według lekarzy to podstawowy sposób, by ochronić się przed grypą i krztuścem oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci gruźlicy.

Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane co roku, najlepiej przed sezonem zachorowań. Szczepienie przeciwko krztuścowi – obowiązkowo powinny mu być poddawane dzieci w 1., 2. i 6. r.ż. Odporność utrzymuje się przez 6–12 lat.

Dlatego dorośli powinni przyjmować dawki przypominające (pierwszą w wieku 18 lat, kolejne co 12 lat). Szczepienie przeciwko gruźlicy – powinien mu być poddany każdy bobas w 1. dobie życia.

3. Dbaj o higienę. Często myj ręce (usuniesz ze skóry chorobotwórcze wirusy). Nie dotykaj brudnymi palcami do ust. Nie używaj z innymi wspólnych naczyń ani sztućców. Podczas rozmów zachowuj dystans minimum 1 m, unikaj przytulania, całowania, uścisków dłoni, zwłaszcza z osobami, które mają objawy infekcji (katar, kaszel).

4. Jak najczęściej spaceruj po lesie. Drzewa pochłaniają toksyny z powietrza (i nie trafiają one do naszych płuc). Równocześnie uwalniają lotne substancje (tzw. fitoncydy), które wdychane razem z powietrzem oczyszczają układ oddechowy z mikrobów. Polecane są zwłaszcza lasy iglaste.

Skorzystaj z badań

Jeśli jesteś nałogowym palaczem i dokucza ci kaszel, koniecznie zrób badanie spirometryczne.

Masz prawo wykonać je bezpłatnie w ramach Programu profilaktyki chorób odtytoniowych NFZ. Warunki, które musisz spełnić: wiek 40–65 lat, nie wykonywano u ciebie spirometrii w ramach programu, nie masz rozpoznanej POChP.

Zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – zakwalifikuje do badania, powie, gdzie je zrobić.

Konsultacja medyczna dr n. med. Ewa Rogala

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas