"Nikt nas nie uczy jak żyć w wieku dojrzałym" Andrzej Saramonowicz u Katarzyny Zdanowicz

Gościem ostatniego odcinak videocastu "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" jest reżyser i scenarzysta Andrzej Saramonowicz. Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka Polsat News rozmawiała z nim m.in. o wkraczającej do kin nowej produkcji Saramonowicza pt. "Bejbis", o rodzicielstwie i kryzysie wieku średniego, który, jak uważa rozmówca, ciągle przechodzi na nowo. Cały odcinek dostępny jest poniżej.

Gościem nowego odcinka "Zdanowicz. Pomiędzy wersami był reżyser i scenarzysta Andrzej Saramonowicz
Gościem nowego odcinka "Zdanowicz. Pomiędzy wersami był reżyser i scenarzysta Andrzej SaramonowiczINTERIA.TV

Andrzej Saramonowicz to dziennikarz, scenarzysta i reżyser znany przede wszystkim jako autor popularnych komedii romantycznych takich jak; "Testosteron", "Lejdis", czy "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Po kilku latach przerwy wraca z komedią "Bejbis", która pojawi się w kinach już za kilka dni.

Andrzej Saramonowicz o rodzicielstwie: "Kiedy się pewnej twierdzy nie da obronić, (...) bronimy jej, aż zginiemy"

Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka Polsat News rozmawiała z Andrzejem Saramonowiczem o jego działalności filmowej, kryzysie wieku średniego, o rodzicielstwie, czy feminizmie. Aktor wspomniał kiedyś, że zdumiewają go mężczyźni, którzy wyprowadzili się z domów, gdzie były ich dzieci i żyją z kobietami, które mają własne dzieci - przyznał, że dla niego to rodzaj znacznie poważniejszej zdrady, niż to, co klasycznie uznaje się za zdradę. Skąd takie stanowisko? Reżyser wyznaje:

Ja nie lubię ludzi zawodzić, zwłaszcza tych, którzy są wobec mnie zależni, a dzieci zawsze są zależne wobec rodziców, bo oni przywołali je na świat (...). To jest taka sytuacja, w której w momencie kiedy się pewnej twierdzy nie da obronić, być może rozsądni ludzie mówią, że się trzeba wycofać, a tacy jak ja mówią: "bronimy, jej aż zginiemy"

Co jest kluczem do długiego i udanego małżeństwa? Andrzej Saramonowicz wyjaśnia. "Zdanowicz. Pomiędzy wersami"

Andrzej Saramonowicz poznał swoją żonę w nastoletnim wieku i od tego czasu są ze sobą nieustannie. Co sprawiło, że mimo różnych życiowych perturbacji i przeciwności losu ich związek ciągle ma się dobrze?

Jesteśmy dla siebie atrakcyjni jako partnerzy intelektualnej wymiany. To jest bardzo ważne. Jeżeli związki opierają się wyłącznie na fizycznej atrakcyjności, to ona siłą rzeczy się kończy. Miłość musi być wybudowana na fundamencie przyjaźni. Nie ma innego fundamentu trwałego. Miłość wybudowana na pożądaniu, cudowna, ale się rozpada, kiedy pożądanie się zmniejsza, a musi się zmniejszać, bo taka jest natura (...). Trzeba znaleźć inne fundamenty, które powodują, że relacja może być trwalsza

Reżyser tłumaczy również błąd, który popełnia wiele par, a którego skutkiem są bolesne rozstania i rozwody:

Dzisiaj bardzo często ludzie wchodzą w związki, już wiedząc, że być może mają one pewną terminowość - do pierwszego, drugiego kryzysu. Kontekst, w którym żyjemy, jest taki, że właściwie ta wymienność elementów w naszym życiu jest czymś naturalnym: wymieniamy buty, komórki - dlaczego mamy nie wymieniać ludzi?

Dodaje również: "Dzisiaj łatwiej jest wychodzić ze związku, ponieważ nie zakładasz, że to musi być do końca życia".

Videocast Katarzyny Zdanowicz: Andrzej Saramonowicz o kryzysie wieku średniego

Andrzej Saramonowicz w swoich filmach podejmuje się tematów społecznych, którym m.in. jest kryzys wieku średniego. Skąd według scenarzysty się on bierze? Jak sobie z nim poradzić? W videocascie "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" zaznacza:

Prawdę mówiąc, od pewnego wieku życie w ogóle jest już tylko kryzysem. Dramatem jest to, jak ulegamy iluzji, że możemy nadać czemuś nową dynamikę w takim miejscu, gdzie już tej dynamiki nie będzie (...). Problemem współczesnych czasów jest to, że my ciągle histeryzujemy na temat swojej energetycznej młodości, która jest przemijająca, musi być przemijająca, a my uważamy, że nie. Mało to, robimy tak, bo świat tak każe"
tłumaczy Andrzej Saramowicz w programie dziennikarki Polsat News, Katarzyny Zdanowicz

Dodaje: "Kryzysy się biorą z przetrenowania. Nikt nas nie uczy, jak żyć w wieku dojrzałym (..). Ta przemijalność nadaje sens - nic byśmy nie zrobili, jeśli bylibyśmy nieśmiertelni".

Starzenie się u kobiet a równouprawnienie: "Świat został zbudowany przez mężczyzn"

Andrzej Saramonowicz jest twórcą filmów, które dotykają tematyki kobiecej. W programie "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" tłumaczy, jak rozumie współczesny feminizm:

Świat, w którym my funkcjonujemy, jest światem, który został zbudowany przez mężczyzn, z ich logiką (...). Dla mnie sens feminizmu polega także na tym, że przewartościowujemy świat, doceniając to, co jest immanentne dla kobiet, a nie to, że kobiety mają te same przywileje, płacę i pracę w zawodach i świecie, który wymyślili mężczyźni.

Andrzej Saramonowicz szczerze o rządzie: "Próbuje związać życie ludzi"

Andrzej Saramonowicz wyznaje, że w swojej twórczości stara się być szczery, a swój głos w przestrzeni publicznej zabiera jako obywatel. Podczas rozmowy z Katarzyną Zdanowicz wyjawia:

Za głównego destruktora przestrzeni społeczno-politycznej w Polsce uważam Prawo i Sprawiedliwość, więc punktuje te rzeczy, które uważam za niszczące dla nas jako Państwa, wspólnoty narodowej, obywateli i ludzi - bo jesteśmy ludźmi, a ta polityka, którą PiS proponuje, wpływa bardzo negatywnie na życie ludzi w wielu aspektach, próbuje je związać, skierować na tory, który oni nie chcą - więc ja się przeciwko temu buntuje.

Cały odcinek:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 30: Andrzej SaramonowiczINTERIA.PL

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas