Reklama

Reklama

Katarzyna Dowbor i Agnieszka Dygant szczerze o menopauzie: "Wiek to pojęcie względne". Zdanowicz. Pomiędzy wersami

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. W najnowszym odcinku podcastu "Zdanowicz pomiędzy wersami" gośćmi Katarzyny Zdanowicz są aktorka Agnieszka Dygant i dziennikarka Katarzyna Dowbor. Kobiety opowiedziały m.in. o swoich doświadczeniach związanych z wchodzeniem w dojrzały wiek, a także wytłumaczyły, jak ich zdaniem można menopauzę oswoić, oraz dlaczego nie powinniśmy się jej bać. Cały odcinek podcastu jest dostępny poniżej.

"Wiek to pojęcie względne" - Katarzyna Dowbor szczerze o menopauzie u dziennikarki Polsatu - Katarzyny Zdanowicz

Trudno nie ukryć, iż mimo tego, że każda z kobiet będzie musiała zmierzyć się z menopauzą, nadal bywa ona tematem tabu. W domu, czy w szkole nie uczymy się o niej, później, wkraczając w okres przekwitania, często boimy się przyznać, że go doświadczamy. Podobny problem miewamy, kiedy musimy wyjawić swój wiek. Mówi się "kobiet się o wiek nie pyta". Z czego to wynika? Katarzyna Dowbor wyznaje:

Kasia Dowbor okres menopauzy ma już za sobą - przeszła ja w wieku około 55 lat. W wideokaście "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" opowiedziała, jakie objawy przekwitania jej towarzyszyły. Doświadczeniami z tego momentu w życiu wymieniała się z koleżankami. Wytłumaczyła również, że w jej domu rodzinnym nie było żadnych zahamowań w kontekście tematów związanych z seksualnością -  ojciec biolog wszystko im tłumaczył. Agnieszka Dygant ma 49 lat i wkroczyła w okres perimenopauzy. Opowiedziała, jak zmienia się jej skóra, oraz jakie zmiany spowodowane rozpoczęciem procesu wchodzenia w menopauzę zauważyła w swoim ciele.

Reklama

Dlaczego boimy się menopauzy? Agnieszka Dygant i Katarzyna Dowbor u Katarzyny Zdanowicz

Co sprawia, że kobiety wstydzą się rozmawiać na temat menopauzy oraz boją się momentu, kiedy nadejdzie? Jak twierdzi Katarzyna Dowbor, powodem jest brak wiary w swoją kobiecość.

Z kolei aktorka Agnieszka Dygant przyznaje:

Katarzyna Dowbor dodaje - "same to sobie robimy".

Starzenie się, zmiany w wyglądzie podczas menopauzy. Co zrobić, kiedy uroda przemija? "Zdanowicz. Pomiędzy wersami"

Jak poradzić sobie ze zmianami w wyglądzie, które pojawiają się z wiekiem? Jak zaakceptować starzenie? Katarzyna Dowbor podczas rozmowy z Katarzyną Zdanowicz dochodzi do wniosku:

W swojej wieloletniej pracy w mediach, Katarzyna Dowbor spotkała się z wieloma kobietami, których praca i pewność siebie opierała się jedynie na urodzie. "Kiedy tego wyglądu już brakuje, to się okazuje, że jest pustka" - przyznaje. "I nie ma się na czym oprzeć. I tu zaczyna się depresja i problemy".

Całe życie nam się wydawało, że jestem lepsza, bo jestem ładna. A to nie jest na całe życie - mówi o braku akceptacji samej siebie u wielu kobiet Katarzyna Dowbor.

Seksualność po menopauzie. Czy jest się czym martwić? Agnieszka Dygant i Katarzyna Dowbor w "Zdanowicz. Pomiędzy wersami"

Wiele kobiet może zastanawiać się jak będzie wyglądała ich seksualność po menopauzie. Czy wiele w aspekcie się zmienia? Katarzyna Dowbor, która już przeszła menopauzę wyznaje, że fizycznie zmienia się niewiele, jednak w psychice może zmienić się dużo, i to na plus. 

"Na szczęście nasza natura jest tak stworzona, że te etapy nie przychodzą szybko, to trwa. Mamy ten czas, żeby się przyzwyczaić na te zmiany" - przytoczyła słowa Dowbor prowadząca, Katarzyna Zdanowicz.

Cały odcinek dostępny poniżej:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy