Reklama

Reklama

"Wracam do domu i płaczę". O tych kosztach pomagania innym nikt nie mówi. Anna Cieślak u Katarzyny Zdanowicz

Gościnią kolejnego odcinka podkastu dziennikarki Polsat News, Katarzyny Zdanowicz "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" jest Anna Cieślak - aktorka telewizyjna i teatralna, ambasadorka - wolontariuszka i szkoleniowiec fundacji "La Strada", która zajmuje się zwalczaniem handlu ludźmi i niewolnictwa. Z Katarzyną Zdanowicz rozmawia o tym, jak rozpoznać oprawcę, jakie konsekwencje niesie pomoc innym, oraz dlaczego często uważany za wymarły w Europie handel ludźmi nadal przybiera na sile. Usłyszymy również niezwykłą historię Wonderful - nastolatki z Sierra Leone, która znalazła schronienie w Polsce.

 Anna Cieślak, oprócz swojej kariery aktorskiej, od 12 lat jest ambasadorką, wolontariuszką i szkoleniowcem Fundacji "La Strada". Jako przedstawicielka fundacji wzięła udział w spotkaniu z księżną Cambridge, podczas wizyty pary książęcej w Polsce. Bierze czynny udział w trwającej kampanii społecznej La Strady, która ciut inaczej, bo dzięki sztuce, chce przybliżyć problem współczesnego niewolnictwa i pracy przymusowej. Jak zaczęła się jej przygoda z ofiarami handlu ludźmi? Historię zapoczątkowała Anna Dymna z którą Anna Cieślak grała wspólnie w teatrze w Krakowie. "Tam Ania nauczyła mnie, że można robić dwie rzeczy - można być aktorką i pomagać ludziom.

Reklama

Anna Cieślak przywołuje historię związaną z Anną Dymną, która niezwykle zapadła jej w pamięci. Podczas uczenia się tekstu do sztuki Anna Dymna miała zawsze włączony telefon fundacyjny. Pewnego razu on zadzwonił - po drugiej stronie słuchawki był chłopiec z zespołem Tourette'a, który nie miał dostępu do leczenia ze względu na życie w małej miejscowości - dzwonił do Anny Dymnej kiedy potrzebował wsparcia, i wiedział, że nie odbierze jedynie wtedy, gdy gra.

Jak rozmawiać z osobą pokrzywdzoną? Anna Cieślak w podkaście Katarzyny Zdanowicz.

Jak przyznaje Anna Cieślak, sposób rozmawiania z osobami w kryzysie jest niezwykle istotny. "Najważniejsze jest pierwsze pytanie" - wyznaje aktorka. 

Katarzynie Zdanowicz opowiedziała również o tym, jaką radę dała jej kiedyś Anna Dymna:

"Często wracam do domu i płaczę". Przemilczane koszty pomagania innym

O tym, z czym wiąże się pomoc osobom w potrzebie dziennikarka Polsatu, Katarzyna Zdanowicz rozmawia z aktorką Anną Cieślak, która od ponad dekady aktywnie działa jako wolontariuszka w fundacji "La Strada". Anna Cieślak wyznaje: 

Jak rozpoznać osobę potrzebującą pomocy? "To już daje do myślenia"

Może wydawać się, że handel ludźmi, niewolnictwo, czy praca przymusowa nie dotyczy osób przebywających na terenie UE. To jednak nie jest prawda. Z problemem przymusowej pracy możemy mieć do czynienia nawet nie będąc tego świadomym. Jak więc rozpoznać, że ktoś potrzebuje pomocy? Ania Cieślak przytacza historię: Idziesz rano do pracy i widzisz osobę która np. sprzedaje kebaby. Wracając z pracy też ją widzisz i jeszcze wieczorem - minęło ponad 12h a ona nadal pracuje i nie wygląda na szczęśliwą - "to już daje do myślenia" - wyznaje aktorka.

Uciekły z Sierra Leone, by nie zostać obrzezane i uniknąć aranżowanego małżeństwa. Niezwykła historia Wonderful

Anna Cieślak opowiedziała Katarzynie Zdanowicz o niezwykłej dziewczynie, którą ma pod swoją opieką dzięki fundacji "La Strada". Wonderful doświadczyła handlu ludźmi, kiedy musiała wraz z dwoma innymi dziewczynami uciekać z Sierra Leone, gdzie były skazane na obrzezanie oraz poślubienie mężczyzn, których ktoś im wybrał. O wyboistej drodze i pięknym głosie 15-latki, która mimo swoich przeżyć wciąż pragnie się rozwijać, posłuchacie w najnowszym odcinku "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" z Anną Cieślak.

Zobacz również:

Jacek Jelonek u dziennikarki Katarzyny Zdanowicz o tabu: "Wciąż mamy dużo pracy jako naród"

Zniszczyli jego prace bez litości. Tomasz Górnicki u dziennikarki Polsatu Katarzyny Zdanowicz

Maja Sablewska u dziennikarki Polsatu Katarzyny Zdanowicz: "Praca nad sobą jest jak wygrana w totka"


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy