Reklama

Reklama

Odnaleziona tożsamość

Syn Cher, który przeszedł zmianę płci i z Chastity stał się Chazem, święci triumfy w amerykańskim "Tańcu z gwiazdami". Jaką cenę zapłacił, by po prostu być sobą?

Wieczorem 19 września dwadzieścia milionów Amerykanów oglądało na kanale telewizyjnym ABC pierwszy odcinek tanecznego show. Mało kogo interesowały szukające sławy gwiazdki. Cała uwaga skupiała się na Chazie Bono (42), który otwarcie przyznaje się do transseksualizmu. Wziął udział w programie, by nauczyć Amerykanów tolerancji dla osób, które przeszły zabieg zmiany płci. Na oczach milionów uczy się być mężczyzną i zmaga z ograniczeniami własnego ciała.

Cher podziwia odwagę syna. Kocha go takim, jakim jest. Długo jednak zajęło jej pogodzenie się z faktem, że jej dziecko zmieniło płeć. "Ostatnio wpadłam w histerię, gdy na automatycznej sekretarce odsłuchałam starą wiadomość od Chaza i usłyszałam jego dawny głos. To był głos mojej kochanej córeczki" - mówiła w wywiadzie.

Reklama

Być jak tata

Właśnie zbliżało się święto Halloween. Cher zastanawiała się, jakie przebranie zaproponować jedenastoletniej Chastity. W końcu wpadła na pomysł, by dziewczynka wystylizowała się właśnie na nią. Zaprowadziła córkę do garderoby i zostawiła ją tam samą. Kiedy po pewnym czasie córka przyszła się jej pokazać, Cher nie wierzyła własnym oczom. Chastity przebrała się nie za nią, lecz za swojego ojca, eksmęża piosenkarki, Sonny'ego Bono. Cher próbowała sobie tłumaczyć zachowanie małej: "To tylko jeden z szalonych pomysłów, jakie przychodzą dzieciom do głowy". Jednak Chastity już od najmłodszych lat nie była szablonową dziewczynką.

Kiedy na początku lat 70. okazjonalnie pojawiała się w programie telewizyjnym prowadzonym przez Cher i Sonny'ego, zawsze przed wejściem do studia buntowała się, gdy kazano jej wkładać sukienkę. W szkole lubiła dziewczynki, ale bawić się wolała z chłopcami.

Hiperkobieca mama

Po latach Cher zarzucała sobie, że może to przez jej zaniedbanie Chastity zaczęła mieć problemy ze swoją tożsamością płciową. Zastanawiała się: "Może gdybym więcej czasu przebywała w domu, (...) gdybym piekła ciasteczka jak inne mamy, odrabiała z nią lekcje...".

Dziś nawet publicystka "New York Timesa" zadaje podobne pytania: "Czy hiperkobieca sceniczna osobowość Cher, kojarząca się niemalże z drag queen, pożarła kiełkującą kobiecość Chastity?", "Czy olbrzymia sława piosenkarki nie spowodowała, że dziewczynka czuła się niedowartościowana i zagubiona?".

Chastity z każdym rokiem coraz bardziejzdawała sobie sprawę, że jest innaniż rówieśnicy. Po rozpoczęciu studiówna Uniwersytecie Nowojorskim zdecydowałasię na poważną rozmowę z matką. Wyznała jej, że czuje pociąg do kobiet."Zaniemówiłam. A potem wściekłamsię. Zaczęłam na nią strasznie krzyczeć.Miałam przecież nadzieję, że wkrótcewyjdzie za mąż i urodzi mi wspaniałe wnuki" - wspomina ten dramatyczny moment Cher.

Coming out

Gdy gwiazda zadzwoniła do eksmęża (nie był już piosenkarzem, ale kongresmenem Partii Republikańskiej), ten przyznał, że wiedział już wcześniej o homoseksualizmie ich córki. Inni też wiedzieli. Cher była ostatnią osobą, która poznała prawdę o Chastity. Rozgniewana, kazała córce wyprowadzić się z domu. Jedną z osób, na której wsparcie mogła liczyć wtedy Chastity, była sporo starsza od niej Joan, którą poznała wcześniej dzięki Cher. Połączyło je wielkie uczucie.

Po śmierci Joan w 1994 roku Chastity długo nie mogła wyjść z depresji. Na domiar złego wokół jej orientacji rozpętała się medialna burza. Życie prywatne Chastity śledzono uważnie co najmniej od roku, czyli od ukazania się debiutanckiej płyty jej punkrockowego zespołu Ceremony.

Po tym, jak napisano, że jest lesbijką, w domu praktycznie nie podnosiła żaluzji, by nie dać się "upolować" paparazzim. Dopiero po wielu miesiącach pokonała strach i pojawiła się na okładce gejowskiego magazynu "The Advocate". "Tak, jestem lesbijką", przyznała publicznie.

Gdy wydawało się, że Chastity radzi sobie z problemami, spadł na nią kolejny cios - w 1998 roku jej ojciec Sonny Bono zginął w tragicznym wypadku na stoku narciarskim.

Mimo że był konserwatywnym politykiem i nie dzielił światopoglądu córki, dla Chastity stanowił wzorzec idealnego mężczyzny. Choć rzadko się widywali, była z nim bardzo związana emocjonalnie i mocno odczuła jego stratę. Lekiem na jej smutki stało się jedzenie - utyła aż 40 kilogramów. "Kiedy zobaczyłam ją przypadkowo na ulicy, przeraziłam się. Musiałam jej pomóc" - wspomina Cher.

Chasity staje się Chazem

Obie zapisały się na terapię i odbudowały zerwaną więź. Z czasem Chastity postanowiła wyjawić matce kolejną tajemnicę - że chciałaby zmienić płeć. Analizowała zachowania innych lesbijek i zauważała, że nawet te "męskie" - zachowujące się lub ubierające jak faceci - mają silną kobiecą tożsamość, której ona nigdy nie miała.

W 2008 roku rozpoczęła długi proces zmiany płci. Przeszła terapię hormonalną i poddała się operacji usunięcia piersi, teraz czeka na rekonstrukcję męskich narządów płciowych. Od strony prawnej jest już mężczyzną. Ma nowe imię i nowe życie. Chaz działa na rzecz mniejszości seksualnych, nakręcił też film dokumentalny o swoim życiu i procesie zmiany płci. Pokazano go nawet na tegorocznym festiwalu w Sundance.

We wszystkim, co robi, wspiera go wieloletnia partnerka Jennifer Elia. Związała się z Chazem, gdy był jeszcze kobietą. Jennifer dodawała mu otuchy podczas terapii hormonalnej i zabiegów medycznych, znosząc wahania nastrojów i zmiany osobowości. Teraz muszą na nowo nauczyć się żyć ze sobą. Chaz jest już przecież innym człowiekiem. "Zniżył mi się głos. Tłuszcz się inaczej rozmieszcza, rosną mięśnie, włosy, wzrasta libido" - wyjaśnia. Ma też inną psychikę i osobowość.

"Przyznam, że dużo bardziej fascynują mnie gadżety. Od czasu mojej przemiany ciągle muszę mieć najnowsze, najfajniejsze zabawki" - mówi.

Mimo że za swoje szczęście zapłacił dużą cenę, nie żałuje. Bo nareszcie odnalazł swoje prawdziwe "ja".

Andrzej Grabarczuk

Nowy większy SHOW - elegancki magazyn o gwiazdach! Jeszcze więcej stron, więcej gwiazd i tematów! Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu, w sprzedaży od 10 października!

Show
Dowiedz się więcej na temat: Cher

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje