Bycie swatką daje szczęście

Dopasowywanie dwójki ludzi niesie ze sobą dużo satysfakcji, szczególnie, jeśli te osoby nie miałyby zbyt wielkiej szansy same na siebie trafić - wynika z badań. Największą satysfakcję daje dopasowywanie ludzi z różnych grup społecznych, którzy nie spotkaliby się w innych okolicznościach.

Jest wiele powodów, dla których ludzie podejmują się swatania
Jest wiele powodów, dla których ludzie podejmują się swatania123RF/PICSEL

Naukowcy z Duke University's Fuqua School of Business oraz Harvard Business School (USA) przeprowadzili kilka badań, których wyniki pokazały, że dobieranie par w nadziei, że ich znajomość przerodzi się w poważniejszą relację daje wiele szczęścia osobie trzeciej - tej, która podjęła rolę swatki.

Podczas jednego z eksperymentów uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które miały okazję do szybkiego zapoznania się twarzą w twarz. Następnie badacze poprosili każdego, aby dopasował do siebie spotkane osoby pod względem określonego kryterium. Niektórzy mieli za zadanie dobrać pary, które, ich zdaniem, przypadłyby sobie do gustu; inni łączyli ludzi, którzy, w ich mniemaniu, nie darzyliby się sympatią; a jeszcze inni dopasowywali członków grupy z uwagi na przypadkową cechę - numer ubezpieczenia.

Okazało się, że osoby badane, które bawiły się w swatkę i łączyły ludzi w pary mogące stworzyć potencjalny związek, czuły się szczęśliwsze po zakończeniu eksperymentu. Nie zaobserwowano podobnego efektu w dwóch pozostałych wariantach.

Kolejne badanie zostało przeprowadzone przy pomocy prostej gry komputerowej. Uczestnikom eksperymentu wyświetlano zdjęcie jednej osoby i proszono, aby spośród pozostałych trzech fotografii innych osób wybrała taką, która by do niej pasowała, bądź nie.

Ponownie zauważono, że badanym, którzy dopasowywali ludzi pod względem sympatii, poprawiał się nastrój i wzrastała ochota na branie udziału w grze. Niektórzy z uczestników otrzymywali za swoje wybory nagrody pieniężne. Co ciekawe, pieniądze zmniejszały zainteresowanie grą. Osoby badane wolały swatać ludzi za darmo.

"Jest wiele powodów, dla których ludzie podejmują się swatania. Swatki mogą być dumne ze swojej społecznej przenikliwości pozwalającej im rozpoznawać więzi, których inni nie dostrzegli. Poza tym ludzie postrzegają swatanie jako zachowanie pełne życzliwości" - mówi Lalin Anik, jedna z badaczy.

Rezultaty niniejszych badań zostaną zaprezentowane na tegorocznej konferencji Society for Personality and Social Psychology, która odbędzie się w dniach 13-15 lutego w Austin

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas