Pobudzi do kwitnienia najbardziej opornego storczyka. Potrzebne dwa składniki

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Czym podlewać storczyki? Czasem woda to za mało. Chcąc pielęgnować orchideę z sukcesami w postaci obfitego kwitnienia, warto wprowadzić pewną zmianę. Przygotuj domową odżywkę do storczyków, która w kapitalny sposób zregeneruje roślinę i pobudzi do wydawania na świat efektownych kwiatów. Nawet bez skomplikowanych zabiegów staniesz się ekspertem w dziedzinie uprawy roślin doniczkowych.

Jak dbać o storczyka?
Jak dbać o storczyka? 123RF/PICSEL

Storczyk w domu — początkowe problemy

Różne są drogi, przez które rozpoczynamy domową uprawę storczyka. Czasem spontanicznie decydujemy się na zakup, widząc w kwiaciarni barwny okaz. Orchidee często stają się pomysłem na prezent, więc możemy zostać obdarowani kwitnącą rośliną. Niezależnie od okoliczności, trzeba wiedzieć, jak wygląda aklimatyzacja storczyka w nowym miejscu.

  • Czego nie lubią storczyki? Kiepsko reagują na przestawianie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Nie zdziw się, jeśli niedługo po ustawieniu na parapecie, roślina zgubi część świeżo zawiązanych pąków.
  • Należy unikać przesadzania storczyków podczas kwitnienia.
  • Szukając odpowiedniego stanowiska dla storczyków, wybierz miejsce, w którym nie będą narażone na przeciągi i bezpośrednie nasłonecznienie.
  • Nie każdy zwraca na to uwagę, planując aranżację mieszkania, ale orchidee nie powinny stać w pobliżu owoców. Takie sąsiedztwo skraca czas kwitnienia.
  • Kiepsko znoszą także suche powietrze. Staraj się nie stawiać ich w pobliżu źródeł ciepła, np. grzejników.
Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Podstawowy zabieg w uprawie, czyli jak podlewać storczyka?

Częstotliwość podlewania zależy od konkretnej odmiany, z jaką mamy do czynienia, a także pory roku i warunków panujących w mieszkaniu. Choć orchidee nie przepadają za suszą, wodę należy dostarczać w momencie, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Możesz jednak założyć, że podlewanie storczyków należy przeprowadzać 1-2 w tygodniu. Nie stawiaj jednak na tradycyjną metodę dostarczania wody konewką.

Storczykom najbardziej służy kąpiel. Polega ona namaczaniu osłonki z całą bryłą korzeniową w misce z wodą przez kwadrans. Następnie kwiat należy odstawić, by mógł pozbyć się naturalnie nadmiaru płynu — dopiero wtedy powinien wrócić do doniczki.

Domowa odżywka do storczyków zapewni bujne kwitnienie

Uprawa roślin doniczkowych pójdzie jak z płatka, gdy zapoznasz się z nieoczywistymi patentami. Odpowiadając na pytanie, jak pielęgnować storczyka, weź pod uwagę potęgę domowych mikstur, które przygotujesz niewielkim kosztem. Ich działanie śmiało może konkurować z kupnymi, syntetycznymi nawozami.

Czym podlewać storczyki? Z pomocą przychodzi przepis na marchewkową odżywkę do orchidei.

  • Surowe, oczyszczone warzywo pokrój drobno i wrzuć do blendera.
  • Wlej pół litra wody, zmiksuj.
  • Na koniec przecedź na sitku.

Mikstury używaj do nawadniania storczyka 1-2 razy w miesiącu.

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów przynoszą bardzo dobre efekty
Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów przynoszą bardzo dobre efekty123RF/PICSEL

Czy storczyki lubią zraszanie?

Dodatkowym zabiegiem w pielęgnacji storczyków jest ich zraszanie. Jako tropikalne rośliny lubią wilgotne środowisko, trzeba jednak wykonywać tę czynność umiejętnie. Spryskiwać należy wyłącznie korzenie i liście. Unikaj moczenia kwiatów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas