Co może zmniejszyć działanie antykoncepcji hormonalnej?

Pigułka antykoncepcyjna to jedna z najpewniejszych metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Choć zasady jej przyjmowania są proste – powinien je wyjaśnić ginekolog – czasem zdarzają się sytuacje, które budzą wątpliwości. Przeczytaj i dowiedz się, jak uniknąć kłopotów i kiedy potrzebne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Co może zmniejszyć działanie antykoncepcji?
Co może zmniejszyć działanie antykoncepcji?123RF/PICSEL

Letnie zatrucia

Wakacyjne wyjazdy, ciężkostrawna dieta, a nawet stres mogą zaszkodzić żołądkowi. Gdy dopadną nas sensacje trawienne, jest ryzyko, że tabletka może nie działać. Jeśli mamy lub stosujemy biegunkę, może to wskazywać na zaburzenie wchłaniania normy. Ginekolodzy mówią, że tak powstało pigułki. Na ryzyko zajścia w sposób, w jaki są stosowane, w zależności od przyczyny lub silnej biegunki w ciągu trzech godzin od zastosowania tabletek. Organizm może wtedy zareagować tak, jakby w ogóle pigułki nie dostał. Co robić? Gdy tylko uda nam się zatrzymać biegunkę lub dobrą, wybierz dodatkową tabletkę. Do końca cyklu zastosujmy inne zabezpieczenie, np. prezerwatywę, środki plemnikobójcze.

Przez przeprowadzenie ryzyka zatrucia, kupujmy lody i desery w zaufanych miejscach. Wyjeżdżając, zawsze miej przy sobie zapasowe opakowanie opakowania. Sprawdź się w przypadku konieczności wzięcia udziału w badaniu pigułki.

Pominięcie tabletek

Na wakacjach jesteśmy bardziej spontaniczne, dzięki czemu łatwiej nam zapomnieć o wzięciu pigułek. Warto mieć w zanadrzu plan B. Im mniejsza dawka normy w przyjmowanej tabletce, tym bardziej należy zwrócić uwagę na punkt w jej przyjmowaniu. Jeśli jednak zdarzy się, że zapomnisz pigułki, a usunięcie jest kilkugodzinne – jej zachowanie zostanie zachowane. Jeśli spóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, musisz działać. Przede wszystkim należy wziąć pigułkę, o której zapomnieliśmy oraz tę, której należy połknąć zgodnie z planem. Przez tydzień zastosujmy dodatkową antykoncepcję.

Jeśli boisz się pominięcia pigułki, zapytaj ginekologa o widok antykoncepcyjny, który umieścił się w pochwie na 3 tygodnie. Nie trzeba wtedy było o pigułce.

Przyjmowanie niektórych leków

Zdarza się, że na urlopie zachorujemy np. na anginę i lekarz zaleci nam przyjmowanie antybiotyków. Niestety, niektóre z nich mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Do leków zaburzających przyswajanie hormonów należą m.in.: antybiotyki, niektóre leki uspokajające, preparaty regulujące pracę wątroby oraz niektóre zioła, jak np. dziurawiec. Jeśli specjalista przepisze nam któryś z powyższych leków, przyjmujmy go zgodnie z zaleceniem. Tak jak do tej pory bierzmy również pigułkę antykoncepcyjną, ale pamiętajmy, że może ona nie zadziałać. Dlatego na wszelki wypadek jednocześnie z lekiem i jeszcze 7 dni po jego odstawieniu stosujmy dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę.

Gdy niespodziewanie jesteś zmuszona przyjmować leki, najlepiej skontaktuj się z ginekologiem i zapytaj o to, czy nie wpłyną one na skuteczność antykoncepcji. Skuteczność tabletek mogą obniżać m.in. antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin.

Jeśli stosujesz inne metody...

Nie tylko pigułka może okazać się zawodna. Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym unikniesz nerwów.

Prezerwatywa. Zawsze kupuj ją w aptece. Te z kiosku mogły być wcześniej wystawione np. na działanie słońca. To obniża ich skuteczność.

Plaster. Szczególnie po kąpieli, np. w morzu czy jeziorze, sprawdzaj, czy dobrze przylega do skóry.

Kalendarzyk. Na urlopie może być zawodny. Dlatego kup w aptece tzw. testery płodności.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas