Kolejny punkt na mapie turystycznej Krakowa. Podano datę otwarcia
Wreszcie pojawiła się data otwarcia długo oczekiwanego Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Jest to nowatorska instytucja kulturalna, stworzona z myślą o społeczności Małopolski. Podczas tego wyjątkowego dnia odwiedzający będą mogli uczestniczyć w wykładach, spotkaniach z naukowcami oraz pokazach.
Kiedy otwarcie krakowskiego Cogiteon? To będzie hit na mapie Małopolski
Od 2021 roku powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w pobliżu pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Oficjalna data otwarcia przypada na 21 i 22 czerwca. Organizatorzy zapowiadają różnorodne atrakcje popularnonaukowe, koncerty i pokazy świetlne. Aktualnie otwarty jest tamtejszy park, z którego mogą korzystać mieszkańcy i turyści.
Zobacz również: Kraków - wiadomości, zdjęcia
Cogiteon wspiera szkolnictwo. Jak wpłynie to na edukację?
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to innowacyjna instytucja kulturalna, która promuje edukację poprzez zabawę oraz angażowanie w eksperymenty naukowe i projekty badawcze. Jej celem jest rozbudzenie pasji do nauki, wspieranie zrozumienia świata oraz kształtowanie postaw kreatywności, otwartości i samodzielności intelektualnej.
Cogiteon został stworzony z myślą o społeczności Małopolski, aby zaspokoić ich potrzeby edukacyjne. Specjalistyczne laboratoria i pracownie będą oferować zajęcia, które wzbogacą tradycyjną edukację szkolną. Znajdziemy tam urządzenia takie jak CNC, drukarki 3D, wycinarki laserowe, generator Van de Graaffa, liofilizatory i dygestoria. Odwiedzający będą mogli skorzystać z większości maszyn. Centrum Nauki stanowić będzie intrygującą alternatywę dla tradycyjnych miejsc rozrywki oraz konwencjonalnych muzeów.
Jakich atrakcji doświadczymy w Cogiteon? Połączenie technologii z pasją do nauki
Centralną ekspozycją będzie „Człowiek i Jego Marzenia”, zawierająca ponad sto interaktywnych eksperymentów podzielonych na pięć sekcji. Dotyczyć będą one różnych obszarów, takich jak budowa organizmu człowieka, funkcjonowanie społeczeństw, odkrywanie świata, natury oraz technologii. Wszystkie eksponaty będą zachęcały do pobudzenia kreatywności.
W budynku znajdziemy:
- wystawę stałą o człowieku z interaktywnymi eksponatami do samodzielnego eksperymentowania, której doświadczanie zajmie przynajmniej kilka godzin,
- laboratoria chemiczne, fizyczne, biologiczne z dostępem do szklarni, z zapleczem kuchennym,
- pracownię robotyczną z dostępem do drukarek 3D i wycinarek laserowych,
- pracownię do prowadzenia zajęć technicznych,
- dziecięcą akademię rozwoju,
- strefę emocji,
- aulę oraz sale konferencyjne,
- wystawy czasowe.