Jak się rozstać?

Decyzja o rozstaniu może zapaść z wielu powodów: niezgodność charakterów, różne poglądy na obowiązki domowe, nieuzasadniona zazdrość i zaborczość, brak satysfakcji z seksu, niewierność, a wreszcie przemoc i brutalność partnera.

Zanim podejmiesz decyzję, rozważ wszystkie "za" i "przeciw"
ThetaXstock

Wolny wybór

Najważniejszym jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że tak jak każdy z nas ma prawo decydować o tym, czy wejdzie w jakiś związek, tak samo ma prawo decydować o jego trwaniu, bądź zakończeniu.

Już sama świadomość istnienia tego wolnego wyboru sprawia, że przestajemy się czuć jak w pułapce bez wyjścia. Jednak decyzji o tym, czy będzie ciąg dalszy, czy też nastąpi rozstanie, nie może podjąć nikt oprócz ciebie.

Kiedy już postanowisz, że nie możesz lub nie chcesz kontynuować związku musisz jakoś poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Postaraj się więc przyjrzeć wszystkiemu z pewnym dystansem. Inni też przecież rozstawali się ze swoimi partnerami i potrafili uporać się z rozwiązaniem tego problemu.

Ludzie często odwlekają decyzje o rozstaniu tylko z tego powodu, że boją się zostać sami. Wolą trwać w nieudanym lub nawet niszczącym związku. Ale przecież życie samemu wcale nie oznacza samotności, podobnie jak życie z partnerem wcale nie daje gwarancji na to, że nie będziemy rozpaczliwie samotni.

Pokonaj lęk

Aby poradzić sobie z lękiem przed samotnością i osłodzić gorycz rozstania warto uświadomić sobie, że osoby niezależne i wolne mogą pozwolić sobie na wiele zajęć i rozrywek, o których by nawet nie pomyśleli wcześniej będąc w związku. Często dopiero teraz mogą spróbować różnego rodzaju aktywności, o której marzyli.

Jeśli doświadczasz bardzo silnych emocji - zwłaszcza depresji lub gniewu - trudno ci określić, czego naprawdę chcesz. Zanim dokonasz wyboru musisz uświadomić sobie swoje najgłębsze uczucia.

Racjonalne argumenty nie przekonują cię, żeby coś zmienić, jeżeli w głębi serca będziesz obawiać się zmian. Wsłuchanie się w swoje ukryte emocje i uznanie ich istnienia da ci możliwość podjęcia słusznej, przemyślanej decyzji. Nie możesz ignorować własnych uczuć, ponieważ w ten sposób odcinasz się od wyborów dających psychiczny komfort. Wpadasz w pułapkę rozterek, nie wiesz jaką podjąć decyzję. Żeby zaś skutecznie rozwijać problem, trzeba najpierw określić własne potrzeby i pragnienia, a później zaplanować sposób ich realizacji.

Decyduj odpowiedzialnie

Jeżeli wsłuchaliśmy się w swoje potrzeby i emocje, określiliśmy wszystkie trudności występujące w naszym związku i staraliśmy się im zaradzić, ale na próżno i podjęliśmy decyzję o rozstaniu, to jest to niewątpliwie najtrudniejsza decyzja. Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ pociąga za sobą dalsze decyzje dotyczące tego, co będzie po rozstaniu. Ustalenia wymagają m.in. takie sprawy, jak:

- czy jest to rozstanie czasowe czy na zawsze

- czy będziemy się widywać i w jakich okolicznościach

- kto się wyprowadzi i kiedy

- jak podzielić rzeczy

- z kim będą mieszkać dzieci i jak je ochronić przed skutkami rozstania.

Każda decyzja, jaką podejmiesz, zawiera element ryzyka. Czasami ryzyko się opłaca, a czasami nie. Nie możesz mieć pewności, że wszystkie twoje decyzje będą trafne. Kiedy już jednak podejmiesz decyzję postępuj zgodnie ze swoim wyborem.

Weź odpowiedzialność za własne życie, bierz pod uwagę swoje własne pragnienia i potrzeby, a nie to czego oczekują od ciebie inni - i dokonaj własnego, samodzielnego wyboru. Podchodząc konstruktywnie do osobistych dylematów, możesz rozwiązać je w zadowalający sposób.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas