Reklama

Reklama

Jak zmotywować się do pracy?

Poniedziałkowy dźwięk budzika wyrywa nas z błogiego snu i boleśnie uświadamia nam, że weekend właśnie się skończył, a tydzień pracy dopiero zaczyna. Zanim dobrze wstaniemy z łóżka już czujemy się przytłoczeni masą pracy, zadań i obowiązków. Nie ma wyjścia, trzeba wziąć się w garść i w lepszym lub gorszym humorze stawić się w pracy. Czy da się coś z tym zrobić?

Oczywiście, że tak. Sekret tkwi w zmotywowaniu się do pracy. Przecież, gdy musimy rano (nawet w poniedziałek) zerwać się z łóżka, żeby wyjechać na wymarzony i wyczekiwany urlop, ani godzina, ani dzień tygodnia nie są nam wówczas straszne. 


Dlaczego tak się dzieje? Mamy znacznie silniejszą motywację do wyjazdu na urlop niż do wyjścia do pracy. Jeżeli wzbudzimy w sobie równie silną motywację do pracy, to poniedziałkowego poranka będziemy wyczekiwać niemal z utęsknieniem.

Po pierwsze - gdzie pracujesz?

W dzisiejszych czasach wykształcenie nie zawsze idzie w parze z wykonywanym zawodem. Jeżeli uświadomiliśmy sobie, że wykonywany zawód nie daje nam satysfakcji, warto się przekwalifikować. 

Reklama


Może też być tak, że wybrany zawód jest dobrą drogą, ale firma lub placówka, w której pracujemy nie pozwala nam na czerpanie radości z pracy, warto pomyśleć o zmianie. Może nie od razu znajdziemy coś ciekawszego - dlatego nie rezygnujmy zbyt szybko - ale mamy przed sobą perspektywę na poprawę losu.

Po drugie - dlaczego pracujesz?

Nie chodzi tu tylko o gratyfikację finansową. Warto zastanowić się, co daje nam wykonywana praca. Może dzięki niej zmieniamy otaczającą rzeczywistość, może komuś pomagamy, a może mamy możliwość rozwijania swojej osobowości. Należy poszukać w realizowanych przez nas zadaniach zawodowych ważnych i uznawanych przez nas wartości. Gdy dostrzeżemy te wartości odkryjemy w naszej pracy wyższe cele, niż tylko zarobkowe (te zwykle są niezadowalające).


Po trzecie - miej pasję!

Nie musi być ona związana z pracą, nawet lepiej by było, gdyby się całkiem od niej różniła. Jak wpłynie to na naszą motywację? W wolnym czasie realizując lub rozwijając swoje pasje wypoczywamy. Wypoczynek daje nam nową energię, siłę i zapał do działań związanych nie tylko z pasją, ale i towarzyszących. Zaangażowanie w rozwijanie własnych zainteresowań powoduje, że praca staje się dla nas środkiem do celu (pasji), przez to staje się z nim powiązana i dzięki temu nabiera większego znaczenia.

Po czwarte - zaprzyjaźnij się

Spędzanie kilku godzin dziennie w nieprzyjaznym środowisku, nie wpływa na wzrost motywacji. Jeżeli w miejscu pracy mamy grono bliskich osób, tworzymy pozytywne relacje, to chętniej realizujemy z tymi ludźmi zadania zawodowe. Miejsce pracy staje się też wówczas miejscem spotkań osób bliskich i chętniej tam idziemy niż do miejsca, w którym spotykamy się z wrogością. Miejsce i zespół pracowników nabiera dla nas pozytywnych skojarzeń (towarzyskich, poza zawodowych) i tym samym rośnie motywacja.

Dorota Bajczyk

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: praca | stres | poniedziałek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy