Narcyzi skazani na sukces

Niektórych z nas narcyzi mogą irytować. Jeszcze bardziej może drażnić fakt, że narcyzi odnoszą większe sukcesy.

Chociaż osobowość narcystyczna zwykle ma zabarwienie pejoratywne, psychologowie twierdzą, że to wrodzone poczucie wyższości daje im "mentalną wytrzymałość", a ta cecha bez wątpienia każe im iść do przodu bez względu na okoliczności.

Reklama

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że narcyzi zwykle zajmują czołowe pozycje w pracy, doskonale radzą sobie również w nauce czy związkach. Wszystko za sprawą ich poczucia własnej wartości - cechy, która przekłada się na dużą pewność siebie.

Dla psychologów narcyzm, obok makiawelizmu i subklinicznej psychopatii, jest jedną ze złowrogich cech, które eksperci nazywają "mroczną triadą". Jednak dr Kostas Papageorgiou z Queen's University Belfast twierdzi, że badania pokazują, że narcyzi są skuteczni w swoich działaniach, a ich pragnienie uwagi może uczynić z nich osoby niezwykle czarujące i wysoce zmotywowane.

"Gdybyśmy mogli zrezygnować z konwencjonalnej moralności społecznej - i skupić się tylko na tym, co jest skuteczne, wtedy narcyzm może wyglądać bardzo pozytywnie. Jeśli jesteś narcyzem, mocno wierzysz, że jesteś lepszy niż ktokolwiek inny i zasługujesz na nagrodę" - mówi psycholog.

Może to być nie do zniesienia dla wszystkich wokół, ale Papageorgiou twierdzi, że ten rodzaj bezgranicznej wiary w siebie jest również związany z byciem "twardym psychicznie" i gotowością do "podjęcia wyzwań".

Z przeprowadzonych przez Papageorgiou badań wynika, że oprócz cech, takich jak egoizm i potrzeba dominacji, narcyzi mają wysoki poziom odporności i determinacji. Nie są oni mądrzejsi, ale są bardziej pewni siebie i asertywni. Potrafią przyciągać do siebie ludzi, co sprawdza się zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i prywatnej, np. w związkach. (PAP Life)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje