Reklama

Reklama

Pigułki i kilogramy

Z ich powodu pojawia się nadmierne owłosienie, zmienia się barwa głosu i co najgorsze - tyje się - takie opinie jeszcze niedawno krążyły o tabletkach antykoncepcyjnych.

Przyczyniły się do tego głównie stare pigułki z dużą dawką hormonów. Pigułki nowej generacji nie niosą ze sobą takich skutków ubocznych.

Reklama

Jak wykazują badania, u 60 proc. kobiet, które łykają pigułki antykoncepcyjne, można zauważyć ustabilizowanie ciężaru ciała. 20 proc. przyznaje, że w wyniku ich zażywania, schudło. Pozostałe 20 proc. przybiera nieco na wadze, ale nie wiadomo, czy w ten sposób reagują na hormony czy też tyją niezależnie od stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Zawarte w pigułkach gestageny czasem zaostrzają apetyt, zwłaszcza na węglowodany. Warto wtedy bardziej pilnować swojej wagi. U niektórych kobiet rzeczywiście w czasie przyjmowania pigułki można zauważyć przyrost wagi o około 1 - 2 kg. To jednak nie wina dodatkowo odłożonego tłuszczyku, lecz zatrzymania niewielkiej ilości wody w organizmie spowodowanego właśnie przez tabletki. Kobiecie towarzyszy wtedy nieprzyjemne uczucie opuchnięcia. Jest ona bowiem stale jakby w drugiej fazie cyklu - tej, której towarzyszą właśnie m.in. obrzęki i powiększenie piersi. Zatrzymanych w organizmie płynów pozbywamy się podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek. Po kilku cyklach waga zwykle wraca do normy. Obrzęki mogą wskazywać, że bierzesz pigułkę ze zbyt dużą dawką estrogenów.

Jeśli w czasie przyjmowania pigułki jesteś opuchnięta, przy okazji kolejnej wizyty u ginekologa poproś o zmianę tabletek na inne - takie, po których nie będziesz czuła się ociężała.

Dowiedz się więcej na temat: kilogramy | pigułki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje