Reklama

Reklama

Rodzice zgrani w łóżku

On wciąż ma ochotę na seks, a ty jedynie czasem. Jedno z was lubi się kochać rano, inne woli wieczorem. Ekspert podpowiada, jak pogodzić te odmienne potrzeby i dopasować się nie tylko w życiu, ale także w sypialni.

Dlaczego niektóre pary mają udane życie seksualne, a inne nie? Na czym polega sekret łóżkowego dopasowania? - Dobrana para to taka, która czuje się ze sobą bezpiecznie. Jeśli partnerzy akceptują się wzajemnie i zaspokajają swoje potrzeby emocjonalne, szanse na to, że będzie im razem dobrze również w sypialni, są znacznie większe.

Seks jest bowiem wtedy dopełnieniem związku, nie służy innym celom - mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog. Kiedy atmosfera w sypialni nagle zaczyna się ochładzać, trzeba poszukać przyczyny takiej sytuacji. To, co dzieje się w alkowie, jest dobrym barometrem emocji między partnerami. Gdy potrzeby seksualne jednej ze stron nagle zwiększyły się lub zmalały, warto zastanowić się, dlaczego tak się stało.

Reklama

- Czasem partner chce się kochać częściej, bo nie czuje się zbyt pewnie w związku i seks rekompensuje mu brak poczucia bezpieczeństwa. Bywa też tak, że częstszy seks służy rozładowaniu napięcia (gdy np. mąż ma problemy w pracy).

Z kolei niechęć do miłosnych zbliżeń może być spowodowana brakiem samoakceptacji (np. kobieta nie czuje się atrakcyjnie, bo przytyła po urodzeniu dziecka) lub poczucia akceptacji ze strony partnera - mówi seksuolog. Trudności ze zgraniem swoich potrzeb seksualnych mogą wynikać też z innych powodów. Ekspert radzi, co robić w różnych sytuacjach, by osiągnąć kompromis.

Rutyna czy szaleństwo?

Jedni lubią kochać się kilka razy w miesiącu w znanych pozycjach. Inni potrzebują seksu częściej, a w łóżku oczekują fajerwerków. Jak pogodzić takie różnice temperamentów i utrzymać wzajemną atrakcyjność?

Ekspert radzi:

Zacznijcie od... początku, czyli od randki. Umówcie się gdzieś na mieście i spędźcie razem czas w inny niż zwykle sposób (np. pójdźcie do opery albo na kręgle). Ujrzenie partnera w innym otoczeniu wyzwala w związku nową energię.

Opowiedzcie sobie o swoich fantazjach: może któreś da się zrealizować? Ważne jest to, by żadne z was nie miało przy tym poczucia, że robi coś wbrew sobie.

Aby podgrzać atmosferę w łóżku, nie musicie testować kolejnych pozycji z Kamasutry. Skupcie się raczej na wzajemnych pieszczotach i ponownym poznawaniu erotycznej mapy ciała partnera ( możecie przy tym wypróbować gadżety z sex shopu). Otwórzcie się na nowe doznania i wspólnie je odkrywajcie.

Mariaż sowy ze skowronkiem

Jeśli partnerzy mają odmienne zegary biologiczne, jedno woli się kochać rano (tzw. skowronek), a drugie wieczorem (tzw. sowa), problemem jest znalezienie takiej pory na seks, która będzie odpowiadać obojgu.

Ekspert radzi:

Przyjmijcie do wiadomości, że każde z was ma inny rytm dobowy i że on przekłada się również na wasze poczynania erotyczne. Jeśli więc sowa nie ma ochoty kochać się rano, to nie znaczy, że partner nagle przestał być dla niej atrakcyjny - rano sowa chce po prostu spać.

Spróbujcie znaleźć porę dnia, gdy oboje jesteście w dobrej formie, a sytuacja sprzyja miłosnym igraszkom. Może to być np. wczesny wieczór, gdy położycie już dziecko spać i macie chwilę tylko dla siebie.

W dni wolne od pracy idźcie na kompromis: kochajcie się raz rano, a raz wieczorem.

Ona, On i Ono

Pojawienie się na świecie dziecka może zburzyć harmonię w nawet najbardziej dobranym związku. Mężczyzna często czuje się odsunięty na boczny tor, a młoda mama, zmęczona opieką nad malcem, nie ma ochoty na seks. Co wtedy?

Ekspert radzi:

Warto od początku wdrażać mężczyznę w opiekę nad dzieckiem. Dzięki temu nie będzie zazdrosny o maluszka, a kobieta będzie miała szansę na to, by odpocząć, więc szybciej wróci jej ochota na miłosne igraszki.

Wiele młodych mam miewa po porodzie problemy z akceptacją własnego ciała, dlatego ważne jest to, by partner nie szczędził żonie komplementów.

Tuż po porodzie seks nie jest wskazany. Poczucie bliskości zapewnią wam wtedy pieszczoty i czułe gesty. Dzięki temu powrót do pełnego seksu będzie łatwiejszy.

Powroty po przerwie

Czasem seksualna abstynencja jest spowodowana względami zdrowotnymi (np. zagrożeniem ciąży). Reaktywacja życia seksualnego wymaga wtedy dobrej woli z obu stron.

Ekspert radzi:

Młode mamy często mają problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy. W takiej sytuacji pomoże dłuższa gra wstępna oraz nawilżające żele intymne, np. Feminum, Durex Play, Baifem K .

Wybierajcie pozycje, w których łatwiej sterować głębokością penetracji, np. pozycję boczną.

Pieszczoty piersi mogą powodować u kobiet wyciek pokarmu. Są mężczyźni, których to podnieca, ale jeśli oboje jesteście taką sytuacją skrępowani, niech młoda mama zakłada stanik.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje