Reklama

Reklama

Słodka niewola

"Wolność jest cenną wartością, do której dążymy i której pragniemy" - oczywiste? Ale tylko na pierwszy rzut oka! Czasami nasze działania zdają się przeczyć temu, co głośno mówimy?

Okazuje się, że niektórzy z nas, mniej lub bardziej świadomie, rezygnują ze swojej wolności, chcąc np. zwiększyć swoje zadowolenie z życia i uczynić je wygodniejszym. Są i tacy, którzy dobrowolnie wyzbywają się swej wolności na rzecz innych. Taka strategia może nam przynieść określone korzyści, ale czasami staje się też źródłem znacznej przykrości.

Reklama

Co to znaczy "być wolnym"?
Mówiąc o wolnym człowieku zwykle mamy na myśli kogoś kto:

• ma możliwości wyboru

• może postępować w zgodzie ze sobą i swoimi chęciami, bez przymusu

• podejmuje samodzielne decyzje

• potrafi odnaleźć dystans do samego siebie, swoich emocji i pragnień

• jest odpowiedzialny wobec innych ludzi i siebie

• jest zdolny do rozwoju

Dlaczego rezygnujemy z wolności?

W pewnych sytuacjach wolimy unikać wolności wyboru lub działania. Dzieje się tak np. gdy mamy kłopoty z podjęciem decyzji - istnieje tak wiele możliwości, że nie wiemy, co wybrać. Zwracamy się wtedy do kogoś po radę i oczekujemy sugestii, co do dalszego działania.

Niechętnie wybieramy i decydujemy także wówczas, gdy boimy się popełnić błąd, gdy istnieje duże ryzyko porażki - wygodniej przecież przypisać winę za niepowodzenie komuś innemu.

Nie lubimy także brać odpowiedzialności za wybory, które mogłyby spowodować dla kogoś negatywne skutki lub spotkać się z negatywną oceną otoczenia. Dużo łatwiej podjąć taką decyzję, gdy ktoś nas zmusza, a nie z własnej woli!

Samodzielne podejmowanie decyzji wiąże się z braniem za nie odpowiedzialności, a nie każdemu przychodzi to łatwo.

Niewola w miłości

Silną motywację do stawiania sobie ograniczeń daje nam chęć uzyskania aprobaty i uznania innych ludzi. Często decydujemy się na coś wbrew własnym pragnieniom, żeby tylko sprawić komuś przyjemność, spełnić oczekiwania.

Szczególnie chętnie oddajemy się w niewolę z miłości. Ten rodzaj emocjonalnej zależności od drugiego człowieka bywa kuszący , ale może być też niebezpieczny. Dzieje się tak, gdy całkowicie wyzbywamy się prawa decydowania o sobie, żywiąc przekonanie, że ten drugi wie lepiej, co jest dla nas dobre. Zależność i zaufanie partnerowi niewątpliwie ma swoje korzyści. W związku rośnie poczucie bezpieczeństwa, ale przekroczenie pewnych granic może oznaczać brak rozwoju i utratę siebie.

Wolność ograniczona

Staramy się być praktyczni. W pewnych warunkach bardziej opłacalne i wygodniejsze okazuje się po prostu przyjęcie na siebie pewnych ograniczeń. I nie ma w tym nic złego, jednak warto pamiętać, by oddając wolność w ręce innych ludzi nie wyzbyć się jej całkiem i na zawsze!

Ważne jest również to , by samemu decydować o zakresie swojej wolności. Dopóki decydujesz, dopóty nie jesteś niewolnikiem!

Małgorzata Zwolak - Kamińska

Na podstawie art. Prof. Wiesława Łukaszewskiego i E. Fromm "Ucieczka od wolności"

Dowiedz się więcej na temat: wolność | niewola

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje