Reklama

Reklama

Śmierć jest w modzie

Na początku wpadają w euforię. Czują się atrakcyjne, szczupłe, zdeterminowane na drodze do sukcesu. Kiedy po pół roku zaczynają im wypadać włosy, umysł traci sprawność, nasilają się uciążliwe infekcje, a przenikliwe zimno ogarnia osłabione ciało, fascynacja przemija. To jednak nie wystarcza do zwalczenia choroby i 10 proc. anorektyczek umiera.

Brazylijska modelka Ana Carolina Reston jadła wyłącznie jabłka i pomidory. Zmarła w wieku 18 lat. Luisiel Ramos przepłaciła życiem dietę złożoną jedynie z sałaty i dietetycznej coli. Dla wielu dziewcząt los Any i Luisiel nie jest przestrogą, ale wzorem do naśladowania.

Reklama

Przyjaciółka, która zabija

Mają po kilkanaście lat, chcą być szczupłe i atrakcyjne za wszelką cenę, nazywają siebie porcelanowymi motylkami. O anoreksji mówią "przyjaciółka". Na internetowych forach wymieniają się informacjami o dietach, podają sobie instrukcje, jak sprowokować wymioty, rady - jak oszukać żołądek i rodziców. Prowadzą blogi, na których motywują się wzajemnie do intensywnego odchudzania. Swoją filozofię nazywają pro ana, co oznacza, że anoreksja jest dla nich stylem życia.

Zmierzone co do milimetra

Chociaż zwolenniczki pro ana mają swoje znaki rozpoznawcze (kolorowe bransoletki), ruch rozwija się głównie w internecie, gdzie tysiące dziewcząt z całego świata wymienia się doświadczeniami w drastycznym odchudzaniu.

Na prowadzonych przez siebie blogach nie tylko motywują się wzajemnie i rywalizują. - Anorektyczki mają skłonność do rywalizacji, ponieważ chudość jest dla nich wartością, a nie objawem choroby. Próbują rywalizować nawet na grupach terapeutycznych - twierdzi psycholog i psychoterapeuta, Bogusław Włodawiec.

W internetowych pamiętnikach znajdziemy nie tylko wymiary dziewczyn, zmierzone co do milimetra (np. uda: lewe 51,8 cm, prawe 51,4 cm; kolana: lewe 36, prawe 36,4; łydki: lewa 35, prawa 35; kostki: lewa 23,4, prawa 23,3 - zapis pochodzi z blogu avocado), ale też ich wagę i dokładne opisy diety.

Z dekalogu anorektyczki

Dziewczyny gloryfikujące anoreksję wypracowały cały system, który pozwala im wzajemnie się motywować. Swoje zasady zdefiniowały w postaci dekalogu, zawierającego przykazania, które nie pozwalają jeść bez poczucia winy. Np.: "Bycie chudą jest ważniejsze od bycia zdrową" czy "Każde jedzenie tuczy".

Zazwyczaj mają też wyznaczone cele, czyli etapy, w jakich chcą zbić wagę. Ostatni z listy celów to zwykle waga około 30 kg...

Promocja choroby

W utrzymaniu drakońskiej diety mają pomóc thinspiracje, czyli inspiracje do odchudzania. Thinspiracje to zdjęcia innych anorektyczek i bardzo szczupłych modelek, ale także fotografie osób otyłych. Mogą to być także wiersze, afirmacje i rysunki,

Na jednym z serwisów znajduje się np. zdjęcie kilograma ludzkiego tłuszczu. Popularne są również filmy. W trzyminutowym spocie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć szczupłych i bardzo szczupłych kobiet, przemieszanych z fotografiami całkowicie wychudzonych anorektyczek i towarzyszące im napisy: "Zrób to!", "To jest prawdziwe piękno", "Perfekcja", "Determinacja".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje