Reklama

Reklama

Świat w torebce

Od Gucciego czy ze sklepu - z elegancką torbą kobiecie zawsze do twarzy.

Nowoczesne trendy stawiają na każdy model torebki, bez względu na kolor i kształt. Jednak to, po jaką torbę ostatecznie sięgniesz na półkę, wiąże się poniekąd z twoją podświadomością i temperamentem. W końcu, nie bez przyczyny jedne z nas wybierają kwadratowe z połyskiem, a inne - etniczne z cekinami.

Reklama

Z pewnością każdy facet zastanawia się, gdzie nam się wszystko mieści i jak dajemy radę z odnalezieniem potrzebnych przedmiotów. Do podstawowych rzeczy, które mają stałe miejsce w naszej torebce na pewno zaliczają się: portfel, dokumenty i telefon komórkowy. Ostatecznie znajdzie się też miejsce na kalendarzyk, długopis, tik taki, a także lusterko, perfumy, puder, pomadkę - po prostu wszystko, co posłuży do wykonania makijażu. Niekiedy zdarza się, że nasza torebka jest niczym magiczna skrzynka, z której korzystamy w naprawdę ekstremalnych przypadkach. Wówczas przydają się lakier do paznokci - tak "na wszelki wypadek" , szczotka do włosów, a dla bezpieczeństwa scyzoryk i plaster opatrunkowy. W wersji łagodnej mogą to być igła i nitka oraz pilniczek. Typowymi "drobiazgami" są także środki higieniczne i papierosy, co dziwne, bez zapalniczki...

Krótka historia torebki

To, jak wygląda nasza torebka, jak również jej zawartość wiele świadczy o nas samych. Jednak znane powiedzenie - bez torby czuję się jak bez ręki - wydaje się wiecznie żywe. Wystarczy popatrzeć w odległą przeszłość, by zaobserwować, jak ewoluowała historia torebki i dlaczego każdy, nawet mężczyzna, pragnął ją mieć.

W czasach średniowiecza ludzie nie koncentrowali się na zawartości swoich sakiewek, chyba że chodziło o pieniądze. Była to bowiem jedyna rzecz, której nie mogło zabraknąć w tak zwanej "torebce". W tamtych czasach istniały dwa sposoby przechowywania majątku. Pierwszy, który stosowali panowie, przytwierdzając do paska swoje sakiewki. Panie natomiast chowały dobytek w kapeluszach, a jego końcówkę chowały za pazuchę. Ich torba wyglądała jak długi wąski worek. W XIII wieku, zarówno mężczyźni jak i kobiety nosili torebki. Wówczas, ci bardziej majętni zaopatrywali się w sakiewki zdobione złotem i wyszukanym haftem.

W 1670 roku po raz pierwszy pojawiły się spodnie z wszytymi kieszeniami. Wówczas mężczyźni pozbyli się kobiecego zwyczaju noszenia torebek. W połowie XVIII wieku sakiewki dla kobiet i mężczyzn zniknęły. Wraz z końcem rewolucji francuskiej krój kobiecych strojów nie pozwalał na posiadanie wewnętrznych kieszeni. Kobiety nosiły zatem torebki bardzo podobne do tych, które znamy dzisiaj. Z czasem, kiedy spódnice stały się większe, kieszenie wygrały następną rundę. Nawet, gdy w latach osiemdziesiątych XVIII wieku krój sukien koncentrował się wokół obcisłych kształtów, torebki długo walczyły o powrót na ramię kobiety.

Dowiedz się więcej na temat: torebka | świat | torebki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje