Reklama

Reklama

To ona niszczy twój związek!

Osoby z niską samooceną częściej tkwią w nieszczęśliwych związkach. Brak skutecznej komunikacji i lęk przed odrzuceniem jest powodem takiej sytuacji - wynika z badań psychologów.

Megan McCarthy z Uniwersytetu Waterloo (Kanada) skoncentrowała się w swych badaniach na komunikacji między partnerami w związkach, w których jedna z osób ma zaniżoną samoocenę. Z jej obserwacji wynika, że niska samoocena powoduje problemy z głośnym wyrażaniem braku satysfakcji w związku, co sprzyja stopniowemu pogarszaniu się relacji miedzy partnerami.

"Choć w codziennych sytuacjach społecznych osoby z niską samooceną mają tendencję do częstszego narzekania, w związkach dzieje się odwrotnie. Niska samoocena utrudnia głośne definiowanie problemów" - mówi McCarthy.

Reklama

"Jeśli druga połówka nie angażuje się w otwartą i szczerą dyskusję na temat związku, nie musi to oznaczać, że jej nie zależy, ale że być może czuje się niepewnie i boi się, że zostanie zraniona" - dodaje badaczka.

Badania sugerują, że osoby z niską samooceną obawiają się odrzucenia i zniszczenia związku po głośnym wypowiedzeniu swoich uwag, co z kolei prowadzi do zwiększenia ogólnego niezadowolenia.

McCarthy zamierza poświęcić kolejne badania obserwacjom, w jaki sposób rosnąca samoocena wpływa na poprawę komunikacji w związku.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje