Reklama

Reklama

Wcale nie musisz być perfekcyjna. Naucz się odpuszczać!

Czy codziennie kładziesz się spać z wyrzutami sumienia, że nie zrobiłaś wszystkiego? Spokojnie! Nie musisz przecież być supermanką!

Tak zostałyśmy wychowane: kobieta powinna być idealna pod każdym względem. Ma rewelacyjnie gotować, opiekować się domem, dziećmi, mężem i jeszcze osiągać sukcesy w pracy. My same zresztą jesteśmy bardzo ambitne i chcemy, żeby wszystko wokół nas było "tip-top".

Reklama

Stawiamy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. W firmie - bo chcemy się rozwijać, w domu - bo nie możemy dopuścić to tego, by ktoś nam zarzucił zaniedbywanie rodziny z powodu pracy. Tylko czy przy tylu obowiązkach jesteśmy w stanie się na czymś dobrze skupić? Jak dokładnie sprawdzić lekcje dzieciom, jeśli jeszcze tego samego wieczoru chciałybyśmy uprasować stertę prania? Syndrom "wzorowej uczennicy", który pozostaje z okresu szkoły podstawowej, odbija się potem czkawką.

Narzucasz sobie ostry rygor, nawet nie masz siły pomyśleć, że może jak na jedną osobę to trochę za dużo obowiązków? Naucz się odpuszczać! Są rzeczy, które "muszą być załatwione i już", ale są i takie, które "powinnaś zrobić, ale możesz to zrobić w innym terminie". No i wreszcie te, które "mogą być załatwione, ale nic się nie stanie, jak nie będą". To ty musisz zdecydować jak je posegregować!

W domu podziel obowiązki

Po powrocie z pracy wszyscy już od progu pytają cię: "czy w domu jest coś do jedzenia?". Dookoła porozrzucane zabawki, sterta naczyń w zlewie, na podłodze coś się rozlało. Opadają ci ręce. A przecież dom jest pełen sprawnych fizycznie ludzi! Co z tego, skoro ty już dawno temu nauczyłaś ich, że wszystko robisz sama. A gdy próbowali pomóc, zwracałaś im uwagę, poprawiałaś po nich. Więc... przestali.

Podciągasz rękawy i zabierasz się za bałagan. Robisz obiad, zmywasz, wycierasz, segregujesz, prasujesz. Chcesz, by wszystko było perfekcyjne. A może lepiej odpuścić, nie mieć idealnego porządku, ale dać sobie pomóc?

• Zmień sposób myślenia o rolach domowych. Kto powiedział, że rola gospodyni i pani domu jest z góry przypisana wyłącznie do ciebie? Popatrz na swój dom, jak na problem, które trzeba rozwiązać. Każdy członek rodziny jest jego częścią, więc ma nie tylko przywileje, ale i obowiązki.

Ty jesteś matką, żoną, pracownikiem, tak samo, jak twój partner jest mężem, ojcem i pracownikiem. Pełnicie podobne role życiowe, chodzi o to, żeby się uzupełniać, a nie zrzucać odpowiedzialność.

• Bądź menadżerem w swoim domu. Usiądźcie razem i porozmawiajcie o tym, co każdy z domowników może zrobić, żebyś nie musiała sama wszystkiego ogarniać. Wyznacz zadania: wyrzucanie śmieci, odkurzanie, zmywanie, no i przede wszystkim sprzątanie po sobie porozrzucanych ubrań i skarpetek. I pozwól im to robić tak, jak chcą. Nie kontroluj i nie poprawiaj po nich. Dużo łatwiej jest okiełznać bałagan, gdy każdy pilnuje porządku wokół siebie.

Powieś kartkę z zadaniami na lodówce i stale ją weryfikuj. Zakupami też możecie się podzielić. Kto wraca wcześniej, ten po drodze kupuje pieczywo i produkty, które właśnie się skończyły.

• Nie musisz być gospodynią idealną. Jest wiele programów telewizyjnych i "superporad" w czasopismach, które mówią ci "jak być idealną panią domu". Rzeczywiście, chętnie oglądamy zmagania pięknie ubranych pań, które mają czyste i perfekcyjne domy. Patrzysz w telewizor i doskonale wiesz, że wcale nie wystarczy "tylko chcieć", jak ci wmawiają.

W prawdziwym życiu wygląda to zupełnie inaczej. Nie masz czasu być pełnoetatową panią domu, a poza tym nie jest ci to do niczego potrzebne. Twoje cztery kąty to nie sterylne laboratorium, ale miejsce, gdzie tętni życie. Nie przejmuj się, że przyprawy nie są posegregowane, a mąka i cukier w odpowiednich pojemnikach. Kurz za szafą też może poczekać.

Raz masz porządek, innym razem bałagan, nie pozwól sobie wmówić, że wszystko musi być idealnie. Poza tym idealnie jest wtedy, gdy wszyscy jesteście razem. A to, że lodówka czasem świeci pustkami? Jeśli od czasu do czasu dzieci zjedzą pizzę na obiad, to naprawdę nikomu nic złego się nie stanie.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | porządek | bałagan | rzeczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje