Pij szklankę przed posiłkiem. Pozbędziesz się obrzęków i niestrawności

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Czy rośliny są dobre na wszystko? Z pewnością mogą pomóc w wielu kuracjach, z czego pełnymi garściami przez wieki korzystało ziołolecznictwo. Naturalne wspieranie organizmu również dzisiaj cieszy się popularnością, a naszej uwadze nie powinny umknąć właściwości lecznicze nagietka. Ozdobny okaz, który możemy kojarzyć z ogrodowych rabat, ma działanie przeciwzapalne i pielęgnacyjne. Na co pije się napary z nagietka, a kiedy warto zaaplikować go na skórę?

Włącz do diety kwiatowy napar
Włącz do diety kwiatowy napar123RF/PICSEL

Charakterystyka nagietka lekarskiego

Nie należy do roślin ukrytych w leśnych gęstwinach, których znalezienie w plenerze graniczy z cudem. Nagietek lekarski często jest uprawiany w ogrodach, stanowiąc barwny akcent. Patrząc na niego, można stwierdzić, że wygląda jak małe słońce na zielonej, dorastającej do 50 centymetrów łodydze. Nagietki kwitną od czerwca do września, ukazując w pełnej krasie żółte lub pomarańczowe płatki. To właśnie koszyczki kwiatowe są najcenniejszym surowcem, docenianym w medycynie naturalnej oraz w kosmetologii.

Zbiory rośliny mają miejsce na etapie pełnego rozkwitu. Następnie kwiaty są suszone — najlepiej nadają się do tego przewiewne i zacienione pomieszczenia. W warunkach przemysłowych stosuje się specjalne suszarnie, w których temperatura mieści się w przedziale od 35 do 45°C.

Krem nagietkowy - jak go zrobić w domu?Interia DIY

Zastosowanie nagietka — jest ich bez liku

Jednoroczna roślina po wstępnym przetworzeniu znajduje liczne zastosowania. W sklepach ze zdrową żywnością, aptekach czy sklepach zielarskich bez trudu można znaleźć nagietek w formie suszonej, który wykorzystuje się do zrobienia naparu. Na tym jednak nie koniec. Kwiaty nagietka lekarskiego przerabiane są na zdrowotne olejki, krople, herbaty i syropy. Pojawiają się w składzie maści, balsamów i kremów, więc dość pospolita roślina wykorzystywana jest zarówno w celach leczniczych, jak i pielęgnacyjnych.

Nagietek nie tylko ładnie wygląda w ogrodzie, ale ma też cenne właściwości
Nagietek nie tylko ładnie wygląda w ogrodzie, ale ma też cenne właściwości123RF/PICSEL

Czy nagietek jest dobry na jelita?

W celu przygotowania naparu z nagietka lekarskiego wystarczy dwie łyżeczki suszonego surowca zalać wrzątkiem i odczekać 10-15 minut, by napój nabrał mocy. Zaleca się go spożywać dwa-trzy razy dziennie — najlepiej godzinę przed posiłkiem. W ten sposób będzie mógł uwolnić swój dobroczynny wpływ na cały układ trawienny.

Wśród właściwości leczniczych nagietka podkreśla się działanie rozkurczowe i żółciopędne. Pomaga łagodzić niestrawność i skurcze przewodu pokarmowego. Usprawni trawienie, zwłaszcza jeśli pofolgowaliśmy sobie podczas posiłku. Należy wspomnieć, że działa też moczopędnie, dzięki czemu wspiera filtrowanie organizmu z toksyn. Pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z ciała i w likwidacji obrzęków.

Kwiat idealny dla kobiet

Bukiet z nagietków zapewne pięknie wyglądałby w wazonie, ale panie docenią zwłaszcza praktyczne zastosowanie nagietka lekarskiego. Picie naparu korzystnie wpływa na regulowanie cyklu menstruacyjnego. Z kolei działanie rozkurczowe niweluje ból, który może pojawić się podczas miesiączki. Udowodniono również, że nagietek jest sprzymierzeńcem w zwalczaniu uporczywych objawów menopauzy.

Stosuj zewnętrznie, nie tylko skóra będzie wdzięczna

Nagietek lekarski jest wykorzystywany jako składnik kropli do oczu niwelujących świąd, uczucie pieczenia i zmęczenie. A skoro jesteśmy już przy tych okolicach ciała, maść nagietkowa sprawdza się w pielęgnacji skóry w rejonie oczu — zwłaszcza gdy są podkrążone i opuchnięte. Na co jeszcze pomaga nagietek?

  • Kosmetyki, które uwzględniają w składzie leczniczy kwiat, są polecane dla skóry tracącej sprężystość i jędrność. Wszystko przez właściwości, które sprzyjają hamowaniu procesów starzenia.
  • Krem z nagietkowym olejkiem warto mieć pod ręką zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Wspiera bowiem ochronę skóry przed słońcem i nadmiernym promieniowaniem.
  • Do leczniczych właściwości nagietka zalicza się również korzystne działanie przyspieszające leczenie ran, oparzeń oraz odmrożeń.
  • Jest używany do przygotowywania preparatów, które niwelują widoczność blizn i siniaków.
  • Naturalny napar wykorzystasz także w charakterze płukanki do włosów — nagietka uwielbiają przesuszone kosmyki i skóra z tendencją do łupieżu.
Im bardziej żółta maść, tym więcej ma w sobie cennych kwiatów
Im bardziej żółta maść, tym więcej ma w sobie cennych kwiatów123RF/PICSEL

Czy kwiat z ogrodu może zaszkodzić?

Jak w przypadku każdego surowca zielarskiego, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania nagietka. Może on zaszkodzić osobom, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Nie należy łączyć ziołowych preparatów z lekami na bezsenność, niepokój i stres. Konieczna będzie konsultacja lekarska, ponieważ substancje zawarte w roślinie mogą wchodzić w interakcję z lekami i nasilać ich działanie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas