Reklama

Reklama

Z wiekiem stajemy się coraz szczęśliwsi

Dla większości ludzi dorosłość to najszczęśliwszy etap życia i to mimo zmartwień, jakich przysparzają problemy zdrowotne, dochody, zmiana pozycji społecznej czy śmierć innych osób - podało w poniedziałek BBC na swojej stronie internetowej, powołując się na wyniki przeprowadzonych ostatnio badań.

To dobra wiadomość dla starzejącego się brytyjskiego społeczeństwa. Za niecałe 25 lat co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii będzie miał ponad 65 lat, a liczba osób powyżej 85. roku życia ulegnie podwojeniu. Szacuje się również, że w roku 2030 liczba osób powyżej setki wyniesie 30 tysięcy.

Zdaniem amerykańskiej psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego Susan Turk Charles, dzięki tej tendencji społeczeństwo brytyjskie stanie się szczęśliwsze. Z przeanalizowanych przez nią badań na temat emocji i starzenia się wynika, że samopoczucie na ogół polepsza się wraz z wiekiem, z wyjątkiem osób cierpiących na choroby wieku starczego.

Reklama

Psycholog z Uniwersytetu Stanforda Laura Carstensen ma na to wyjaśnienie.

Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że w porównaniu z młodszymi osobami, ludzie starsi w znacznie mniejszym stopniu cierpią na długotrwałe pogorszenia nastroju oraz wykazują większą odporność na krytykę. Lepiej też panują nad emocjami.

Zdaniem Carstensen, młodzi ludzie powinni uczyć się od starszych bycia szczęśliwym i już teraz zacząć przygotowywać się na starość.

"Pomyśl, w jaki sposób możesz w pełni wykorzystać czekające cię lata oraz że w zdrowiu i szczęściu dożyjesz setki; zaplanuj swoje codzienne życie i obowiązki tak, by urzeczywistnić ten cel; (...) udzielaj się towarzysko, także poza rodziną i pracą" - to niektóre porady na szczęśliwą starość.

"(...) Wielu młodych ludzi myśli, że starzenie się nieuchronnie prowadzi do chorób, słabości, braku mobilności oraz mniejszej niezależności. Jednak w wielu przypadkach jest to dalekie od prawdy" - ocenia Andrew Harrop, odpowiedzialny za politykę społeczną w organizacjach charytatywnych Age Concern i Help The Age, zajmujących się potrzebami ludzi starszych. Jego zdaniem przeprowadzone badania stanowią dowód na to, że "zaawansowany wiek może być niezwykle pozytywnym doświadczeniem".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy