Reklama

Reklama

Zdrada... Jak żyć z wyrzutami sumienia

Nie do końca rozumiesz, dlaczego zdradziłaś partnera i nie umiesz sobie z tym poradzić, ale wiesz, że wciąż zależy ci na małżeństwie. Zachowaj sekret dla siebie.

Byłaś smutna, wściekła, nieszczęśliwa, chciałaś przeżyć coś nowego, a może wszystko to naraz sprawiło, że nie dochowałaś wierności mężowi. Teraz nie wiesz, co zrobić, masz do siebie pretensje i wyrzuty sumienia, bo przecież nie wyobrażasz sobie życia bez niego! Powiedzieć czy nie? Jak się zachować? I co będzie dalej? Jeśli przyznasz się do swojego "skoku w bok", to twoje małżeństwo na tym ucierpi. Być może uważasz, że powinnaś być wobec swojego męża szczera, ale co on może zrobić z tą wiedzą? Wybaczyć ci? Udać, że nic się nie stało? Odejść? W każdym przypadku oznacza to jego i twoje cierpienie. Nie cofniemy już czasu i nie mamy szklanej kuli, żeby przewidzieć przyszłość, więc może zdziwi cię ta rada, ale w tej sytuacji zachowaj to, co się stało dla siebie.

Reklama

Wycisz emocje. Musisz sama to sobie teraz poukładać, przepracować w swojej głowie. Zrobiłam coś złego, ale dzięki temu teraz mój związek może być lepszy, szczęśliwszy. Musisz o to walczyć. Postaraj się wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski - radzi Agnieszka Szwejkowska, psycholog, coach i trener biznesu. - Masz okazję przeanalizować swoje małżeństwo i poszukać rzeczy, które należy w nim naprawić lub zmienić. Teraz wszystko zależy od ciebie.

Dlaczego do tego doszło

Jest ci ciężko. Wciąż zadajesz sobie pytanie: "Jak mogłam to zrobić?!". Przygniata cię poczucie winy, boisz się stracić to, co masz, bo zrozumiałaś, jakie to dla ciebie ważne! Powinnaś wyciszyć emocje i zastanowić się spokojnie, co spowodowało, że zdradziłaś. Może czegoś brakuje ci w związku? Przyczyn może być wiele, winy za zdradę nigdy nie ponosi tylko jedna strona. Według badań psychologów, głównymi powodami, dla których ludzie decydują się na skok w bok są: chęć przeżycia czegoś nowego, samotność, zauroczenie nowo poznaną osobą.

  • Potrzebowałaś dreszczyku emocji
W twoim związku namiętność powoli ustąpiła miejsca codzienności. Już od dawna nie czułaś motylków w brzuchu na widok męża, zniknęła dawna "chemia" między wami. Czasami nawet cieszyłaś się, gdy on później wracał z pracy, bo wolałaś pobyć chwilę sama ze sobą. Myślałaś, że twoje życie już zawsze będzie płynęło ustalonym rytmem, zwyczajnny, monotonnym. I nagle, na wakacjach, w delegacji lub na imprezie, zdarzyło się coś nieprzewidzianego. Romantyczna atmosfera, komplementy, nikogo, kto mógłby ci przeszkodzić... i przepis na zdradę gotowy!

Dowiedziałaś się czegoś o sobie. Zupełnie nie znałaś siebie z tej strony! Poczułaś ten dreszczyk emocji, ten przypływ seksualnej energii, której tak bardzo ci brakowało. Na widok tego faceta krew zaczęła szybciej krążyć w żyłach. Znów odkryłaś, że jesteś kobietą z temperamentem i pomyślałaś: "właściwie czemu nie?". To było jak impuls.

Zrozumiałaś, za czym tęsknisz. Z tym innym mężczyzną odkryłaś nowe sfery swojej intymności. Spróbuj teraz przełożyć to na relacje z mężem, oczywiście nie mówiąc mu wprost. Porozmawiaj z nim o tym, czego oczekujesz w łóżku. Zapytaj, czy on też nie potrzebuje odświeżenia waszych relacji. Namów go na wspólny wyjazd tylko we dwoje. Będziecie mieli okazję, by przypomnieć sobie uczucie, który połączyło was przed laty. Rozpalcie dawny płomień pożądania. Tak naprawdę każdy potrzebuje w życiu odrobiny szaleństwa. Dowiedz się, że w stałym związku to też możliwe.

  • Znowu poczułaś się atrakcyjna
Od dłuższego czasu miałaś wrażenie, że mąż widzi w tobie już tylko żonę i matkę waszych dzieci, a nie kobietę czy kochankę. Nie było zbyt wiele miejsca na czułość i ciepło. Nie czułaś się atrakcyjna dla swojego męża, dawno nie usłyszałaś miłego słowa, dlatego mężczyźnie, któremu uległaś, łatwo było trafić w twój czuły punkt. Był namiętny, opiekuńczy, prawił ci komplementy. Poczułaś się zupełnie oszołomiona docenieniem twojej atrakcyjności.

Już wiesz, czego zabrakło w twoim związku. Według psychologów już po dwóch latach małżeństwa związek przeżywa kryzys. Hormony przestają buzować i relacja między małżonkami przechodzi na inny poziom. Związek oparty na przyjaźni potrafi to przetrwać. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego twoja zdrada się wydarzyła? Może mąż nie umie okazać, jak jesteś dla niego atrakcyjna, ale opiekuje się tobą i daje ci poczucie bezpieczeństwa. Pomyśl, czy i ty nie widzisz w nim bardziej męża i ojca waszych dzieci, niż przystojniaka. Czego oczekujesz od męża, co sama możesz mu dać?

  • Myślisz, że się zakochałaś
Poznałaś mężczyznę. Nowy współpracownik, brat koleżanki, znajomy znajomego... Spotkaliście się kilka razy przypadkiem, rozmawialiście, był ujmujący, patrzył na ciebie z podziwem. Zaiskrzyło między wami i wylądowaliście w łóżku. Jak każda kobieta podchodzisz do sprawy emocjonalnie i wydaje ci się, że coś do niego czujesz, że sprawy chyba zaszły za daleko.

Szukasz usprawiedliwienia w uczuciach. Dziś nie możesz pojąć, jak doszło do tego, że oddałaś się innemu. Doszukujesz się w tym jakiegoś porządku. Myślisz, że się zakochałaś? Może na siłę usiłujesz "dokleić" do tej przygody wyższe uczucia? Osoby będące długo w związku często mylą zakochanie z namiętnością, z nagłym przypływem adrenaliny. Czy z twojej strony to nie było tylko pójście za czymś nieznanym.

Czy na pewno chcesz brnąć w ten romans? Spróbuj uczciwie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Może po głębszym przemyśleniu stwierdzisz jednak, że to nie miłość, ale zauroczenie. Zamiast myśleć o kochanku, przypomnij sobie, za co pokochałaś męża, dlaczego kiedyś był dla ciebie księciem z bajki.

Dowiedz się więcej na temat: zdrada | małżeństwa | uczucia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje