Zmiana rytmu

Zdolności adaptacyjne ludzkiego organizmu są niewielkie. Jest to następstwo odejścia od natury, a także unikanie tzw. adaptacji zamierzonej i planowanej.

Koniec lata i wakacji jest właśnie takim okresem, kiedy zaakceptowanie zmian staje się koniecznością
ThetaXstock

Jak się ubrać - co jeść?

Warto korzystać z każdej słonecznej chwili i spacerów (działki, grzybobranie itp.). Ciało nasze będzie jednak wieczorem i rano narażone na chłód i zwiększoną wilgotność powietrza (mgły) przy wysokich temperaturach w ciągu dnia.

Obowiązkiem, który warunkuje uniknięcie przeziębień i katarów jest noszenie ubioru odpowiedniego do zmiany warunków atmosferycznych (sweter, lekka kurtka, cienka czapka).

W diecie musimy uwzględnić pokarmy zawierające witaminy A, D (wątroba, ryby, jaja, marchew, potrawy mleczne) lub np. kapsułki tranowe jako suplement. Zawsze jedzmy dużo owoców i warzyw (wit. C). Wraz ze spadkiem temperatury organizm zasygnalizuje zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany i tłuszcze, z którymi jednak nie należy przesadzać.

Zmiany w nastawieniu psychicznym

Koniec lata to żal spowodowany poczuciem tego, co minęło, a tym samym powstawanie stanów melancholii czy lekkiej depresji. Niestety, naszedł koniec ciepłych weekendów i błogiego leniuchowania. Liście żółkną, woda i las mienią się innymi kolorami.

Wrzesień to także miesiąc wydatków szkolnych związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. To obciążenie, do którego należy podejść "z rozpędem". Z góry zaplanujmy podział dnia i obowiązków wszystkich członków rodziny, uświadamiając to domownikom. Unikniemy wtedy stresów, niepotrzebnej, gorączkowej bieganiny i pyskówek. Budzik musi wrócić do łask, a plany pracy i zajęć - na ścianę. To wszystko zapewni możliwość wykrojenia z doby czasu na odpoczynek i hobby.

Bilansowanie dnia

Czynności opisane powyżej to tzw. zmiana rytmu życia powtarzająca się jeszcze w okresie jesienno-zimowym i wiosennym. Zachowanie, którego nie zmieniamy przez cały rok to bilans dzienny. Dotyczy on wszystkiego, co materialne i prozaiczne (praca, fundusze, wydatki), ale przede wszystkim stosunków międzyludzkich i rodzinnych.

Nic odpowiedzialnego i nie załatwionego nie może pozostawać "odłożone na jutro". Wieczór to moment na chwilę refleksji, rozmowę i podsumowanie. Staramy się, aby wszystkie konflikty zostały zażegnane, a nietakty naprawione. Aby się wyspać i odpocząć, kłopoty dnia muszą zniknąć. Wszystko, co poruszone powyżej dotyczy także dzieci, których rytm życia zmienia się jeszcze gwałtowniej, a lawina obowiązków i przeżyć nie ustępuje temu, co czują dorośli.

Zbigniew Maziarczyk

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas