Reklama

Reklama

Życie bez naskórka

Każdy, nawet odległy, dźwięk ma swoje specjalne znaczenie. Każdy odnosi się właśnie do niej. A otoczenie pełne jest różnych odgłosów. Trudno żyć w takim świecie. Sylwia przestaje chodzić do szkoły.

Wewnętrzna granica

Reklama

Pierwszy dzień w przedszkolu. Do Marty podchodzi chłopczyk i proponuje zabawę w himalaistów - krawędź dywanu to szczyty gór. Kroki należy stawiać ostrożnie. Nóżka postawiona na parkiecie i spada się z urwiska. W otchłań istniejącą tylko w ich wyobraźni.

Po latach Marta wpada w przepaść znajdującą się w jej psychice. Ale równie niebezpieczną jak lodowe szczeliny najwyższych gór. I tu jest samotność, lęk, bezradność, a nawet śmierć. Potrzeba pomocy aby się wydostać.

Druga klasa liceum. Któregoś dnia budzi się i nie może wstać z łóżka, iść do szkoły. Siedzi na brzegu łóżka i płacze, boi się wyjść z domu. Mama proponuje jej rozmowę ze znajomą psycholożką. Wkrótce po raz pierwszy znajdzie się w szpitalu. Ma depresję i padaczkę.

Bierze leki, po których nic nie może robić, boi się, co będzie dalej.

Po raz drugi trafia do szpitala w wieku 22 lat. Diagnoza: Borderline.

Pograniczne Zaburzenie Osobowości ("Borderline", BPD) to niestabilne emocje i niestabilne relacje z innymi ludźmi. To szczyty dobrego humoru, i przepaście beznadziei. To intensywne przeżycia i brak uczuć. To agresja i złość oraz całkowita apatia. Miłość i nienawiść. Idealizowanie osób i całkowita ich dewaluacja. Wszystkie te stany mogą zmieniać się z godziny na godzinę. Borderline to nadwrażliwość i chęć dominacji. Pragnienie bliskości i odrzucanie innych. Ale przede wszystkim to ogromne wewnętrzne cierpienie. 10 proc. osób z BPD popełnia samobójstwo, aż 75 proc. podejmuje taką próbę.

Marta jest niewysoka i pulchna, dużo się uśmiecha i żywo opowiada o sobie. Czyta Remarque`a i interesuje się fizyką kwantową. I majsterkowaniem. I potrafi sama zmienić koła w samochodzie. Lubi pokazywać, że jest dzielna, że sobie radzi. Że potrafi być samodzielna i wszechstronna. Taka jest Marta. Ale jest też druga Marta - zagubiona i bezradna. Nerwowa i bez wiary w siebie. Marta, która nigdy nie zdobędzie pracy, nigdy nie będzie kochana. Marta, która nic nie potrafi. Marta doskonała i Marta najgorsza ze wszystkich. Na pograniczu.

Emocje walczą w Marcie, ale w BPD to negatywne odczucia częściej biorą górę. Złe wspomnienia wypierają dobre.

Dzieciństwo wspomina źle. Marszczy brwi i z niechęcią mówi, że nigdy nie chciałaby wrócić do tego okresu. Nie była zaniedbywana. Były zabawki i czytanie bajek, ale uważa, że rodzice popełniali błędy wychowawcze, że nie byli przygotowani do swojej roli. Relacje z dziećmi miała złe - nie lubiły jej, albo lubiły nie tak, jakby tego chciała. Bardzo się tym przejmowała.

Dowiedz się więcej na temat: rodzice | łóżka | nauka | choroby | studia | problem | emocje | dźwięk | szkoły | otoczenie | leki | dziewczyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje