Azjatyckie eliksiry dla urody

Eliksiry te robią karierę w kosmetologii, bo służą do pielęgnowania zwłaszcza skóry dojrzałej i wymagającej. Z naturalnych orientalnych składników możemy też samodzielnie zrobić skuteczne maski, odżywki i kąpiele.

Ujawniamy sekrety urody Azjatek
Ujawniamy sekrety urody Azjatek123RF/PICSEL

Zielona herbata oczyszcza

Naprawia uszkodzenia skóry, rozjaśnia ją i przede wszystkim oczyszcza. Może być używana przez panie o każdym typie cery. Do tworzenia domowych eliksirów wykorzystujmy herbatę liściastą i niearomatyzowaną.

Wybielacz na plamki:

● Dwie łyżki zmielonej zielonej herbaty i dwie łyżeczki mąki ryżowej zalewamy odrobiną mocnego naparu z zielonej herbaty. Nakładamy na twarz, omijając oczy, grubiej na miejsca z plamkami. Zmywamy po ok. 15 min.

Maska do cery tłustej:

● Białko roztrzepujemy, mieszamy z dwiema łyżkami mocnego naparu z zielonej herbaty, łyżką zmielonych płatków owsianych i odrobiną soku z cytryny. Nakładamy, omijając oczy. Zmywamy po 15 min.

Ryż nawilża

Kosmetolodzy lubią go za bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uzupełniają one wierzchnią warstwę skóry w tłuszcze, co zapobiega jej suchości. Ryż ma też zastosowanie w kosmetykach do demakijażu, bo łagodzi podrażnienia. Do przygotowania domowych preparatów najlepiej nadaje się ryż dziki lub jaśminowy.

Łagodny tonik:

● W słoiku mieszamy po pół szklanki ryżu i przygotowanej letniej wody. Mieszamy, zostawiamy na kilka godzin, co jakiś wstrząsamy. Przecedzamy. Wacikiem nasączonym tonikiem przecieramy twarz po demakijażu. Kosmetyk zużywamy w ciągu tygodnia.

Pasta na pękające pięty:

● Dwie garście ryżu zalewamy octem jabłkowym. Mieszamy z kilkoma łyżkami miodu i mąką (tyle, by powstała pasta). Zanurzamy w tym stopy, po ok. 20 min masujemy je pastą przez kilka minut. Spłukujemy. Powtarzamy raz w tygodniu.

Soja odmładza

Zawiera fitohormony, które pomagają cerze zachować jędrność. Domowe kosmetyki możemy przygotować z mleka lub oleju sojowego.

Liftingująca papka:

● Rozgniatamy widelcem kilka dojrzałych malin. Dodajemy łyżkę oleju sojowego. Nakładamy na twarz, omijając okolice powiek. Papkę zmywamy po ok. 20 min.

Delikatny odświeżacz:

● Dwie garście grysiku kukurydzianego i kilka łyżek mleka sojowego mieszamy na gęstą papkę. Miksturą delikatnie masujemy przez kilka minut twarz i szyję. Zmywamy płatkiem zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie.

Soja
Soja123RF/PICSEL

Imbir wyszczupla

Imbir pobudza krążenie krwi, dlatego sprawdza się w kosmetykach redukujących tłuszczyk i antycellulitowych. W domu wykorzystajmy jego korzeń lub imbir w proszku.

Okład jak w gabinecie:

● Ścieramy na tarce kawałek imbiru (o długości 5-7 cm). Mieszamy z kilkoma łyżkami fusów z kawy, łyżeczką cynamonu oraz oliwą (tyle, by powstała gęsta papka). Nakładamy ją np. na brzuch i owijamy się folią na ok. 30 min. Spłukujemy.

Aromatyczna kąpiel:

● Do wanny z ciepłą wodą wsypujemy 2-3 łyżki sproszkowanego lub startego imbiru. Odpoczywamy ok. 10 min. Nakładamy krem wyszczuplający.

Algi ujędrniają

To cenny składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych i wzmacniających skórę. Algi do domowego użytku mają postać kryształków lub proszku.

Odżywka dla twarzy:

● Mieszamy po łyżeczce kryształków alg i miodu z odrobiną octu jabłkowego oraz żółtkiem. Nakładamy na twarz, omijając oczu. Zmywamy po ok. 20 min.

Piling do ciała:

● Po trzy łyżki: mielonej kawy, soli, płatków owsianych i kryształów alg rozrabiamy z wodą na papkę. Dwa razy w tygodniu masujemy miejsca wymagające ujędrnienia.

Hanna Wojciechowska-Schwarz

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas