Reklama

Reklama

Bolesne pamiątki po siłowni

Zakwasy, siniaki, bolące mięśnie - to najpopularniejsze bolączki amatorek fitnessu. Zakwasy to nic innego jak bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Zakwasów można uniknąć. Wystarczy odpowiednio przygotować organizm do wysiłku.

Najprostszym sposobem jest racjonalnie przeprowadzony trening. Zaczynamy od odpowiedniej rozgrzewki. A jeśli ćwiczysz w domu, przygotujesz organizm, wykonując kilka przysiadów, wypadów. Pamiętaj: małe obciążenia, a duża dynamika ćwiczeń - gwarantują sukces bez zbędnych pamiątek. W trakcie ćwiczeń pij wodę. A po ćwiczeniach skorzystaj z sauny, weź gorącą kąpiel lub idź na masaż.

Skąd te siniaki

Siniaki to małe krwiaki, które pojawiają się na skórze na skutek stłuczenia tkanek miękkich (tkanka podskórna, mięśnie). Na początku w miejscu stłuczenia odczuwamy intensywny ból. Dopiero w momencie wchłaniania hemoglobiny z uszkodzonych naczyń włosowatych (zjawisko to nazywane jest resorpcją) pojawia się kolorowe zabarwienie - od ciemnogranatowego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego. Aby siniak był jak najmniejszy i niebolesny, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, woreczek z lodem lub zimny przedmiot z zamrażalnika. Przyłożenie chłodnego kompresu obkurczy naczynka krwionośne, co zmniejszy krwawienie podskórne.

Reklama

Mądra zawczasu

Siniakom nie zawsze można zapobiec. U niektórych kobiet siniaki powstają samoistnie. Ale bądź czujna. Siniaki mogą być pierwszym objawem poważnych chorób wątroby. Często są też sygnałem niedokrwistości. Skłonność do siniaków często pojawia się u kobiet, które mają bardzo kruche naczynka. Jak wzmocnić naczynka? Należy zacząć od dostarczania organizmowi więcej witaminy C. Znajdziesz ją w świeżych owocach, warzywach i natce pietruszki. Możesz też zażywać gotowe preparaty, np. Rutinoscorbin.

Agnieszka Łada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje