Co oznaczają pryszcze na twarzy?

Trądzik zazwyczaj pojawia się w wyniku zmian hormonalnych u nastolatków, ale może występować także u osób dorosłych. Przyczyną może być również niedostateczna higiena i namnażanie się bakterii, ale to niejedyne czynniki pojawiania się pryszczy na twarzy. Jeśli stale wyskakują w tych samych miejscach, mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. W ich rozpoznaniu pomoże nam trądzikowa mapa twarzy, która wskazuje na to, jakie narządy są połączone np. z czołem, nosem czy ustami i z czym nie radzi sobie organizm. Co oznaczają pryszcze na twarzy? Kiedy wskazują na stres, a kiedy na niezdrową dietę pełną cukru lub tłuszczów? W którym miejscu objawiają się zaburzenia hormonalne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odczytać mapę twarzy i o jakich problemach mogą świadczyć pryszcze.

Co oznaczają pryszcze na twarzy?
Co oznaczają pryszcze na twarzy?©123RF/PICSEL

Pryszcze na czole

Pryszcze na czole
©123RF/PICSEL

Czoło to miejsce, na którym najczęściej pojawiają się pryszcze. Ma to głównie związek z układem pokarmowym i nieprawidłową pracą jelit. Przyczyną problemów trawiennych może być dieta bogata w przetworzoną żywność, fast-foody, napoje gazowane i inne produkty obfitujące w tłuszcze trans. Niektórym nie służy również nabiał, a jego wyeliminowanie pomaga wyciszyć pojawiające się zmiany na skórze. Zamiast tych produktów warto jak najczęściej sięgać po owoce i warzywa pełne antyoksydantów, które oczyszczają organizm. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie i wypijać co najmniej dwa litry wody, która wypłukuje szkodliwe toksyny i nawilża skórę. Pryszcze na środkowej części czoła mogą świadczyć również o przemęczeniu, problemach ze snem lub stresie.

Pryszcze przy linii włosów

Wypryski lubią pojawiać się również przy linii włosów. Najczęściej powstają wtedy w wyniku niedokładnego zmywania makijażu, np. podkładu czy pudru. Do tego używanie zbyt ciężkich kosmetyków może prowadzić do zatykania porów i mnożenia się bakterii. Należy więc zadbać o dokładne oczyszczanie twarzy każdego dnia. Przyczyną pryszczy przy linii włosów może być również roznoszenie bakterii podczas poprawiania grzywki palcami lub nakładania i ściągania czapki.

Pryszcze w okolicach brwi

Jeśli pryszcze pojawiają się między brwiami, najprawdopodobniej oznaczają przeciążoną wątrobę. Przyczyną zazwyczaj jest nadmiar alkoholu lub tłuste jedzenie. Także niewłaściwie dobrane leki mogą niekorzystnie wpływać na pracę tego narządu. Należy więc zastosować dietę regenerującą wątrobę, a gdy to nie pomoże, udać się do lekarza, by zlecił konieczne badania. Pryszcze nad brwiami mogą z kolei oznaczać problemy z systemem immunologicznym i osłabioną odporność.

Pryszcze pod oczami

Trądzik na policzkach
©123RF/PICSEL

Skóra pod oczami jest cienka oraz delikatna i zazwyczaj nie pojawiają się tam pryszcze. Jeśli jednak wystąpią w tym miejscu zmiany skórne, a dolna powieka będzie opuchnięta, może to świadczyć o złej pracy nerek. Jest to również symptom zapalenia pęcherza moczowego, które objawi się w pełni po 2-3 dniach.

Pryszcze na nosie

Wypryski na nosie mogą z kolei oznaczać stres, dietę bogatą w cukier lub nietolerancje pokarmowe. Przyczyną mogą być też problemy z sercem, podwyższone ciśnienie lub cholesterol czy też niedobór witamin z grupy B. Aby wyeliminować pryszcze w tym miejscu, warto więc sprawdzić, jakie produkty spożywcze mogą nam nie służyć oraz wykluczyć z diety jedzenie pełne cukru. Dobrze jest za to włączyć do jadłospisu żywność zawierającą kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i korzystnie oddziałują na serce. Zmniejszają też stany zapalne i poprawiają kondycję skóry.

Pryszcze na policzkach

Zmiany skórne na policzkach mogą być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowych. Warto więc wykonać testy alergiczne, aby sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na nabiał, zboża lub inne produkty. Należy wtedy wykluczyć je z diety, gdyż nietolerancje mogą prowadzić do problemów z żołądkiem lub wątrobą. Pryszcze na policzkach mogą świadczyć także o problemach z usuwaniem toksyn przez płuca. Wpływ na to zazwyczaj ma palenie papierosów lub przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Krosty na policzkach mogą też pojawić się z powodu korzystania z telefonu. Gdy nie jest on zbyt często dezynfekowany, staje się siedliskiem bakterii, które roznoszą się później po twarzy.

Pryszcze w okolicach ust

Trądzik na żuchwie
©123RF/PICSEL

Gdy wypryski występują w okolicach ust, może być to związane z nieodpowiednią higieną. Częste dotykanie twarzy brudnymi rękami lub spożywanie nieumytych warzyw czy owoców sprzyja tworzeniu się stanu zapalnego w pobliżu warg. Pryszcze przy ustach mogą też oznaczać problemy z żołądkiem i wypróżnianiem się. Zmiany pojawiające się między nosem a ustami zwykle pojawiają się przed miesiączką i podczas owulacji. W przypadku uciążliwego trądziku w tym miejscu warto sprawdzić poziom hormonów, szczególnie gdy występują również takie objawy jak nieregularny okres, czy ból brzucha lub jajników.

Pryszcze na brodzie i żuchwie

Bardzo uciążliwe są również pryszcze na brodzie i żuchwie. Bardzo często świadczą o zaburzeniach hormonalnych, np. podczas miesiączki lub kuracji hormonalnej. Trądzik w tym miejscu może także wskazywać na nadmierny stres, nagromadzenie toksyn i problemy z nerkami. U mężczyzn pryszcze na brodzie mogą pojawiać się w wyniku niewłaściwej higieny podczas golenia zarostu.

Pryszcze na uszach

Pryszcze mogą pojawiać się także na uszach, choć jest to dość nietypowe miejsce. Zazwyczaj sygnalizują problemy z nerkami i nieprawidłowym nawodnieniem organizmu. Wpływa na to również spożywanie nadmiernej ilości soli, kawy i alkoholu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas