Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła?

Brązowe, blond, czarne, rude, różowe czy niebieskie - dzięki koloryzacji włosom można nadać dowolny odcień. Z czasem jednak kolor płowieje i fryzura nie prezentuje się już tak zachwycająco, jak na początku. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć jak dbać o włosy farbowane i co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła.

Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła?
Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła?123RF/PICSEL

Pierwsze mycie dopiero po 24 godzinach

Włosy można umyć dopiero po 24 h od farbowania
Włosy można umyć dopiero po 24 h od farbowania123RF/PICSEL

Dla zachowania intensywnego koloru należy zaraz po koloryzacji unikać kontaktu włosów z wodą, toteż po farbowaniu najlepiej odczekać przynajmniej dwadzieścia cztery godziny przed ich umyciem. Dzięki temu farba ma czas, by wniknąć w strukturę włosa, co sprawi, że kolor będzie trwalszy.

Chlor to jeden z największych wrogów intensywnego koloru włosów. Dlatego idąc na basen, warto zabierać ze sobą czepek, a po wyjściu z chlorowanej wody myć włosy delikatnym szamponem i nakładać nawilżającą odżywkę.

Gorąca woda to kolejny czynnik, który przyspiesza wypłukiwanie pigmentu. Aby tego uniknąć, należy myć włosy w letniej lub nawet chłodnej wodzie.

Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła? Pielęgnacja dostosowana do koloru

Pielęgnacja włosów farbowanych powinna być dostosowana do ich koloru. Innych produktów i zabiegów będą używać osoby o blond włosach, a innych szatyni czy bruneci.

Jak dbać o farbowane włosy blond?

Pielęgnacja farbowanych blond włosów jest wymagającym zadaniem
Pielęgnacja farbowanych blond włosów jest wymagającym zadaniem123RF/PICSEL

Pielęgnacja włosów farbowanych na blond jest zadaniem wymagającym. W pierwszej kolejności ogromnie ważne jest odpowiednie nawilżenie włosów, zabieg rozjaśniania mocno je bowiem przesusza. Następnie należy zadbać, aby kolor się nie wypłukiwał i nie ulegał żółknięciu, co jest częstym zjawiskiem szczególnie w przypadku zimnych odcieni.

W ochronie koloru blond pomogą specjalistyczne szampony do włosów farbowanych. Warto wybierać te zawierające miód, naturalne oleje, witaminę E i C oraz filtr UV. Dzięki temu włosy będą odżywione, nawilżone i chronione przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Pozbawione ciemnych pigmentów włosy nie mają ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego szampony, odżywki i maski z filtrem UV są szczególnie zalecane. Chronią one włosy przed przesuszeniem, a kolor przed płowieniem.

Jak dbać o włosy farbowane? Blond może mieć złociste lub zimne tony. Kłopotem w przypadku chłodnych odcieni jest wypłukiwanie barwnika, przez co włosy żółkną. Aby temu zapobiec, warto raz w tygodniu (nie częściej!) stosować szampon z fioletowym pigmentem. Tego typu produkty to sposób na trwały, zimny odcień blondu.

Jak dbać o włosy farbowane na brąz, rudo i na inne ciemne odcienie?

Intensywny kolor pomagają zachować szampony z henną, chlorofilem i wyciągiem z granatu
Intensywny kolor pomagają zachować szampony z henną, chlorofilem i wyciągiem z granatu123RF/PICSEL

Pielęgnacja farbowanych włosów w kolorze brązowym lub innych ciemniejszych odcieniach także wymaga stosowania specjalistycznych szamponów, które zapobiegają wypłukiwaniu barwnika z włosów. Warto wybierać produkt z henną, która delikatnie wyrównuje i uzupełnia kolor. Takie szampony są także odpowiedzią na pytanie: jak dbać o rude farbowane włosy.

Do brązowej i czarnej czupryny dobrym pomysłem będą też szampony z chlorofilem, który pogłębia ciemny kolor włosów oraz produkty zawierające wyciąg z granatu ułatwiający wiązanie barwnika z keratyną włosa.

Domowym sposobem na przyciemnienie wypłowiałego, brązowego koloru będzie płukanka z kory dębu, orzecha włoskiego, krwawnika czy kawy.

Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY

Zakwaszanie skóry głowy i włosów

Kolor farby utrzymuje się lepiej, jeśli skóra głowy i włosy mają naturalne pH. Większość kosmetyków ma odczyn zasadowy, toteż warto stosować szampony, maski czy naturalne płukanki do zakwaszenia, co pozwala uzyskać neutralne pH. Zakwaszanie można przeprowadzić, płucząc włosy w piwie, herbacie czy hibiskusie. Taka kuracja to szczególnie dobry pomysł po zastosowaniu farb z czerwonym pigmentem.

Olejowanie włosów

Przesuszone włosy łatwiej tracą kolor, dlatego ważnym elementem pielęgnacji farbowanej czupryny jest jej nawilżanie. Służą temu liczne dostępne na rynku szampony, maski i odżywki. W utrzymaniu intensywnego koloru pomogą także domowe sposoby na suche włosy, takie jak olejowanie. Kuracja polega na nakładaniu naturalnych olejków na skórę głowy i włosy, a następnie delikatne ich wmasowywanie w skórę. W innym wariancie należy nałożyć olej na całą noc, a rano umyć włosy delikatnym szamponem. Olejowanie włosów można wykonać własnoręcznie wykonanymi olejkami lub preparatami dostępnymi w aptekach i drogeriach. Warto sięgnąć po olejek arganowy, jojoba, winogronowy, migdałowy czy z awokado lub marakui.

Umiejętnie stosowane olejki nie obciążają włosów. Szczególnie sprawdzają się przy włosach suchych i łamliwychNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas