Czego objawem są białe paznokcie?

Zadbane paznokcie to wizytówka każdej osoby. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na ich czystość, kształt i wygląd, a wszelkie plamki, przebarwienia i zmiany traktujemy głównie jako mankament estetyczny. Tymczasem kondycja paznokci wiele mówi nam o stanie naszego zdrowia. Zmiana koloru płytki paznokcia czy pojawiające się na niej bruzdy to częsty objaw chorób układu krążenia, stanu zapalnego wątroby, schorzeń skóry, a także groźnych niedoborów. Na wygląd paznokci szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety, które często nakładają manicure hybrydowy. Zmiany są wtedy ukryte, a zniszczoną płytkę paznokcia łączymy z efektem zabiegu. Sprawdź, czego objawem są białe paznokcie.

Co oznaczają białe plamy na paznokciach?
Co oznaczają białe plamy na paznokciach? ©123RF/PICSEL

Czym są białe plamki na paznokciach?

Plamy na paznokciach
©123RF/PICSEL

Białe przebarwienia to najczęściej pojawiające się na paznokciach zmiany. Określa się je bielactwem paznokci lub kwitnącymi paznokciami, oficjalna nazwa to leukonychia. Przebarwienia mogą mieć postać niewielkich, pojedynczych lub występujących w skupiskach białych plamek. Zdarza się też, że przybierają kształt podłużnych lub poprzecznych prążków czy pasków. Zazwyczaj leukonychia nie jest groźna, ale jeśli zmiany nie przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia, a w dodatku się powiększają, może to świadczyć o poważnych chorobach w organizmie.

Białe plamki na paznokciu a niedobory i urazy

Błędy w pielęgnacji
©123RF/PICSEL

Białe plamki, które się nie powiększają i zmieniają położenie wraz ze wzrostem paznokcia, to częsty efekt urazów mechanicznych. Pojawiają się po uderzeniu, na skutek stukania paznokciem o twardą powierzchnię czy nieumiejętnie wykonanego zabiegu manicure (np. nieprawidłowego piłowania paznokci). Białe zmiany na paznokciach to również częsty objaw niedoboru cynku, wapnia lub białka w organizmie. A to skutkuje również zaburzeniami metabolizmu czy osłabieniem odporności.

Białe plamki na paznokciu – objaw chorób

Paznokcie a zdrowie
©123RF/PICSEL

Plamki, które nie zmieniają swojego położenia, powiększają się, a nawet zajmują całą płytkę paznokcia, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. W ten sposób objawiają się między innymi choroby tarczycy i nerek, anemia, niewydolność serca, stan zapalny wątroby, łuszczyca, łysienie plackowate, rumień wielopostaciowy, grzybica, a nawet choroby nowotworowe (np. ziarnica złośliwa).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas