Czy słońce musi być groźne?

Słońce to źródło nieocenionej energii życiowej. Pobudza nas do działania, jest naszym motorem napędowym. Dodaje nam zdrowia i urody, dlatego słoneczne dni chętnie wykorzystujemy, aby zyskać, choć odrobinę ładnej opalenizny. Ale czy wiemy jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas opalania?

article cover
INTERIA.PL

Określenie fototypu i dobór faktora

Nie każda z nas ma szansę na uzyskanie idealnie ciemnej opalenizny. Nieraz z zazdrością zerkamy na swoje znajome, które opalają się szybciej i dużo bardziej efektywnie, niż my same. Zastanawiamy się nad zmianą kremu lub nad dłuższym pobytem na słońcu. To jak ostatecznie będzie wyglądać nasze opalone ciało jest uzależnione przecież od tego, jaki mamy fototyp. A fototyp to nic innego jak rodzaj skóry określany na podstawie reakcji na wpływ promieni słonecznych. Na bazie tej podstawowej wiedzy koniecznej do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas kąpieli słonecznych możemy się dowiedzieć jak długi czas możemy jednorazowo przebywać na słońcu, aby nie zaszkodzić swojej skórze oraz dobrać właściwy krem ochronny. Jakie w takim razie rozróżniamy fototypy i jak rozpoznamy, który z nich jest nasz?

Istnieje wiele źródeł przekazujących informację na temat ilości fototypów. Jedne podają, że wyróżniamy cztery fototypy, inne, że jest ich sześć, a jeszcze inne podają liczbę siedmiu. My wskażemy wam wszystkie możliwe opcje, tak abyście mogli bez problemu rozpoznać swój fototyp skóry.

Fototyp "0"(albinos) - ten typ skóry charakteryzuje się mlecznobiałą barwą. Jest całkowicie pozbawiony barwnika oraz piegów. Osoby posiadające taki typ urody cechuje biały kolor włosów oraz czerwony kolor oczu. W jej wypadku uzyskanie nawet delikatnego odcienia opalenizny w ogóle nie jest możliwe. Jakiekolwiek eksponowanie ciała na wpływ promieni słonecznych może zakończyć się bardzo poważnymi poparzeniami. Dlatego kontakt ze słońcem na plaży lub wizyty w solarium są kategorycznie zakazane. Koniecznie należy stosować kremy ochronne z bardzo wysokim faktorem, nawet te z numerem 60.

Fototyp "1" - inaczej określany, jako celtycki. Osoby o tym fototypie mają bardzo jasną karnację, ich skóra jest bladoróżowa i najczęściej pokryta dużą ilością piegów. Włosy są w kolorze rudym lub bardzo jasnym blond, oczy jasno niebieskie, jasno zielone lub jakby przeźroczyste. Posiadaczki takich cech powinny pogodzić się z myślą, że opalanie się nie jest przyjemnością zarezerwowaną właśnie dla nich. Dzieje się tak za sprawą braku pigmentacji skóry. Nawet krótki pobyt na słońcu może się skończyć mocnym poparzeniem skóry. Po już po takim czasie mogą się pojawiać silnie zarumienione miejsca. Dlatego bezpośredni kontakt z promienia słonecznymi, nieistotne czy na plaży czy na terenie zamkniętym, nawet w cieniu pod ochroną parasola, może być groźny. I w tym wypadku pojawia się zakaz opalania. Stosowane kosmetyki ochronne w pierwszych dniach eksponowania ciała na słońce powinny mieć minimalny faktor 30, dopiero po kilku dniach, można zastosować ten z numerem 25.

Fototyp "2" - inaczej określany, jako północnoeuropejski. Osoby o tym fototypie mają jasną karnację, ich skóra ma skłonność do pojawiania się sporadycznej ilości piegów. Włosy są w kolorze blond lub ciemny blond, oczy niebieskie, zielone lub szare. W tym wypadku jest szansa na uzyskanie jasno brzoskwiniowego odcienia opalenizny. Jednak, aby taki efekt osiągnąć, na słońcu należy przebywać bardzo krótko. Lepiej urządzać sobie częstsze seanse, ale krótsze. Ponieważ nawet podczas niezbyt długiej kąpieli w promieniach słońca można się nabawić nieładnych zaczerwienień, to pobyt na otwartej plaży nie jest zalecany, gdyż może skończyć się przykrymi poparzeniami. Stosowane kosmetyki ochronne w pierwszych dniach eksponowania ciała na słońce powinny mieć minimalny faktor 20, dopiero po kilku dniach, można zastosować te z numerami 15 - 18.

Fototyp "3" - funkcjonuje także nazwa środkowoeuropejski. Cechy określające go to lekko śniada cera z rzadką skłonnością do występowania piegów. Włosy są najczęściej w odcieniu ciemnego blondu lub nawet jasnego brązu, oczy brązowe, szare lub niebieskie. Przy takim fototypie można złapać lekką opaleniznę już przy niewielkiej ekspozycji skóry na słońce. Zapewnienie skórze krótkich i częstych pobytów na słońcu doskonale przygotowuje ją do dłuższego opalania. Ale jak we wcześniejszych przypadkach, tak i w tym trzeba umiarkowanie dozować sobie działanie promieni słonecznych. Przesadzając z czasem eksponowania skóry na słońce na pewno nie da się uniknąć poważnych poparzeń. Stosowane kosmetyki ochronne w pierwszych dniach eksponowania ciała na słońce powinny mieć minimalny faktor 20 - 15, dopiero po kilku dniach, można zastosować te z numerami 12 - 15.

Fototyp "4" - czyli południowoeuropejski. Posiadaczki tego rodzaju fototypu bardzo łatwo odróżnić pośród tłumu. Mają karnację śniada o odcieniu oliwkowym lub brązowym, włosy są ciemnobrązowe, nawet czarne, oczy także w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym. W przypadku tego rodzaju skóry nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z kąpieli słonecznych. Nie ważne czy będą krótkie czy długie. Skóra ta posiada, bowiem doskonałe mechanizmy obronne przed pojawianiem się poparzeń. Prawie w ogóle im nie ulega. A ciemną opaleniznę można uzyskać już po krótkim przebywaniu na słońcu. Jednak jak zawsze znajdą się jakieś minusy. I tak i w tym wypadku nie da się ich uniknąć. Kobiety z fototypem "4" mają sporą skłonność do szybkiego starzenia się skóry pod wpływem działania promieni słonecznych. Także zastosowanie mimo wszystko kremu z odpowiednim faktorem jest zalecane. Stosowane kosmetyki ochronne w pierwszych dniach eksponowania ciała na słońce powinny mieć minimalny faktor 12 - 10, dopiero po kilku dniach, można zastosować ten z numerem 8.

Fototyp "5" - dotyczy on osób posiadających żółty kolor skóry i mieszkańców krajów arabskich. Włosy i oczy są ciemnobrązowe lub czarne. W tym wypadku nie ma mowy o uzyskaniu jakiegokolwiek odcienia opalenizny, ale to z tego powodu, że skóra już naturalnie posiada brązowy lub ciemno brązowy odcień. Ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest nieograniczona, jednak mimo to posiadacze tego fototypu i tak chronią się przed słońcem, którego działanie nawet w takim przypadku może być szkodliwe. Stosowane kosmetyki ochronne w pierwszych dniach eksponowania ciała na słońce powinny mieć minimalny faktor 8 -5, dopiero po kilku dniach, można zastosować ten z numerem 5 - 3.

Fototyp "6" - czyli typ afroamerykański. Skóra jest w kolorze ciemno brązowym lub czarnym. Tak samo jak w przypadku fototypu "5" występuje naturalne ciemne zabarwienie skóry. Nie ma potrzeby wystawiania jej na słońce dla uzyskania jej przyciemnienia, po prostu jest naturalnie ciemna. Ekspozycja na słońce może wiązać się tylko i wyłącznie z poprawą samopoczucia. Ale te dwa ostatnie fototypy nie są odporne całkowicie na oparzenia słoneczne. Dlatego zalecane jest korzystnie z kremów ochronnych, jednak o bardzo niskim wskaźniku, może być nawet 3.

Jak bezpiecznie się opalać?

- Skórę powinnyśmy smarować preparatami ochronnymi na jakieś 20 minut przed wyjściem na słońce. To zapewni nam optymalne działanie obronne kosmetyku.

- Podczas samego już opalania dobrze jest ponawiać aplikację środka chroniącego nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nawet, jeśli nie korzystamy z kąpieli w wodzie, wydzielany przez nas pot rozpuszcza i osłabia działanie kremu. Nieważne jest ot, czy krem jest wodoodporny czy też nie.

- Jeśli kapiemy się na otwartym basenie lub w morzu, gdy wychodzimy z wody, delikatnie wycierajmy ręcznikiem nasze ciało. Pozostawione na skórze krople wody podwajają działanie promieni słonecznych i mogą doprowadzić do silnych oparzeń. Po takim wytarciu nałóżmy ponownie krem.

- Starajmy się nie przebywać na słońcu podczas najbardziej groźnej dla nas pod kątem działania promieni słonecznych pory, czyli między godziną 11 - 15.

- Już po samym opalaniu nie wahajmy się używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji po kąpielach słonecznych. Te zapewnią naszej skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz pozwolą na załagodzenie mogących się pojawić podczas kąpieli słonecznej podrażnień.

- Jeśli mamy taką możliwość starajmy się nie wystawiać ciała na bezpośrednie działanie słońca, dlatego najbezpieczniej będzie, jeśli wybierzemy półcień.

Nie zapominajmy o ważnych akcesoriach jak okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz bardzo ważnym nakryciu głowy.

Przyjaciel czy wróg?

Choć słońce ma na nas zbawienny wpływ, jego przedawkowanie może być groźne nie tylko dla naszej urody, ale głównie dla naszego zdrowia. Możemy sobie zapewnić nie tylko przyspieszenie procesów starzenia się skóry, to jest chyba najmniej groźny efekt nadmiernego korzystania z promieni słonecznych. Dużo gorsze są podrażnienia, fotodermatozy i groźne poparzenia skórne. A takie sytuacje mogą nawet doprowadzić do głębokich uszkodzeń skóry, co wielu przypadkach kończy się budzącym strach rakiem skóry. Dlatego, aby cieszyć się beztroskim opalaniem, aby mieć pewność, że uzyskana atrakcyjna opalenizna nie pojawiła się kosztem naszego stanu zdrowia, zanim wybierzemy się na plażę zapewnijmy swojej skórze maximum ochrony. Tę możemy uzyskać, jeśli poznamy i zastosujemy podane wyżej zasady bezpiecznego opalania.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas