Czym różni się woda toaletowa od perfum?

Perfumy nie bez powodu zaliczane są do najskuteczniejszych afrodyzjaków. Kuszą pięknymi aromatami, dodają tajemniczości i seksapilu oraz fantastycznie odświeżają. Kiedyś były dobrem luksusowym i ściśle wiązały się z kultami religijnymi. Dziś są powszechnie dostępne, co wcale nie oznacza, że łatwo je dobrać. Potoczna nazwa "perfumy" bywa bardzo myląca, a rozmaite oznaczenia obecne na flakonach wcale nie oznaczają tego samego produktu. Czym zatem różni się woda toaletowa od wody perfumowanej? Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie? Dlaczego warto przeprowadzić test na zgięciu nadgarstka? Odpowiedź na te i inne pytania oraz kilka wskazówek można znaleźć poniżej.

Jak dobrać perfumy?
Jak dobrać perfumy? ©123RF/PICSEL

Jak powstają perfumy?

Perfumy przetestuj
©123RF/PICSEL

Bazą perfum, wody toaletowej i wody perfumowanej są olejki eteryczne pochodzenia roślinnego oraz - choć znacznie rzadziej - zwierzęcego (mowa m.in. o piżmie). To właśnie od nich zależy kompozycja zapachowa produktu. Im większe stężenie olejków roślinnych, tym bardziej trwały i intensywny jest zapach finalny. (Najwyższe stężenie mają perfumy - 25-43%, niższe - woda perfumowana, a najgorzej pod tym względem wypada woda toaletowa). Poza nimi w składzie perfum znajdują się m.in. alkohol etylowy (pełniący rolę rozpuszczalnika), substancje homogenizujące oraz środki wzmacniające zapach.

Kupujesz perfumy? Zwróć uwagę na oznaczenia

Decydując się na wybór konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia widniejące na produkcie, bo wiele o nim mówią:

Parfum - to perfumy

EDP - to woda perfumowana ( z franc. eau de parfum)

EDT - to woda toaletowa, (z franc. eau de toilette)

EDC - woda kolońska, ( z franc. eau de cologne)

EDF - woda odświeżająca (z franc. eau de fraiche)

Perfumy (parfum)

Jak rozpoznać perfumy?
©123RF/PICSEL

Wbrew pozorom o prawdziwe perfumy w zwykłej drogerii trudno. Ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo intensywny i trwały zapach, co wiąże się z wysokim, bo sięgającym aż 20-43% stężeniem olejków eterycznych. To także najbardziej luksusowy rodzaj produktu, za który trzeba niemało zapłacić. Zwykle perfumy są pakowane w małe szklane flakoniki. Producenci przekonują, że inwestować w nie warto, bo wystarczy zaledwie kilka kropel, a piękny powabny zapach będzie się utrzymywał na skórze co najmniej przez kilka dni. Perfumy z racji wyjątkowo intensywnej nuty zapachowej stosowane są najczęściej zimą lub wieczorem.

Woda perfumowana (EDP)

Okazuje się, że najczęściej na półkach w drogerii prezentowane są nie perfumy a woda perfumowana oznaczana skrótem EDP. Jest ona mniej trwała od luksusowych perfum, ale jej zapach znacznie dłużej utrzymuje się na skórze, niż ma to miejsce w przypadku wody toaletowej. Do walorów wody perfumowanej należy także jej cena. Nie jest aż tak wygórowana jak prawdziwych perfum. Najlepiej delikatnie rozpylić ją na ciele przed założeniem odzieży. Nie warto jednak z jej ilością przesadzać, bo można doprowadzić do powstania podrażnień, a w lecie - przebarwień.

Woda toaletowa (EDT)

Jak dobrać perfumy?
©123RF/PICSEL

W drogeriach równie łatwo jak wody perfumowane można nabyć także wody toaletowe; oznaczone na flakonach skrótem EDT. Mają one najniższe stężenie olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Wyróżniają się dzięki temu znacznie subtelniejszą nutą zapachową. Z kilku powodów mają całe rzesze zwolenników. Są lekkie, fantastycznie odświeżają i doskonale sprawdzają się latem, a poza tym są znacznie tańsze od perfum i wody perfumowanej.

Jak dobrać optymalny produkt dla siebie?

Męskie hormony inaczej niż damskie reagują na olejki eteryczne. Dlatego też mężczyźni pachną zawsze intensywniej od kobiet. Poza tym dobór zapachu to kwestia bardzo indywidualna. Nim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, warto go przetestować, nanosząc niewielką ilość na zgięcie nadgarstka. Nie warto także mieszać zbyt wielu zapachów, bo szybko straci się rozeznanie. Zmysły można odświeżyć wdychając aromat kawy naturalnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas