Demakijaż wodą i olejkiem

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: do mycia twarzy znów można używać wody. Skórę bardzo dobrze oczyszczają też oleje roślinne. Demakijaż ułatwi specjalna gąbka lub szczoteczka.

Demakijaż olejkami? Tak! Nie tylko usunie makijaż, ale też natłuści skórę
Demakijaż olejkami? Tak! Nie tylko usunie makijaż, ale też natłuści skórę123RF/PICSEL

Cera tłusta i mieszana

Mycie połączone z masażem skutecznie oczyszcza cerę skłonną do świecenia się, często z zaskórnikami. Do zabiegu potrzebna ci będzie szczoteczka soniczna, na baterie, lub klasyczna z miękkiego włosia. Soniczna oczyszcza skórę dzięki mikrodrganiom i działa jak delikatny peeling. Klasyczną - masujesz skórę.

Jak to zrobić? Zwilż szczoteczkę wodą lub olejkiem do demakijażu i kolistymi ruchami masuj twarz ok. minuty. Jeśli użyłaś olejku, spłucz potem twarz wodą.

Cera wrażliwa

Zmywaj makijaż specjalną gąbką lub rękawicą zwilżoną wodą. Gąbki wykonane są z naturalnych włókien celulozowych lub pozyskanych z korzenia japońskiego drzewa Konjac. Dzięki ich użyciu nie tylko oczyścisz twarz, ale też przywrócisz skórze równowagę kwasowo-zasadową. Podobnie działa rękawica, np. Glov zrobiona z delikatnego włókna 100 razy cieńszego od ludzkiego włosa. Pod wpływem wody uaktywniają się w nim oczyszczające właściwości. Tego typu akcesoria mogą być stosowane nawet do skóry bardzo wrażliwej. Trzeba je wymienić po trzech miesiącach używania.

Jak to zrobić? Zmocz gąbkę (lub rękawicę) w wodzie i gdy zmięknie, okrężnymi ruchami delikatnie masuj twarz. Płucz myjkę w wodzie i kilkakrotnie myj skórę, aż gąbka (rękawica) będzie całkowicie czysta. Pamiętaj, by na koniec oczyścić myjkę mydłem, wycisnąć nadmiar wody i zostawić do wysuszenia.

Cera sucha, delikatna

W jej oczyszczeniu sprawdzi się kosmetyk, który pozostawia cienką, ochronną warstwę tłuszczu na naskórku. Dzięki temu wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry. Tak działają olejki do demakijażu, które są wzbogacone roślinnymi olejami (m.in. jojoba, makadamia, olejkiem z kamelii czy arganowym) znanymi z właściwości nawilżających i ochronnych. Większość tych kosmetyków nadaje się też do demakijażu oczu i usuwania tuszu wodoodpornego. Najnowsze olejki, np. Vichy zawierają tzw. micele, takie jak w płynie micelarnym, które rozpuszczają zanieczyszczenia.

Jak to zrobić? Rozprowadź odrobinę olejku na twarzy i delikatnie masuj ją dłońmi zwilżonymi wodą. Podczas masażu olejek zmienia się w mleczną emulsję, skutecznie oczyszczającą skórę. Demakijaż możesz też wykonać za pomocą zwilżonego olejkiem wacika. Na koniec opłucz twarz letnią wodą.

Do każdej cery

Nawet najbardziej wymagającą skórę wrażliwą czy łojotokową oczyścisz naturalnym olejkiem roślinnym, stosując metodę olejowego oczyszczania twarzy (OCM - od ang. nazwy Oil Cleansing Method). Wykorzystuje ona prostą zasadę, że jeden tłuszcz dobrze rozpuszcza się w innym tłuszczu. By OCM przyniosło lepszy efekt pielęgnacyjny, warto stosować mieszankę 2, 3 olejów w odpowiednich proporcjach, w zależności od rodzaju cery: do tłustej, łojotokowej - 30 proc. olejku rycynowego, 70 proc. lnianego (lub z konopii, orzechów włoskich); mieszanej - 20 proc. rycynowego, 80 proc. migdałowego (lub z pestek granatu); suchej i dojrzałej - 10 proc. rycynowego, 90 proc. kokosowego (arganowego, z pestek winogron). Oleje kupisz w aptece i sklepach ze zdrową żywnością (cena od 7 zł).

Jak to zrobić? Zwilż twarz wodą, rozmasuj na niej niewielką ilość olejowej mieszanki i przyłóż ręcznik (lub organiczną chusteczkę) zmoczony w ciepłej wodzie i trzymaj aż wystygnie. Pod wpływem temperatury otworzą się pory skóry. Powtórz zabieg 2-3 razy. Zetrzyj resztki tłuszczu i wypłucz ręcznik.

Ewa Stasiak

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas