Depilacja laserowa – na czym polega i co ją wyróżnia?

Bolesne wyrywanie niechcianych włosków za pomocą depilatora lub plastrów z woskiem czy żmudne i powodujące podrażnienia golenie maszynką – metody te nie należą ani do przyjemnych, ani do skutecznych. Włoski po pewnym czasie i tak odrosną… Alternatywą może okazać się coraz popularniejsza depilacja laserowa. Wyjaśniamy, na czym polega.

Skuteczność depilacji laserowej zależy od indywidualnych predyspozycji
Skuteczność depilacji laserowej zależy od indywidualnych predyspozycji123RF/PICSEL

Depilacja laserowa pozwala usuwać owłosienie zarówno z pach czy łydek, jak i z bardziej wrażliwych miejsc - twarzy i okolic intymnych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Od innych metod odróżnia ją to, że daje trwałe efekty.

Na czym polega depilacja laserowa?

Wiązka lasera jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik włosa, a to z kolei prowadzi do zniszczenia komórek odżywczych (cebulek). Zapobiega tym samym ich regeneracji i ponownemu odrastaniu - wyjaśnia kosmetolog Agata Jakiel z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej.

Podczas zabiegu można usunąć tylko te włosy, które są w fazie wzrostu (szacuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta około 30% włosów). Konieczne jest więc wykonanie kilku zabiegów w odstępach czasowych 4-12 tygodni. Włoski nie rosną bowiem jednocześnie.

Skuteczność depilacji laserowej zależy od indywidualnych predyspozycji - u osób z ciemną karnacją lub cienkimi włosami konieczne będzie wykonanie większej ilości zabiegów. Nie bez znaczenia pozostaje także stosowany sprzęt.

Wykorzystujemy Laser Lihtsheer Diode, który zajmuje czołowe miejsce wśród urządzeń do depilacji laserowej ciała. Jest bowiem najnowocześniejszy i najmocniejszy  na rynku - dodaje Agata Jakiel.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Zabieg depilacji laserowej nie należy do przyjemnych, zwykle nie jest jednak bolesny. W jego czasie może pojawić się lekki dyskomfort, opisywany jako delikatne mrowienie czy kłucie. Nie jest to jednak dyskomfort większy niż przy wyrywaniu włosków za pomocą wosku, pasty cukrowej czy depilatora. Bolesność zależy oczywiście od indywidualnej wrażliwości oraz części ciała poddawanej zabiegowi.

Po depilacji laserowej może pojawić się zaczerwienienie lub delikatny obrzęk. Objawy te ustępują jednak po krótkim czasie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed depilacją należy dokładnie zgolić włoski. W żadnym razie nie można jednak ich wyrywać - przynajmniej przez 4-6 tygodni przed zabiegiem. Ważne również, by na tydzień przed depilacją:

- nie stosować peelingów ani innych preparatów złuszczających;

- nie przyjmować leków fotouczulających oraz ziół o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, szałwia, bratek).

- 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy stosować również maści i kremów z witaminą A, C, retinoidami i kwasami owocowymi.

Czy wszyscy mogą korzystać z depilacji laserowej?

Niestety zabieg depilacji laserowej nie jest dostępny dla wszystkich. W przypadku włosów rudych, blond lub siwych będzie zwyczajnie nieskuteczny. Wśród przeciwwskazań należy wymienić także:

- ciążę i karmienie piersią;

- świeżą i mocną opaleniznę (także uzyskaną za pomocą samoopalacza);

- bielactwo i łuszczycę;

- skłonność do przebarwień;

- nowotwory i padaczkę;

- infekcje skóry

Jednocześnie warto podkreślić, że dla większości osób depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Wiązka lasera oddziałuje bowiem tylko na mieszek włosowy, a nie na skórę.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas