Dezodorant czy antyperspirant?

Na rynku dostępna jest cała gama dezodorantów i antyperspirantów. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Antyperspiranty są w stanie w dużym stopniu ograniczyć aktywność gruczołów potowych
Antyperspiranty są w stanie w dużym stopniu ograniczyć aktywność gruczołów potowych

Dla kogo dezodorant?

Preparatem, który spełnia tę funkcję jest antyperspirant. Oprócz substancji redukujących liczbę drobnoustrojów na skórze zawierają one także związki ograniczające potliwość. Są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe. W połączeniu z wilgocią obecną na skórze i pod wpływem temperatury przekształcają się one w postać żelu, który zwęża ujścia gruczołów potowych ograniczając wydostawanie się potu na zewnątrz.

Nie powodują one zatkania gruczołu tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie. W ciągu kilku dni żel jest złuszczany i wymywany z powierzchni skóry, a w efekcie całkowicie usunięty. A zatem antyperspiranty działają o wiele dłużej niż dezodoranty. Ponadto, związki glinu zawarte w antyperspirantach wykazują działanie bakteriobójcze znacznie ograniczając ilość mikroorganizmów na skórze. Zwiększa to gwarancję przyjemnego zapachu na dłużej.

Nie tylko zapach

Podsumowując, antyperspiranty są w stanie w dużym stopniu ograniczyć aktywność gruczołów potowych oraz zapobiec rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za postawnie woni potu, dlatego są bardziej wszechstronne w działaniu od zwykłych dezodorantów.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas