Błędy, które popełniamy podczas Wszystkich Świętych. Tak nie układaj zniczy na grobie

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Wszystkim na zależy, aby w dzień Wszystkich Świętych groby naszych bliskich wyglądały wyjątkowo. Wśród kwiatów i zniczy jest ogromny wybór, czasem trudno nam się zdecydować na ozdobienie nagrobka. Jednak kładąc na grobie wiązanki i znicze można łatwo popełnić błędy. Wyjaśniamy, jak ich uniknąć.

Jak nie układać kwiatów i zniczy na grobie?
Jak nie układać kwiatów i zniczy na grobie? 123RF/PICSEL

Jak rozstawiać znicze na grobie?

W ustawianiu ozdób i wyrazów naszej pamięci na nagrobku panują pewne zasady. Przede wszystkim znicze na grobie trzeba ustawiać tak, by nie stwarzały niebezpieczeństwa podpaleń. Przyjęło się, że powinny stać na rogach płyty lub na podstawie nagrobka. W ten sposób będą z dala od wiązanek i innych ozdób, nie ma też niebezpieczeństwa, że okopcą napisy na grobie. Znicze nie powinny też zasłaniać liter, epitafium czy krzyży. Znicze należy rozstawić w odległości co najmniej 10 cm od siebie, w stabilnych pozycjach, które zapobiegną ich przewróceniu. Nie warto stawiać ich w pełnym słońcu i tak, by nie przewrócił ich wiatr. Warto umieścić pod nimi podstawkę, która uchroni nagrobek przed woskiem i gorącem.

Jakich zniczy nie stawiać na grobie?

W dniu Wszystkich Świętych groby bliskich odwiedzają nawet te osoby, które nie są praktykującymi katolikami. Podczas wyboru zniczy warto wziąć jednak pod uwagę zdanie katolickich księży. Pozwoli to uniknąć gafy i uchronić przed obrazą uczuć religijnych innych osób. Księża radzą, aby nie stawiać na grobie zniczy z symbolami religijnymi, takimi jak krzyże czy też wizerunki świętych. Chodzi o to, że zużyte ozdoby trafiają na śmietnik, który nie jest miejscem dla symboli religijnych.

Równie ryzykowne jest kupowanie zniczy zaopatrzonych w pozytywki, które wygrywają najróżniejsze melodie. Wszystkich Świętych to dzień zadumy, którą melodia z takiego znicza może zakłócać. Na cmentarzu odprawiana jest również msza i żadne dodatkowe dźwięki nie powinny z nią konkurować.

Chryzantemy to jedne z popularniejszych kwiatów na cmentarzach.
Chryzantemy to jedne z popularniejszych kwiatów na cmentarzach.123RF/PICSEL

Jakich kwiatów nie kłaść na nagrobku?

W dzień Wszystkich Świętych na grobach naszych bliskich królują chryzantemy. Wynika to z faktu, że to wyjątkowo odporne kwiaty, które mogą być ozdobą nawet przez miesiąc. Równie trwałe wydają się sztuczne kwiaty, ale nie należy ich kłaść na nagrobku. Oznaczałoby to, że nasza pamięć o zmarłych nie jest prawdziwa. Położenie plastikowych wiązanek na cmentarzu jest więc nietaktem. Poza tym wbrew pozorom sztuczne kwiaty szybko blakną i tracą swój blask, a ich wybór jest zdecydowanie mało ekologiczny.

Inne kwiaty, które często ozdabiają nagrobki w dzień Wszystkich Świętych to goździki, wrzosy, astry, lilie czy dalie. Nie brakuje również róż, które są wyrazem miłości i szacunku. Wybierając wiązanki na nagrobek, warto zwrócić uwagę na te, których kwiaty nie są w pełni rozwinięte. Postoją one dłużej. Kwiatów, podobnie jak zniczy, nie należy kłaść tak, by zasłaniały napisy czy symbole religijne. Warto też zadbać, aby stały z daleka od zniczy oraz w takim miejscu, by przechodząc, nikt o ich nie potrącał.

Przeczytaj też: 

"Ewa gotuje": Sałatka z buraków i paprykiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas