Dlaczego szybciej pojawiają się zmarszczki?

Tempo, w jakim starzeje się nasza skóra, jest oczywiście zależne od genetyki, na którą de facto nie mamy wpływu, ale jednocześnie decyduje o nim szereg czynników zewnętrznych. W tym drugim przypadku niejako sami możemy działać na swoją szkodę. W jaki sposób? Kultywując nieodpowiednie nawyki, który mają wyjątkowo zgubny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Czy wiesz, że do szybszego pojawienia się i pogłębiania się zmarszczek, które są pierwszym i najbardziej czytelnym symptomem starzenia się skóry, mogą przyczynić się stres, palenie papierosów, zbyt częste picie alkoholu, nieodpowiednia ilość snu, nadmierna ekspozycja na słońce, odwodnienie organizmu, aplikacja niektórych leków, a nawet spanie w nieodpowiedniej pozycji? Sprawdź, jak możesz zachować młodość, zmieniając swój styl życia.

article cover
©123RF/PICSEL

Przyczyny wczesnego pojawiania się zmarszczek

©123RF/PICSEL

Wbrew temu, co wskazuje nasza metryka, pod wpływem szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim nadmiernego promieniowania UV, stresu i dymu tytoniowego, nasza skóra starzeje się w galopującym tempie. Dlaczego? Powodują one powstawanie wolnych rodników, które niszczą lipidy oraz białka obecne w błonie komórkowej skóry, co bardzo negatywnie przekłada się na aktywność enzymów komórkowych, a tym samym produkcję kolagenu i elastyny.

Zmarszczki a stres

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że stres destrukcyjnie wpływa na naszą skórę. Negatywne emocje nie tylko wysysają z nas energię, przyspieszają wypadanie włosów i ich siwienie. Pod wpływem stresu wydziela się kortyzol, który uszkadza fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Skóra błyskawicznie traci swoją elastyczność, w konsekwencji czego na twarzy, szyi i dłoniach pojawiają się zmarszczki.

Jak sobie radzić ze stresem?

Jeśli jesteś narażony codziennie na duży wysiłek fizyczny i umysłowy, nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu się i piciu dużej ilości wody. Na wygląd skóry najlepiej działają produkty bogate w witaminy A i E. Znajdziesz je w marchwi, w wątrobie, zielonych warzywach liściastych, a także w dyni.

Zmarszczki a niezmywanie makijażu

Noszony przez nas makijaż wychwytuje zanieczyszczenia i wolne rodniki, które gromadzą się na powierzchni skóry. Nie zmywanie go przed pójściem spać prowadzi do zatykania porów skóry, a w konsekwencji do rozpadu włókien kolagenowych. Staraj się zawsze wieczorem starannie oczyścić twarz łagodnym tonikiem albo mleczkiem i nałożyć odpowiedni krem. Dzięki temu prostemu zabiegowi twoja skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a tym samym skutecznie się regenerować.

Zmarszczki a nadmierne złuszczanie naskórka

©123RF/PICSEL

Regularne złuszczanie jest korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pozwala pozbyć się ze skóry brudu, zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i usunąć martwe komórki naskórka. Należy jednak z tego rodzaju zabiegami uważać i zachować w nich umiar. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do pojawienia się podrażnień i zaczerwienień oraz usunąć niezbędne dla skóry naturalne oleje.

Zmarszczki a promieniowanie UV

Nie bez powodu dermatolodzy odwodzą nas od nadmiernego opalania i nawołują do stosowania odpowiednich preparatów. Nawet kilka minut spędzonych na słońcu może prowadzić do rozpadu cząsteczek kolagenu, przyczyniając się tym samym do powstawania zmarszczek.

Jak się zabezpieczyć?

- Należy stosować przez cały rok odpowiednio dobrane kremy z filtrami przeciwsłonecznymi (ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 15),

- w lecie wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych wcześnie rano, aby dostarczyć niezbędnej porcji witaminy D

- Unikać wychodzenia na słońce w godzinach szczytu pomiędzy godziną 10. a 16.

- ubierać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, a w lecie nosić okulary słoneczne oraz kapelusz z szerokim rondem.

Pamiętaj, że nadmierne promieniowanie UV nie tylko w znaczącym stopniu przyspiesza proces starzenia się skóry, ale zwiększa też ryzyko zachorowania na raka skóry.

Zmarszczki a palenie papierosów

©123RF/PICSEL

Palisz papierosy? Pamiętaj, że ten zgubny nawyk nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, chorób serca, czy pojawienia się niepłodności, ale jednocześnie destrukcyjnie wpływa na naszą skórę - a zwłaszcza włókna kolagenowe -

i sprawia, że traci swoją elastyczność i staje się bardziej wiotka. Co więcej, powoduje powstawanie zmarszczek wokół ust oraz tak zwanych "kurzych łapek", tworzących się na skutek ciągłego mrużenia oczu.

Zmarszczki a nadmierne picie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu eliminuje z naszego organizmu witaminę A, która jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu, a tym samym wydatnie przyspiesza proces starzenia się skóry. Jednocześnie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do powstawania nieestetycznych żylaków i zaczerwienień. Co więcej, z racji tego, iż działa moczopędnie, powoduje, że nasza skóra staje się odwodniona, a tym samym bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek.

Aby twoja skóra była elastyczna i pięknie się prezentowała, zdrowo się odżywiaj, wyeliminuj ze swojej diety alkohol, ćwicz, medytuj i uprawiaj jogę. Na efekty nie będziesz musiała długo czekać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas